Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Народжені революцією...

Espreso.tv, «112 Україна» та Hromadske.tv — як онлайн-транслятори Євромайдану
9 грудня, 2013 - 09:15

У час революційних подій, який ми можемо зараз спостерігати в Україні, кожна година новин — на вагу золота. Люди хочуть безперебійно отримувати інформацію, про те, що відбувається в їхніх містах і столиці на Євромайдані, дізнаватися про ключові події, виступи і рішення. Як зазначають медіа-експерти, в такій ситуації виграють новинні телеканали, режим роботи яких дозволяє постійно тримати аудиторію в курсі найголовніших подій. «День» підготував огляд нових каналів такого формату, які виникли акурат на хвилі Євромайдану — Espreso.tv, «112 Україна» та Hromadske.tv. Поки що вони здійснюють мовлення лише через Інтернет.

Усі ці канали відрізняються один від одного. Espreso.tv — «найчистіший» за жанром телеканал, який транслюється лише в Інтернеті та через супутник вимушено, — Національна рада з питань телебачення та радіомовлення відмовила Espreso.tv у видачі ліцензії, проте канал виходить в ефір із плашкою «Тестове мовлення». Чимось середнім між телебаченням та Інтернетом є «112 Україна», в якого є свої заготовлені сюжети і програми, але часто телеканал дає прямі включення з місця подій. «День» писав про відкриття цього каналу буквально минулого тижня (№219-220 від 29—30 листопада). Якщо у двох попередніх телеканалів є власники й інвестиції, то Hromadske.tv — це активність самої його команди журналістів, які розпочали свою роботу методом краудфандінгу (колективна співпраця людей, які добровільно об’єднують свої гроші або інші ресурси разом, як правило, через Інтернет, щоб підтримати зусилля інших людей або організацій. — А.С.). Hromadske.tv найбільше відійшли від рамок телеканала, для них головне — новина, а не форма подачі, тому картинка і звук сюжетів часто можуть бути розмитими та нечіткими.

«112 УКРАЇНА»

Незважаючи на певні відмінності, події Євромайдану, особливо суботні та недільні, постійно транслювалися наживо і через сюжети на цих каналах. Інша справа — при такій метушні не завжди є адекватні люди, які можуть прокоментувати ситуацію. Самі ж репортери на момент «тут-і-зараз» також не часто пояснюють глядачам, що відбувається. Або у студії це подають специфічно. Так, наприклад, під час недільних подій на Банковій «112 Україна» у прямому ефірі показував картинку подій, проте з очевидцем ведуча Роксана Руно спілкувалася  телефоном. Тож аудиторія мусила слухати кількахвилинне мовчання, а потім переповідання слів учасника подій. До речі, на сайті «112 Україна» можна переглянути невелику добірку сюжетів, яка стосується Євромайдану у розділах «Політика» і «Відео». Проте риторика насторожує. У сюжеті, датованому 29 листопада 18:00, від кореспондентки з місця подій ми чуємо такі слова, як «агресивний Майдан», «Майдан обіцяє вдатися до менш мирних заходів», загалом — нагнітання ситуації. Здивувало також відео із Захарченком, який відвідує своїх беркутівців у лікарні і буквально вимагає постановкою питання свідчити тих, що «активні дії» щодо людей у формі на Банковій проводив увесь натовп, а не тільки провокатори. На даному етапі канал працює більше в інформаційному, і то навіть постфактум, режимі, аніж в аналітично осмисленому. Також варто зазначити, що, крім Євромайдану, особливо у періоди затишшя, канал подає й інші свіжі сюжети на різноманітну тематику та заготовлені перебивки. Одна із них — «Слова & Слава», в якій читають поезію прості люди — секретарки, продавці, маклери, банківські працівники тощо. Проте, як зазначає «112 Україна» у себе на сайті, аудиторії канал уже встиг сподобатися: «тільки за один день через соціальну платформу SAY.TV телеканал «112 Україна» подивилося більш ніж 106 тис. глядачів і більш ніж 18 тис. громадян спостерігали за подіями в країні через офіційний портал каналу 112.ua».

ESPRESO.TV

Темною конячкою серед телеканалів поки що залишається Espreso.tv. Ні на їхньому сайті, ні у групах у соцмережах немає інформації про сформовану команду цього каналу, програми чи проекти, розроблені спеціально для Espreso.tv, їх ведучі. Можна лише припустити, що глядачі матимуть змогу бачити в ефірі Віталія Портникова, судячи з постеру каналу. Немає у телеканала і програми, тому глядачі не знають, коли вони можуть подивитися те, що їх цікавить. За цей час єдиною програмою, яка вийшла в ефір на каналі, став авторський проект народного депутата Миколи Княжицького «Вечір з Миколою Княжицьким». Загалом сайт зараз працює як онлайн-транслятор Євромайдану, новинна стрічка та платформа для текстових матеріалів із розділів «Суспільство», «Економіка», «Світ», «Культура», «Хай-тек», «Спорт». Онлайн-трансляції з Євромайдану на Штабі національного спротиву не супроводжуються жодними коментарями журналістів чи експертів. Здебільшого ці трансляції — це виступи політиків.

HROMADSKE.TV

І якщо на YouTube-канал Espreso.tv підписалися 736 осіб, то на Hromadske.tv — 22,891 (станом на вечір 4 грудня) і 24,079 переглядали он-лайн. На відміну від двох попередніх, канал частіше за все не може забезпечити своїм глядачам якісну картинку. Але коли у операторів відбирають професійні камери або змушують не знімати у певних установах, лише Hromadske.tv може дозволити собі виходити і подавати картинку з айфона. До речі, у Hromadske.tv є специфіка мовлення. Якщо ви ставите прямий ефір на паузу, то потім самі можете обрати — додивитися не побачене чи перейти на онлайн-мовлення (зазвичай, у каналів не буває можливості першого варіанту. — А.С.). Не приховують журналісти і свою команду — з «5 каналу»: Роман Скрипін, Тетяна Даниленко, Юлія Банкова, Андрій Сайчук, з «1+1»: Данило Яневський, Євген Глібовицький, Роман Вінтонів, Наталія Гуменюк, з ТВі: Мустафа Найем, Богдан Кутєпов, Дмитро Гнап, Сергій Андрушко, Анастасія Станко, а також Зураб Аласанія, екс-директор Харківської ОДТРК та інші. Варто сказати, що Hromadske.tv найменше нагадує класичне телебачення. Журналісти самі себе знімають на телефон під час стендапу і не переривають мовлення за будь-яких умов. Наприклад, у сюжеті про вимогу відставки студентами Табачника, до Наталії Гуменюк підійшла одна зі студенток і попросила пароль до wi-fi. На що журналістка відповіла: «Я не знаю, який тут пароль, але прокоментуйте мені....» таким чином продовжуючи ефір по темі. Варто сказати, що деякі сюжети Hromadske.tv стають більш цікавими для глядача завдяки операторсько-режисерській роботі Богдана Кутєпова. Впізнаваність і обізнаність же Мустафи Найема також дає каналу козирі. Хоча не всі, звісно, задоволені роботою каналу. Глядачі у Twitter-стрічці вимагають поменше так званих голів, що розмовляють, тим паче, якщо це політики. Зараз основна маса інформації, яка подається на Hromadske.tv певним чином присвячена Євромайдану.

Не можна сказати, що ці канали створюють чисту конкуренцію один для одного — все ж таки вони працюють у зовсім різних форматах. Аудиторії Hromadske.tv навряд чи сподобається Espreso.tv, принаймні у сучасному вигляді, а любителі роздивитися кожну дрібничку на екрані точно виберуть «112 Україна», а не Hromadske.tv. Кожен вибере те, що йому ближче. Залишається тільки сподіватися, що усю інформацію глядач отримуватиме з осмисленим аналізом, а не просто онлайн-картинкою.

Анна СВЕНТАХ, «День»
Газета: 
Рубрика: