Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Доступ відкрито

Мінрегіон вивів з-під грифу «тільки для службового користування» великомасштабні карти та плани міст. Тепер громадяни матимуть доступ до містобудівної документації...
25 вересня, 2013 - 12:23

Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ виключив із Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Мінрегіоні України, великомасштабні карти та плани. Згідно з наказом міністра №452, більше не є службовою інформацією топографічні, цифрові карти, фотокарти масштабів 1:10 000 — 1:50 000, а також плани міст масштабу 1:10 000 — 1: 20 000 (незалежно від форми та виду носія інформації). Виключено зі списку службової інформації відомості про координати геодезичних пунктів на території України.

За рішенням позачергової колегії Мінрегіону, що відбулася 17 вересня, вказані зміни буде доведено до місцевих органів влади та підвідомчих проектних і науково-дослідних інститутів.

Зміни у Переліку службової інформації міністерства є наслідком врахування експертних пропозицій за результатами громадської експертизи діяльності Мінрегіону України, яку проводив Східноукраїнський центр громадських ініціатив 2011—2013 рр.

Володимир ЩЕРБАЧЕНКО, — голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив, у рамках якого діє проект «Генплан — ключ до твого міста»:

— Близько п’яти років діяльність нашої організації спрямовано на те, щоб спонукати органи місцевої влади скасувати гриф «Для службового користування» на великомасштабних картах і планах. Бо наявність цього грифу фактично робить неможливим користування всіма видами містобудівної документації: детальних планів території, генеральних планів. Ми вживали різні заходи для того, щоб спонукати органи місцевої влади зробити це. Постановою Кабміну передбачено такий механізм взаємодії громадських організацій, як Громадська експертиза. І цей механізм, на відміну від звичайних запитів, змушує органи державної влади більш активно взаємодії з ГО. Ми дослідили це питання і в липні минулого року надали рекомендації Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ. Там було задіяно кілька державних установ, але жоден з державних інститутів не хотів цією проблемою займатися. Тобто міські ради є формально власниками генпланів, але вони не хотіли їх відкривати, тому що чиновникам вигідніше, коли цю інформацію можна приховувати. Проектні інститути отримують мільйонні замовлення на розробку генпланів і ставлять на них гриф «для службового користування» і «таємно» — вони теж не хотіли ці грифи знімати, бо це давало їм можливість безконтрольно малювати все, що хочеш, і вносити різні корективи, недоступні громадськості.

Ми написали рекомендації і подали в Мінрегіон, який розглядав їх понад рік. Через півтора року все ж таки це рішення було ухвалено. Воно є правовою підставою для того, аби проектні інститути, які розробляють генплани, зняли гриф «для службового користування» з містобудівної документації, що робить її доступною для громадян. Це важливо, адже жителів українських міст досі протизаконно позбавлено інформації про плани розвитку міст, у яких вони проживають.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: