Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спроба солідарності

Українські та польські медіа-спілки обіцяють разом боротися за свободу слова
30 вересня, 2013 - 09:47

За результатами Польсько-українського форуму журналістів, що відбувся нещодавно у польському місті Казімеж-Дольни, сторони домовилися про створення групи, яка б відстоювала права журналістів Центральної та Східної Європи. Ініціатори групи очікують, що вона, з одного боку, стане альтернативою впливовим журналістським спілкам Західної Європи, а з другого — опиратиметься потужному російському лобі, присутньому в міжнародних медіа-організаціях. Україну на форумі представляла делегація Національної спілки журналістів України та Незалежної медіа-профспілки, Польщу — Асоціація польських журналістів. Нинішня конференція вже друга за рахунком — минулого року аналогічний захід відбувся у Варшаві.

— Українські та польські медіа-спілки на сьогодні є пріоритетними партнерами — наголосив у коментарі «Дню» голова НСЖУ Олег Наливайко. — Сподіваємося, що згодом до нашої групи долучаться колеги із сусідніх країн — Чехії, Словаччини, Білорусі тощо. Ми би хотіли, щоб Будинок журналіста в Казімеж-Дольни став базовим освітнім центром, де можна було б регулярно проводити різноманітні тренінги та стажування.

За підсумками форуму його учасники підписали Декларацію про співпрацю, в якій визначили пріоритетні напрямки співробітництва. Одним із них стане спільна боротьба з порушеннями свободи слова та протидія перешкоджанням журналістській діяльності.

— По-перше, йдеться про публічність — ми домовилися, що заяви про порушення свободи слова будуть одночасно тиражуватися у польських та українських медіа, — зауважив Олег Наливайко. — Другий момент — це спеціальні тренінги для юристів українських видань, які допоможуть їм ознайомитися з напрацюваннями польських правників. До речі, хоч як це дивно, польські журналісти теж постійно зустрічаються з випадками перешкоджання своїй професійній діяльності, хоча вони й мають дещо інший характер, ніж в Україні.

Іншим напрямком співпраці стане обмін досвідом у сфері реформування медіа. За словами Олега Наливайка, впровадження нещодавно прийнятого Верховною Радою у першому читанні законопроекту про роздержавлення ЗМІ потребує реалізації серйозної програми тренінгів для наших журналістів та редакторів. Конкретна процедура відбору кандидатів ще не обговорювалась, але йдеться передусім про ті 30 — 40 комунальних видань, які стануть учасниками пілотного проекту роздержавлення ЗМІ.

Як розповів пан Наливайко, підписана у Польщі декларація передбачає створення в Україні аналогу фонду журналістської солідарності, що існує в Польщі вже більше року. Кошти, накопичені в ньому, поляки залучають передусім для надання правової допомоги редакціям і окремим журналістам. Водночас фонд фінансово підтримує тих колег, яких приватні власники ЗМІ або держава несподівано залишили без роботи. Частину грошей для цих потреб польські журналісти збирають у своїй країни, решту отримують від міжнародних профспілкових організацій. Створенням фонду в Україні займатиметься Незалежна медіа-профспілка. Польські колеги висловили готовність поділитися своїм досвідом і вже передали українцям ключі від спеціалізованих сайтів і контакти компетентних експертів.

Роман ГРИВІНСЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: