Східні сусіди Євросоюзу є невід’ємною частиною Європи. Вони мають спільну з нами історію і культуру та як суверенні нації прагнуть побудувати незалежне й забезпечене майбутнє, вільне від тиску та впливу ззовні. Їхнє значення для Європейського Союзу беззаперечне.
Східна Європа пережила чимало фундаментальних змін з 1991 року. Поширення демократії, відкрита ринкова економіка та повага до верховенства права трансформували політичний ландшафт. Необхідні подальші кроки для зміцнення та розвитку започаткованих реформ. І на підтримку цих змін Євросоюз запропонував угоди про асоціацію, включно з поглибленою та всеосяжною зоною вільної торгівлі, які надають підприємствам у регіоні можливість зростати, збільшуючи обсяги торгівлі на найбільшому світовому ринку.
У Вільнюсі лідери ЄС проводять зустрічі з представниками наших найближчих сусідів у східному напрямку. На саміті Грузія та Молдова парафують Угоди про асоціацію, що знаменує новий етап у взаєминах ЄС з цими важливими партнерами та визнає особливі зусилля і заходи, яких вони вжили, щоб бути готовими до викликів XXI століття.
Вірменія прийняла рішення не наслідувати прикладу Молдови та Грузії у питанні парафування Угод про асоціацію у Вільнюсі. Це розчаровує. Велика Британія і надалі вітатиме співпрацю між Вірменією та ЄС із метою продовження процесу проведення реформ у Вірменії без зовнішнього тиску.
Ми дивимось з оптимізмом на розвиток зв’язків із Азербайджаном у рамках програми розширення ЄС, і я сподіваюсь, що переговори щодо Угоди про асоціацію надалі більш активізуються. З часом ми сподіваємось, що поліпшаться стосунки між Євросоюзом та Білоруссю, що виключно залежить від волі останньої. Я продовжую переконувати білоруську сторону у необхідності впровадження реформ, які сприятимуть цим стосункам.
Двері ЄС залишаються відчиненими, що також є нашим головним зверненням до України.
Рішення уряду України про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію, оголошеного минулого тижня, стало для нас великим розчаруванням. Я щиро сподіваюсь, що українська влада найближчим часом поновить свою підготовку до підписання Угоди про асоціацію, і я закликаю її не втрачати час і провести реформи, потрібні країні. Керівництво України стоїть перед історичним вибором: проявити далекоглядне бачення європейського майбутнього, процвітання і стабільності, яке воно в собі несе, або перевести годинник назад і відвернутись від найбільшого та найуспішнішого торгового блоку у світі.
Ніхто не каже, що трансформація та модернізація є легкою і швидкою. Але досвід Польщі, країн Балтії, Словаччини та Словенії показує, чого можна успішно досягти там, де є політична воля. Ретельні дослідження про вплив Угод про асоціацію доводять, що ці домовленості являють собою реальну можливість наздогнати своїх сусідів за стандартами рівня життя.
В інтересах кожного, щоб країни Східного партнерства стали більш заможними і стабільними. Відчиняти двері на Захід не означає зачиняти двері на Схід. Східне партнерство є вигідним як для країн регіону, так і для його сусідів.
У Вільнюсі ЄС демонструє свою прихильність до Східного партнерства. Східне партнерство це не просто концепція чи гасло для Великої Британії або ЄС. Воно відображає зобов’язання ЄС перед своїми східними партнерами, їхнім економічним процвітанням та майбутнім. Угоди про асоціацію дають надію регіону на те, що економічне процвітання і якість життя в ЄС можуть бути доступними і там. На це потрібен час, і всі розуміють, що є виклики. Утім, ці угоди чітко демонструють, що в часи змін ЄС стоїть на вашому боці.
Девід ЛІДІНГТОН — міністр у справах Європи, Міністерство закордонних справ Великобританії.