Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Підготовка плацдарму до подальшої експансії»

Експерти «Дня» — про зміну власника «Нафтогазвидобування», яке контролює 4% усього ринку в Україні
3 жовтня, 2013 - 11:21

Комісія із захисту конкуренції Сербії дозволила енергохолдингу Ахметову ДТЕК опосередковано придбати більше 50% найбільшої приватної газодобувної компанії в Україні «Нафтогазвидобування». Про це йдеться у повідомленні відомства, пишуть «Українські новини». Як повідомляють, комісія надала дозвіл на концентрацію компанії DTEK Investmenst BV (Нідерланди). Нагадаємо, що «Нафтогазвидобування» розробляє Семеринківське родовище в Шишацькому районі Полтавської області. 2011 року виручка компанії зросла на 25%, до 1,25 мільярда гривень.

Раніше цей нафтогазовий актив, за даними ЗМІ, контролювали два нардепи — Нестор Шуфрич і Микола Рудьковський. У березні компанія System Capital Management, до якої входить ДТЕК Ріната Ахметова, домовилася про купівлю 25% акцій «Нафтогазвидобування» у компаній, підконтрольних Рудьковському. Крім того, SCM також домовилася про купівлю близько 25% акцій газовидобувача у Шуфрича. Тоді Шуфрич заявив, що не планує повністю продавати своєї частки акцій компанії, і зазначив, що Рудьковський також повністю не вийшов з компанії і зберіг за собою пакет акцій.

У березні 2013 року SCM озвучувала свої плани щодо цього газового активу. «Обсяги нашого щорічного споживання перевищують шість мільярдів кубічних метрів. Тому ми зацікавлені в придбанні газовидобувної компанії в Україні й у подальших інвестиціях у її розвиток», — розповідав генеральний директор SCM Олег Попов. Він зазначив, що компанія разом з іншими акціонерами буде працювати над тим, щоб «Нафтогазвидобування» у перспективі, щонайменше, подвоїла обсяг видобутку, що зараз становить близько 700 мільйонів кубічних метрів газу на рік.

Як відіб’ється на внутрішньому ринку така газова рокіровка? Про це «День» запитав експертів.

КОМЕНТАРI

Михайло ГОНЧАР, директор енергетичних програм Центру «Номос»:

— «Нафтогазвидобування» — це приватна компанія, яка видобуває в рік близько 0,8 мільярда метрів кубічних газу. Її вважають найбільшою з приватних, але 800 мільйонів метрів кубічних газу — це лише 1/25 всього газовидобутку в Україні. Тому таке придбання не створить ефекту монополії. Ахметову потрібна ця компанія, бо його холдинг використовує значні обсяги газу в технологічних процесах при виробництві металу. Тому їм потрібен власний газ, який буде дешевший за імпортний. Тож купівля «Нафтогазвидобування» — цілком логічно, SCM намагається створити собі газову підпорку, бо вугільна вже є. На мій погляд, це перша предметна оборудка в цьому напрямку. Їй передувало те, що два роки тому в рамках компанії ДТЕК створили «ДТЕК Нафтогаз» з прицілом на розвиток саме власного газового сектору. Тож «Нафтогазвидобування» ввійде в структуру «ДТЕК Нафтогаз». Якщо в новий актив вкладуть достатні інвестиції, то в рамках наявних ліцензій вона не суттєво збільшить обсяги видобутку — до 1 мільярда метрів кубічних. Інша справа, що після цього придбання можуть бути інші, більш значні покупки. Мова може бути, з одного боку, про придбання менших компаній, які діють в приватному секторі газовидобутку. Але це дріб’язок. Ахметова більше цікавитиме питання приватизації великих газовидобувних активів. У принципі, наприклад, його цікавитиме, мабуть, пакет акцій «Укргазвидобування» та «Чорноморнафтогаз». Найбільший інтерес до «Укргазвидобування», який із 20 мільярдів метрів кубічних газу видобуває в рік близько 15 мільярдів кубів газу. Територіально видобувні площадки цієї компанії розміщені поблизу основних ахматівських металургійних активів. Тож схоже, що перехід «Нафтогазвидобування» під контроль Ахметова — це підготовка плацдарму для подальшої експансії в газовому секторі. Хоча за «Укргазвидобування», який буде одним і з вагомих елементів в рамках цього процесу, буде точитися досить жорстка боротьба серед основних ФПГ. Донедавна вважали, що пальма першості тут належить групі Фірташа, але зараз основним фаворитом називають Східно-Європейську паливно-енергетичну компанію Сергія Курченка. Але в цьому перерозподілі є одне дуже делікатне питання: наближаються вибори президента. Тому якщо приватизувати ці великі державні нафтогазовидобувні активи, то вартість енергетичного ресурсу для населення різко подорожчає. А це може негативно позначитися на результатах виборів. Тому не виключено, що перерозподіл цих об’єктів відбудеться після виборів глави держави.

Валерій БОРОВИК, голова правління альянсу «Нова енергія України»:

— У Ахметова вже є активи у видобувній галузі. І нове придбання для нього перш за все цікаве з тієї точки зору, аби забезпечити свої підприємства дешевшими енергоносіями. Адже нинішня ціна російського газу знижує на зовнішніх ринках конкурентоспроможність української продукції. А це особливо відчутно в секторі металургії, де його холдинг в Україні займає лідируючі позиції. По-друге, газовидобування — це ще й прибутковий бізнес. Адже ціни на українські енергоносії значно нижчі. І на різниці між відпускною ціною і ринковою можна отримати хороший заробіток...

Думаю, що Ахметов далі скуповуватиме активи, перспективні до розвитку, і які не можуть розвиватися, бо їхні власники не мають на це коштів.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: