Опозиція вкотре провалила голосування в парламенті за свій же законопроект. Якщо раніше опозиціонерам не вистачало голосів (не було певної кількості депутатів від «Батьківщини» та «УДАРу») для ухвалення вимог про вибори в Києві, скасування пенсійної реформи, питання про відставку уряду Азарова... то цього разу мобілізаційний потенціал опозиціонерів звів нанівець бажання скасувати привілеї для Президента, прем’єр-міністра та народних депутатів. Авторами законопроекту були не рядові депутати, а голови трьох опозиційних фракції — Віталій Кличко, Арсеній Яценюк і Олег Тягнибок.
Спочатку депутати відмовилися взяти законопроект «Про скасування необгрунтованих пільг і привілеїв для осіб, уповноважених на виконання функцій держави» за основу (проголосувало лише 203 нардепи), а потім тільки 204 народні обранці проголосували за його винесення на повторне перше читання.
«Законопроект Яценюка про скасування пільг для високопосадовців недобрав 23 голоси. Рівно стільки не голосувало «батьківщинівців» — 23 людини!!! Плюс ще не голосували чотири депутати з «УДАРу» та п’ять депутатів «Свободи». Сумніваюсь, що всі вони виступають за пільги для Януковича, просто, мабуть, прийшли в Раду не для того, щоб сидіти в сесійній залі й голосувати. А для чого тоді обиралися, можна запитати?» — написав на своїй сторінці у «Фейсбуці» позафракційний депутат Олесь Доній.
Натомість депутат від «УДАРу» Ростислав ПАВЛЕНКО в коментарі «Дню» зазначив: «Що стосується депутатів нашої фракції, то вони були відсутні з поважних причин: або хвороба, або термінове відрядження. У будь-якому разі, «УДАР» має напрацьований законопроект про скасування всіх депутатських пільг. Можу сказати одне: нам усім треба працювати над мобілізацією. Ми зробимо висновки із попереднього голосування й наступного разу забезпечимо максимальну кількість голосів опозиційних фракцій».
Схожу позицію висловив і Андрій ПИШНИЙ, народний депутат від «Батьківщини»: «На жаль, в опозиції недостатньо голосів для ухвалення проектів, на яких вона наполягає. Усі присутні в залі від нашої фракції проголосували. Ті, хто не брав участі в голосування, були відсутні з поважних причин. Утім, мали місце епізоди, які стали предметом відвертої розмови з нашими колегами, з точки зору партійної дисципліни. У цілому, нестача голосів — проблема суто технічна. Уся фракція підтримує цей законопроект. Для того ж, щоб його ухвалити, нас мали підтримати позафракційні депутати та Партія регіонів, яка декларує «турботу» про людей. Варто справді визнати проблему дисципліни, але ми активно працюємо над цим питанням. Загалом, депутати зацікавлені в тому, щоб виконувати свої обов’язки, відвідувати голосування, але декому не вистачає організованості».
Однак проблеми всередині опозиції дають підстави владі заявляти про певну штучність ініціатив з боку її лідерів. Зокрема депутат від Партії регіонів Григорій Смітюх на засіданні у Верховній Раді заявив, що вважає законопроект Яценюка — Тягнибока — Кличка про скасування пільг не чим іншим, як «політичним піаром».
Отже, логічним видається питання: навіщо опозиції розробляти законопроекти й виносити їх на голосування в сесійну залу, коли її лідери елементарно не можуть зібрати всіх членів своїх фракцій? Звісно, не йдеться про остаточне прийняття певних проектів постанов (на те вона й опозиція, що перебуває в меншості), але згуртувати своїх депутатів для голосування за свій же опозиційний законопроект вона просто зобов’язана. Адже, по-перше, це є фактом порушення своїх обов’язків, коли депутат «прогулює» роботу в Раді чи відмовляється голосувати за той чи інший законодавчий акт. По-друге, є прикладом безпосереднього невиконання передвиборчих обіцянок партії, бо представники трьох опозиційних сил уже неодноразово заявляли, що зроблять усе можливе, щоб домогтися скасування пільг для Президента, прем’єра та депутатів.
Як результат, із кожним своїм голосуванням у парламенті опозиція дедалі більше демонструє свою недисциплінованість і політичну безвідповідальність. Наприклад, своєрідний «рекорд» у свій час встановило голосування за проект постанови щодо проведення парламентських слухань у питаннях гарантій доступу та якості вищої освіти в Україні, внесений депутатом від ВО «Свобода» Олександром Сичем та підтриманий депутаткою від ВО «Батьківщина» Лілією Гриневич. Тоді сама ж опозиція не додала 57 голосів («Батьківщина» — 41 голос, «УДАР» — 13 голосів, «Свобода» — 3 голоси), й одностайного рішення щодо цього ухвалено так і не було.
Тому ці, як і десятки інших голосувань, мають стати приводом для серйозної розмови в лавах опозиціонерів із однозначними висновками та конкретними діями щодо виправлення загрозливої ситуації.