Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Донецьку — «зелені» інвестиції

Результатом VI Міжнародного інвестиційного саміту в Донбасі стали близько десяти угод соціального партнерства між бізнесом і владою щодо екологічної безпеки регіону
22 жовтня, 2013 - 09:53
ЦЕЙ КИТАЙСЬКИЙ ЕЛЕКТРОМОБІЛЬ LIFAN НА ВИСТАВЦІ — ВЖЕ ТРЕТІЙ РІК ПОСПІЛЬ, А «ВІЗ І НИНІ ТАМ». НА ВУЛИЦЯХ ДОНЕЦЬКА ЇХ ДОСІ НЕМАЄ. ЧОГО НЕ МОЖНА СКАЗАТИ ПРО БЕРЛІН, ДЕ БІЛЬШ СУЧАСНІ ЕЛЕКТРИЧНІ ТА ГІБРИДНІ «СМАРТИ» ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ НА КОЖНОМУ КРОЦІ. ЩОБ ЕЛЕКТРОМОБІЛЬ З’ЯВИВСЯ В УКРАЇНСЬКИХ МІСТАХ, НЕОБХІДНА БІЛЬШ РОЗВИНЕНА ТОРГОВЕЛЬНА МЕРЕЖА, ПРИСТОЙНИЙ ВИБІР МАРОК ІЗ ВІДМІННИМ ПОКАЗНИКОМ «ЦІНА — ЯКІСТЬ». І, БЕЗУМОВНО, ПУНКТИ ЗАРЯДКИ НА ПАРКОВКАХ / ФОТО ОЛЕКСАНДРА ЄРМОЧЕНКА

Коли чую слова «зелена економіка», перше, що спадає на думку, — прості побутові враження. І майже всі вони — із закордонних поїздок. Наприклад, заповнена вщент велопарковка службовців міністерства з питань навколишнього середовища у Берліні, три контейнери для роздільного збору сміття в коридорі департаменту економіки в Гельсінкі, автомат у берлінському супермаркеті, що видає 25 євроцентів взамін пластикової пляшки, склянка смачної води з-під крана в Лахті. На жаль, дивно це тільки для нас. Для європейських сусідів подібні речі — норма життя. Необхідність ефективного використання ресурсів і дбайливе ставлення до українського екосвіту — тема, яка давно потребує нашої спільної уваги.

НАЗРІЛО

17—18 жовтня в Донецьку відбувся VI Міжнародний інвестиційний саміт. Цього року вже традиційний для регіону осінній форум інвесторів був присвячений темі енергоефективності, ресурсозбереження та екологічної безпеки. Тема, яка актуальна останні десятиліття для Європи, активно розробляється і в Україні.

Щоб зробити економіку Євросоюзу більш енергоефективною і при цьому знизити споживання викопних ресурсів, країни ЄС уже кілька років перебудовують свої економіки відповідно до Директиви ЄС «20-20-20». Зважаючи на серйозність намірів української держави щодо підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, варто задуматись над тим, що «зелена» європейська стратегія неодмінно поставить подібні завдання і для українського законодавства. Директивою передбачено до 2020 року скорочення споживання первинних енергоносіїв на 20%, збільшення виробництва енергії з відновлюваних джерел на 20% і зменшення викидів вуглекислого газу на 20%. Українські цілі поки скромніші. Згідно з вимогами Енергетичного співтовариства Україна взяла зобов’язання до 2020 року підвищити долю альтернативної енергетики до 11%.

Точки зору на стан та перспективи розвитку енергетики серед учасників саміту були досить різноманітними. Так нардеп та бізнесмен Борис Колесніков у інтерв’ю під час відкриття саміту наголосив, що Україна не готова до переходу до «зеленої» енергетики, основним джерелом постачання енергії ще надовго залишиться такий традиційний енергоносій, як вугілля.

Губернатор Донецької області Андрій Шишацький був налаштований оптимістичніше. Він заявив: «Сьогодні наша мета — зробити економіку країни в цілому, і Донецького регіону зокрема, менш енергоємною та більш «зеленою», тобто екологічно безпечною».

Відкриваючи саміт, Президент Віктор Янукович наголосив, що з часу проголошення незалежності України жоден уряд так і не провів реального реформування економіки, заходи мали косметичний характер: «підфарбувати, підмазати» і не мали нічого спільного з реальним реформуванням.

Великий конференц-зал був заповнений на сто відсотків. Цього року зареєстровано понад 1000 учасників, приїхало 20 делегацій зарубіжних країн, керівництво із п’яти регіонів РФ та 13 областей України. Паралельно з роботою саміту тривала міжнародна виставка «Сталий розвиток: енергоефективність, ресурсозбереження, екобезпека». Було представлено такі тематичні розділи, як модернізація виробництва, енергоефективність у ЖКГ і соціальній сфері, енергозберігаючі технології та обладнання, наукові розробки у сфері енерго- та ресурсозбереження, екобезпеки, а також альтернативні джерела енергії.

Викликало подив, що після церемонії відкриття слідом за Президентом зал покинула майже половина присутніх. Зрозуміло, що якась частина учасників супроводжувала Президента під час відвідування виставки до стендів своїх компаній. Але ті, хто залишив зал з інших причин, все ж зробили помилку.

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ТА ПОПЕРЕДНІ ПІДСУМКИ

Першу панель було присвячено головній темі саміту «Зелена економіка — нова якість життя». Модератор Крістофер Нутталь, виконавчий директор міжнародного фонду R20, запропонував учасникам інтерактивне голосування у виборі моделі просування зеленої економіки. Показово, що результати голосування виявилися близькими аналогічному опитуванню, проведеному на одному з подібних форумів у Євросоюзі. «Ми близькі по духу. В Європі люди також вважають, що ініціатива щодо впровадження «чистої» та ефективної енергополітики передусім повинна надходити знизу-вгору, від самих людей, за допомогою громадських організацій», — підсумував Крістофер Нутталь. До речі, фонд R20 заснував губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценеггер. За вісім років йому вдалося залучити до 60% інвестицій країни в економіку Каліфорнії, це надало можливість довести долю відновлюваних джерел енергії в енергобалансі штату до 10%. Зараз фонд R20 відкриває єдине для СНД представництво в Донецьку для реалізації проектів у сфері зеленої економіки, енергоефективності та охорони навколишнього середовища.

Енергополітику Фінляндії як світового лідера з чистих технологій представила Надзвичайний і Повноважний посол Фінляндії в Україні Ар’я Макконен. Вона відзначила, що модернізація економіки — головний інтерес для кожної країни в нових умовах. Пані Макконен запропонувала скористатись досвідом Фінляндії, яка вже кілька десятиліть розробляє сучасні «зелені» технології, фінансує кілька міжнародних фондів екологічного напряму. В країні здійснюється державна політика на мінімізацію споживання викопних ресурсів, більше як треть інвестицій у Фінляндії спрямовано у сферу «чистих» технологій.

Підсумовуючи результати кількох інвестиційних самітів, організатори відзначили, що цей форум працює на позитивний імідж регіону, сприяє зацікавленню українських та іноземних інвесторів. Але, щоб інвестиції в економіку України істотно збільшилися, необхідно забезпечити їх чіткими законодавчими гарантіями.

Нагадаємо, 2010 року за програмою саміту було підписано спільний з німецькою фірмою «Фурлендер» інвест-проект на будівництво вітропарку «Новоазовський» на 85 МВт номінальної потужності. Вартість проекту становила 126,7 млн доларів. Проект реалізовано 2012 року. Наразі підприємство «Фурлендер Виндтехнолоджі» перше і поки єдине в Україні, яке виготовляє деякі комплектуючі та збирає вітрогенератори потужністю по 2,5 МВт.

Саміт 2011 року був присвячений розвитку транскордонного співробітництва між регіонами України та РФ. За результатами саміту було підписано меморандум про наміри з впровадження представлених проектів зон сервісного обслуговування прикордонних пунктів пропуску. Проекти досі в переговорній стадії.

2012 року в Донецьку область прийшов крупний французький інвестор. «Метінвест» та Air Liquide почали будівництво повітророздільної установки для Єнакіївського металургійного заводу. Обсяг інвестицій у цей екологічний проект становить орієнтовно 130 млн євро, інвестиції «Метінвесту» становлять близько 30 млн євро, обсяг вкладень Air Liquide — 100 млн євро. Роботи щодо втілення проекту ще тривають.

Саміт 2013 року, як прокоментувала директор департаменту інвестиційно-інноваційного розвитку і зовнішніх відносин Донецької ОДА Ганна Бардакова, відзначився підписанням угод між бізнесом і владою в плані соціального партнерства та екологічної безпеки.

РАМКОВІ УГОДИ

За програмою Донбаського інвестиційного саміту між енергетичною кампанією ДТЕК і владою Донеччини було підписано Меморандум про співпрацю з питань соціально-економічного розвитку Донецької області. За цією угодою 2013 року ДТЕК інвестує 29,7 млн грн на соціальні проекти в семи містах і районах Донецької області. «Донецька область — це батьківщина ДТЕК, тут розташовані наші енергетичні і вугільні підприємства. Ми не тільки забезпечуємо їхню стабільну роботу, забезпечуємо робочі місця, а й беремо участь у розвитку регіону. ДТЕК продовжує повністю виконувати свої соціальні зобов’язання та підтримує важливі для людей соціальні проекти», — зазначив генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.

На VI Міжнародному інвестиційному саміті було підписано низку угод стосовно поліпшення навколишнього природного середовища. Про спільну охорону навколишнього середовища домовилися Міністерство екології та природних ресурсів України, Донецька облдержадміністрація та Горлівська міська рада. Компанія «Донецьксталь» підписала угоду з Мінприроди, облрадою та облдержадміністрацією про сприяння в реалізації державної екологічної політики в регіоні та координацію заходів з охорони навколишнього середовища, раціонального використання природних ресурсів. Про співпрацю домовились Агентство інвестиційного розвитку Донецької області, індустріальні парки України та Європейська бізнес-асоціація.

Іноземні інвестори впродовж саміту поки що уважно вивчали потенціал регіонів. Для ділового спілкування працювали майданчики Донецької ТПП та біржі контрактів, відбувались тематичні круглі столи.

Учасники форуму з українського боку — керівники підприємств і представники найактивніших муніципальних команд області наприкінці саміту відзначили, що повертаються до роботи з пакетами напрацювань та контактів. Щоб вони стали інвестиційними проектами і контрактами, знадобиться ще багато зусиль та енергії.

Лариса БІЛОЗЕРОВА, Донецьк
Газета: 
Рубрика: