Не чекаючи указів уряду чи Національної академії медичних наук, активісти «Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» (ЛЖВ), учора самостійно організували переїзд пацієнтів клініки «Лавра» до нового корпусу на вулиці Амосова, 5. Нагадаємо, дев’ять тисяч тяжкохворих на ВІЛ/СНІД і гепатит С із усієї України останні кілька місяців не могли лікуватися повноцінно, оскільки зі старого приміщення клініку виселили, а новим — не забезпечили. Точніше, нова клініка є, але вона ще не здана в експлуатацію, бо для цього НАМН не підготувала необхідних документів. Активісти і восьмеро пацієнтів, які обороняли клініку до останнього, вирішили більше не чекати. Тим паче, що останнім терміном здачі клініки в експлуатацію було 28 жовтня. Про це зазначив у відповідному дорученні прем’єр-міністр України Микола Азаров.
У цьому ж дорученні вказано, що КМДА та Міністерство аграрної політики має підготувати всі необхідні документи на земельну ділянку, де розміщується нова клініка, а міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова повинна взяти під особистий контроль цю ситуацію. Однак, як кажуть активісти, жодного разу ніхто з чиновників не навідувався до пацієнтів клініки і жодних кроків до завершення лаврської епопеї не робив.
«Протягом трьох років нічого не було зроблено для того, щоб нова лікарня запрацювала вчасно, строки виконання доручення прем’єр-міністра минули, а ми хочемо лікуватися вже сьогодні», — говорить пацієнт клініки, голова Дорадчої ради спільнот з питань доступу до лікування в Україні Дмитро ШЕРЕМБЕЙ.
Забудовник зі свого боку виконав усе необхідне, щоб прийняти пацієнтів: у приміщенні завершено всі роботи, окрім того, що не запущено в дію ліфтову шахту. «Ми даємо гарантію, що перебувати в новому приміщенні пацієнтам можна, й це цілком безпечно, — розповідає представник ДП «Укрмедпроектбуд» Ірина КОВАЛЬ. — Усі системи пройшли тестування, зараз медичний персонал проходить навчання, як працювати з новим обладнанням. Але є проблеми з уведенням об’єкта в експлуатацію через відсутність правовстановлюючих документів на землю. Ми намагаємося вирішити це питання з Академією медичних наук, яка має завершити підготовку документів. На це треба не так багато часу — усього місяць».
Обладнання — на місці, палати мають усе необхідне для перебування пацієнтів, бракує лише медичного персоналу, який би взявся за лікування тяжкохворих. Питання — чому лікарів немає на робочому місці — знову ж упирається в те, що об’єкт не введено в експлуатацію.
Щоб розставити всі крапки над «і», разом із активістами «ЛЖВ» ідемо до керівництва Інституту епідеміології та інфекційних хворобі ім. Л. Громашевського, якому безпосередньо підпорядкована нова клініка на Амосова, 5. Після кількох спроб потрапити в потрібні двері й знайти потрібну людину, натрапляємо на заступника директора з адміністративної частини Олега САВЧЕНКА: «Я нічого не знаю про переїзд пацієнтів, їхнє лікування — це не моя парафія. Можу сказати лише, що на четвертому поверсі нової лікарні з вівторка працює медперсонал щодо лікування хворих на гепатит. Коли працюватиме решта лікарів, залежить від того, коли будуть готові документи на здачу в експлуатацію. Наразі у мене їх немає».
Пацієнти покладали багато надій на переїзд до нового приміщення, адже саме тут їм обіцяли відновлення лікування. «Першого разу я потрапила до клініки в дуже важкому стані, мене тут поставили на ноги, — розповідає пацієнтка Тамара. — Лікування не отримую останні три місяці, нам лишили одну медсестру та няню про всяк випадок, а лікарі не працювали. У приміщенні «Лаври» не було навіть гарячої води та опалення, зовсім ніяких умов для проживання, а тим більше — лікування. Днями я була в лікаря, вона каже, що якнайшвидше треба поновлювати лікування... Помирати не хочеться. Вірю, що в новій клініці мені все-таки допоможуть».
Поки що лікарі нової лікарні приймають пацієнтів у приміщенні того ж Інституту ім. Громашевського. Для цього їм виділили кілька кабінетів. Але вони лише оглядають хворих, а не лікують їх комплексно, в стаціонарі, як це має бути. Головного відповідача за лікування та життя хворих ми так і не знайшли, тому питання, чи лікуватимуть новоприбулих пацієнтів, поки що так і висить у повітрі.