У проектах рішень, які заплановані до розгляду на ХХІХ сесії Херсонської міської ради зазначений пункт про затвердження «Програми розвитку професіонального футболу в Херсоні на базі футбольної команди «Кристал» на 2014 рік». Розгляд цього питання на кількох комісіях міськради викликав гостру дискусію в середовищі шанувальників спорту. Річ у тім, що деяким депутатам не подобається ідея надання 1 мільйона 300 тисяч гривень на реалізацію зазначеної програми. Так, депутат від Партії регіонів Сергій Шкода вважає, що такий підхід до фінансування професіонального футболу — марнування бюджетних грошей. Адже для розвитку цього спорту потрібні значно більші кошти. Спірну точку зору висловив голова фракції Партії регіонів у міськраді Ігор Козаков. На його думку, питання підтримки того чи іншого спорту треба пов’язати з результатами, які демонструють спортсмени. Як приклад — херсонський жіночий гандбольний клуб «Дніпрянка», який представляє Україну в європейських змаганнях та є одним із лідерів української прем’єр-ліги, тим часом як «Кристал» перебуває поза десяткою кращих команд навіть у третьому дивізіоні. Відтак на комісії з питань ЖКГ, благоустрою та інженерної інфраструктури не схвалили футбольної програми, а зазначені кошти запропонували направити на розвиток гандболу... В разі підтримки цієї пропозиції на сесії «Кристал» може повернутися в один із найскладніших періодів своєї історії — 2006—2011 роки, коли клуб не брав участі в чемпіонатах України. А Херсон поповнить список обласних центрів (разом із Вінницею, Рівним, Житомиром та Івано-Франківськом), які не мають професіонального ФК.
Виникає ще одне питання: чому спортивні теми обговорюються на комісії з питань ЖКГ і без участі самих спеціалістів? У «Програмі розвитку професіонального футболу...» закріплено правильні речі: «Футбол — складова частина культурного життя суспільства, яка сприяє збереженню і зміцненню здоров’я, розвитку фізичних, морально-вольових та інтелектуальних здібностей людини, організації змістовного дозвілля... За рівнем професіональної успішності футбольної команди судять про якість управління суспільно важливими процесами», а також про загальний рівень соціального здоров’я громади.
Справді, порівнявши результати «Дніпрянки» та «Кристала», уболівальники футболу нині можуть лише мріяти про те, щоб їхні улюбленці грали в когорті кращих клубів країни. Утім, фінансувати лише за результати — застарілий непродуктивний метод. Звідкіля ж узятися тим результатам, коли гравці не отримуватимуть гідної зарплати? Тут варто згадати і про останні події в самому «Кристалі». На початку сезону в клубі відбулися кардинальні зміни: прийшов новий тренерський штаб, нові гравці. І що найважливіше — після складного періоду адаптації команда демонструє хорошу гру і результат. В останніх шести матчах «Кристал» здобув шість перемог та одну нічию. Херсонці здолали навіть потужний черкаський «Славутич», інфраструктура якого на порядок краща, а зарплати гравців вимірюються тисячами доларів. Завдяки цим перемогам у місті знову заговорили про відродження футболу й почали масово ходити на стадіон.
Більшість професіональних клубів сьогодні є приватними структурами. Ними керують бізнесмени, які мають великі статки і вкладають гроші у футбол. Саме вкладають, бо заробіток на футболі, особливо в нижчих лігах, — примарна річ. Іноді це чистий альтруїзм від справжнього захоплення грою, але частіше — отримання певних преференцій по бізнесу від місцевої влади. Є й такі клуби, які фінансуються переважно із бюджету (ФК «Динамо» (Хмельницький), МФК «Миколаїв», СК «Арсенал-Київщина» (Біла Церква). Однак зазвичай вони завжди у скруті. Тож позиція депутата Сергія Шкоди в цьому разі небезпідставна. Утім, той же гандбол, як і інші види спорту, фінансуються також із бюджету. Проблема радше в тому, що влада не докладає всіх зусиль до того, щоб створити умови потенційним меценатам, заохотити їх до співпраці.
КОМЕНТАРІ
Сергій ШЕВЦОВ, головний тренер ФК «Кристал»:
— Якщо відкинути закулісні політичні моменти, то ситуація доволі прозора — сьогодні «Кристал» залишився без підтримки великого бізнесу. Ми можемо вижити лише завдяки міській владі. Тож якщо програму не буде ухвалено, наш клуб, найімовірніше, припинить виступати в Професіональній футбольній лізі. І ця пауза може надовго затягнутися. Як спортивна людина і житель Херсона, я підтримую розвиток і жіночого гандболу, і дитячого хокею, і тенісу, й інших видів спорту. Сам періодично відвідую матчі з участю наших команд. Але, щиро кажучи, за всієї поваги до інших видів спорту, жоден із них не збирає такої кількості глядачів та уболівальників, як футбол. Це вже давно більше, ніж просто гра. Тому якщо Херсон хоче позиціонувати себе як сучасне, розвинуте місто, без професіонального футбольного клубу нам не обійтися.
Юрій КЛИМЕНТЕНКО, начальник управління молоді й спорту Херсонської міської ради:
— Під час проходження депутатських комісій програму розвитку професіонального футболу підтримала більшість депутатів, хоч у декого виникали зауваження, пропозиції перегляду обсягів фінансування. Ризики провалу цієї програми на сесії є, але я сподіваюся, що депутати підтримають спорт, зокрема й футбол. Зруйнувати систему значно простіше, аніж її організувати. Тож не отримавши коштів для професіонального футбольного клубу одного року, наступного — цей клуб може взагалі зникнути. А для успішної атестації потрібно пройти багато бюрократичних коридорів і сплатити численні внески. Стосовно пропозицій із гандболу, то «Дніпрянку» ми стабільно фінансуємо вже десять років. І гадаю, недоречно порівнювати футбол з гандболом, адже витрати на них зовсім різні. Цього року з фінансуванням усіх видів спорту є труднощі через затримку коштів держказначейством. А це прямо впливає на наші досягнення. Щодо участі меценатів у спорті, то ми намагаємось залучати бізнес до вирішення поточних проблем. На жаль, у Херсоні немає потужних підприємств, які могли би повністю взяти під опіку той же «Кристал». А ті, які є, скаржаться на погіршення умов ведення бізнесу, зменшення прибутків. Тому більше розраховуємо на бюджет міста.