Ні дощ, ні вітер, ні низька температура не завадили студентам Національного університету «Києво-Могилянська академія» долучитися до благородної справи — здати кров і, таким чином, допомогти хворим. 2 листопада бригада Київського обласного центру переливання крові розташувала свою тимчасову амбулаторію в одному з корпусів академії, де всі охочі могли стати донорами. Всього ними стали 86 осіб. Помножте на 400 мл — і в результаті буде 42 літри крові. Третій рік поспіль традиційну благородну акцію у стінах НаУКМА здійснює Всеукраїнська організація здоров’я та могилянський «Клуб донорів крові».
В навчальному корпусі № 6 було на диво людно: в одному приміщенні потенційний донор проходив реєстрацію, здавав на аналіз кров з пальця, і, якщо все добре, — через 15 хвилин ставав донором. У приміщенні навпроти — стіл із чаєм та печивом, до якого всіх запрошували трішки підняти тиск і настрій. Це, до речі, єдине, на що спромоглася держава — підтримати бойовий дух молодих донорів.
Практично всі учасники акції — молодь. Серед них більшість — дівчата. Багато людей здавали кров уперше. Із зігнутою в лікті рукою від лікарів вийшла 19-річна студентка ІІ курсу факультету економічних наук НаУКМА Оксана Буян. «Почуваюся чудово, повна сил, зараз піду в спортзал, — усміхається. — Здаю кров вперше в житті — ще здавала з пальця, але з пальця страшніше. Тут — не боляче. Я з дитинства дуже боюся уколів, але вирішила перебороти себе заради доброї справи. Вважаю, що обов’язок кожної здорової людини — здавати кров».
Дівчина розповіла, що перед тим, як піти сюди, спробувала залучити до такої благодійності своїх знайомих. І, як з’ясувала для себе, сьогодні «дуже мало людей можуть похизуватися гарним здоров’ям». «Я розповіла про цей захід 20 людям. Вони відповіли, що бояться здавати кров через стан свого здоров’я, мовляв, тривожаться, що в них будуть якісь ускладнення, що почуватимуться погано... Тому, якщо з-поміж 20 людей є хоча б одна, яка може це зробити, — це дуже цінно. — резюмує Оксана. — Я вже вирішила для себе, що відтепер стану донором. Раніше це була тільки ідея, але тепер, коли я зробила такий важливий для себе вчинок, нарешті запишуся в клуб донорів. Батьки спочатку поставилися до цього скептично, а потім сказали, що я — молодець».
Загалом уся процедура забору крові триває близько 30 хвилин: прийшов — зареєструвався — здав крові з пальця — випив чаю з печивом — через 15 хв взув бахіли і халат — здав кров — взяв гроші, які видають донорам — випив чай, відпочив.
Майбутніх донорів зустрічали волонтери, які розповідали й показували, що робити і куди йти. «Коли багато охочих, то доводиться чекати в черзі. Але студенти в цей день нікуди не поспішають — згідно з українським законодавством, донор звільняється на один день від роботи та навчання. Але я знаю багатьох студентів, які прийшли, здали кров і пішли на пари...» — розповідає волонтер Школи Здоров’я Олександра Чубенко.
Традиційно підтримали цю благородну справу і викладачі — якраз в аудиторію зайшла викладачка НаУКМА, доцент Світлана Оксамитна. Студенти розповіли також, що почесним донором є й ректор академії Сергій Квіт, який також регулярно бере участь в подібних заходах. «Такі акції ми організовуємо зазвичай кілька разів на рік. Ця, здається, вже 12-та. Ми проводимо їх переважно навесні і восени. Наша Всеукраїнська організація Здоров’я займається поширеннями ідеї волонтерського донорства, — розповідає президент організації Юлія Зенченко, яка реєструє донорів. — Вважаємо, що це є дуже важливим альтруїстичним актом. З кожним роком охочих здати кров більшає: до нас постійно приходять студенти, які ще не є повнолітніми, і дуже просяться... Ми раді, що такі люди є — це покоління, яке формує в собі хороші цінності».
Багато викладачів НАУКМа, як і студенти, записані в «Клуб донорів крові» при НаУКМА — тут є своя база донорів. І якщо потрібна терміново кров, люди приходять і «діляться» нею, часто — адресно (відповідної групи і резусу). Ця база поповнюється після кожної акції.
За всією роботою лабораторії слідкує, спілкується з донорами і журналістами завідувач відділення переливання крові Київського обласного центру переливання крові Сергій Короткоручко. Він розповідає, як вдається економити державі кошти за рахунок попереднього аналізу крові (з пальця). Адже не секрет, що є недобросовісні люди, які заради грошей здають свою кров, знаючи, що в них є протипоказання.
«Завдяки аналізу крові з пальця ми відразу добираємо здорових донорів. Адже людина може й не знати, що в неї є протипоказання, — пояснює пан Сергій. — Протипоказання — це інфекції, які передаються через кров, хронічні захворювання. Відмовляємо і тим, хто перебуваю на будь-якому диспансерному обліку, якщо в людини була операція, застуда, якщо приймала антибіотики (після антибіотиків — стати донором можна через 2 тижні), якщо видаляли зуб, якщо має туберкульоз чи ВІЛ. Крім того, ми перевіряємо функцію печінки. Зараз відсіюється дуже мало, тому що в молодих людей печінка ще здорова. Тож, коли ми працюємо в навчальному закладі, протипоказань в молодих людей майже немає. Відсіюється, може, 2—3%».
«Донорство в Україні не втрачає своєї актуальності, — продовжує Сергій Короткоручко. — Ми бачимо, що зростає кількість онкозахворювань, а коли призначають хіміотерапію, особливо маленьким дітям, то кров потрібна постійно. Також додайте травматизм, аварії, операції. Такого, щоб ми відмовляли в крові, практично не буває, в нас завжди є запас крові. Зазвичай ми забезпечуємо медичні заклади Київської області, але не відмовляємо й кардіохірургам, і дитячому Центру кардіохірургії, і ОХМАТДИТу та Інституту Шалімова».
Що ж до оплати донорам, то сьогодні вона становить 16 гривень за 100 мл літрів плюс 37.70 — на обід. Експерти розповідають, що така оплата донорів більше влаштовує, ніж організація державою обідів. Лікар підкреслює, що його бригада може прийняти стільки крові, скільки студенти забажають здати, жодних обмежень. «Ми тут не вперше. Був випадок, коли до другої години (після обіду) ми вже думали закінчувати, але раптом нахлинули студенти — і ми брали кров ще до 16.00. Ми готові домовлятися і приїжджати щодня. Ми дуже вдячні студентам за те, що вони роблять велику справу», — підсумував пан Сергій.
ДОВІДКА «Дня»
© За даними ВООЗ, нині на одного жителя України припадає 8,5 мл донорської крові (компоненти крові та препарати плазми), за рекомендаціями ж — 12—15 мл.
© МОЗ: Українська клінічна медицина забезпечена донорською кров’ю на 25%.
© Щоб у Києві вистачало донорської крові, на постійному обліку в Міському центрі крові має стояти не менше 80 тисяч донорів, нині ж їх — 40 тисяч.
© Протягом останніх 20 років кількість людей, які мали звання «Почесний донор», у нас зменшилася в 14 разів: 1991 року нараховувалося 1 мільйон 464 тисячі, то 2010 року — близько 100 тисяч.
© Людям, які понад 40 разів здали кров, Закон України «Про донорство крові та її компонентів» гарантує 20% надбавку до пенсії, пільговий кредит на купівлю житла, 50% знижку на відпочинок в санаторії та купівлю ліків.