З 15 липня міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко взяв планову відпустку. «Міністр Віталій Захарченко пішов у відпустку. На місяць. А чого тягнути — літо, спека, пляжі, все ж спокійно», — пише на своїй сторінці у «Твіттері» журналіст Мустафа Найєм. Підлеглі Захарченка у прес-службі МВС представникам ЗМІ заявили, що точної дати виходу на роботу міністра не знають. Мовляв, «відпустка триватиме стільки, скільки визначить сам міністр».
Зрозуміло, що Захарченку, як і будь-якій іншій людині, відпочивати треба. Але наскільки це доречно, коли вітчизняну міліцію накрила хвиля скандалів та протестів з боку громадськості? Представники останньої навіть штурмують черговий райвідділ міліції. Тобто йдеться не так про порушення норм чинного законодавства, як про політичну доцільність та вмотивованість подібних кроків. «Міністр Захарченко є членом Кабінету Міністрів, тому графік його відпусток погоджують з урядом, тобто з прем’єр-міністром України, і сам він його не визначає, — зазначив у розмові з «Днем» політолог, експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко. — Однак перша особа міністерства може відмовитися від відпустки і вважати за недоцільне її використання за тих обставин, які складаються, у даному разі — в Міністерстві внутрішніх справ».
«Очевидно, що будь-яка відпустка у будь-якій організації можлива тоді, коли справи більш-менш нормальні. Жоден серйозний керівник фірми, заводу чи навіть кіоску не піде у відпустку тоді, коли в нього є якісь негаразди як у організатора, тобто людини, яка є відповідальною за певний напрямок роботи: чи вона відповідальна перед собою, чи перед своєю родиною, чи перед своїм трудовим колективом, чи в даному разі — перед країною», — зауважив політолог. «Тому зараз, коли міністр іде у відпусту, він або визнає, що у його відомстві все нормально, і тоді, я думаю, що його думка точно не збігається з думкою абсолютної більшості громадян України; або ж він просто йде від відповідальності. У цьому випадку очевидно, що з відпустки він уже не може повернутися на цю посаду», — резюмував Матвієнко.
Експерти також висувають версію, що міністра Захарченка налякала хвиля протестів жителів Врадіївки, які 7 липня вирушили пішою ходою до Києва. Як повідомляли раніше, 18 липня на майдані Незалежності вони планують розпочати безстрокову акцію з вимогою відсторонення Віталія Захарченка з посади міністра внутрішніх справ. «Було б, щонайменше, логічно, якби ходаки із Врадіївки мали зустріч із міністром для того, аби він пояснив, як взагалі стало можливим те, що трапилося, і хто понесе відповідальність за подальші дії міліціонерів, у тому числі за злочини, які їм інкримінують, — каже Костянтин Матвієнко. — Тобто логічно, що міністру мали б публічно поставити ці запитання, але позаяк він перебуває у відпустці, то це буде просто неможливо зробити. Але відпустка рано чи пізно закінчиться, і якщо Захарченко все ж повернеться на посаду, то ці запитання нікуди не дінуться — занадто кричущі злочини мали місце у Врадіївці. Та й не лише там...»
Проте, крім міністра Віталія Захарченка, цього тижня у трьохтижневу відпустку пішов і прем’єр-міністр України Микола Азаров. Дещо раніше, 6 липня, повідомили і про робочу відпустку Президента України Віктора Януковича у АР Крим. Нагадаємо, що саме через неї глава держави так і не зміг приїхати у Луцьк (замість себе делегував заступника прем’єра Азарова — віце-прем’єр-міністра України Костянтина Грищенка), де в неділю провели жалобну месу, аби вшанувати пам’ять жертв Волинської трагедії. Президент Польщі Броніслав Коморовський час для цієї поїздки таки знайшов.
Також на початку серпня на однотижневий відпочинок піде і спікер Верховної Ради Володимир Рибак. Таким чином практично протягом кількох тижнів держава залишиться «некерованою» — у неї не буде ні Президента, ні прем’єра, ні спікера, ані міністра внутрішніх справ — ключових високопоставлених осіб країни (замість них роботу виконуватимуть перші заступники). Єдиною людиною, яка в цей час фактично керуватиме державою і стане гарантом існування державного апарату України у відпустковій катавасії, стане перший віце-прем’єр-міністр України Сергій Арбузов. Так, з 15 липня він почав виконувати обов’язки Азарова, а в середу вже встиг провести перше засідання в Кабміні за свого головування.
До слова, експерти давно вже подейкують про прем’єрські амбіції пана Арбузова, а отже, час відсутності всіх вищих посадовців країни — прекрасна можливість потренуватися. У соціальних мережах навіть почали з’являтися меми про те, що масові відпустки в уряді — своєрідний подарунок, один із варіантів сатисфакції для першого віце-прем’єра. У найдотепніших із них Сергію Арбузову пропонують скористатися відсутністю Президента, прем’єра, спікера та міністра внутрішніх справ для того, щоб здійснити спробу державного перевороту і стати одноосібним правителем країни.
«Очевидно, вони (Янукович, Азаров, Рибак, Захарченко. — Авт.) вважають, що в Україні і справді все гаразд і все надзвичайно добре, — коментує Матвієнко. — Адже якщо перші посадові особи держави дозволяють собі йти у відпустки, та ще й такі тривалі і до того ж надзвичайно дорогі (з кортежами по Криму і так далі), то, очевидно, в країні все ідеально і все гаразд. Тобто у нас немає ніяких ні внутрішніх, ні зовнішніх загроз, і ці люди вважають, що в Україні все добре. Однак мені чомусь здається, що все насправді не так безхмарно, як їм би того хотілося».