Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Громадська рада при Херсонській ОДА саморозпустилася

Щоб не бути «інструментом громадського «одобрямса» для влади
19 грудня, 2013 - 12:09

Оптимістичним відкриттям для багатьох херсонців нещодавно стала рішуча заява Громадської ради при облдержадміністрації після подій 30 листопада в Києві. Як уже писалося в «Дні», представники цього дорадчого органу засудили дії влади під час розгону мирних демонстрантів, підтримали відставку уряду і висунули вимогу «притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних у перешкоджанні громадянам у проведенні мирних зібрань». Після цього звернення голова ХОДА Микола Костяк написав листа до Громадської ради, в якому висловив несприйняття рішення ради, вважаючи його некомпетентним.

Після цих подій ефективна співпраця ГР з держадміністрацією стала сумнівною. Почалися конфлікти, за деякими даними, на членів ради почали тиснути. Як зазначила в коментарі «Дню» екс-голова Громадської ради при ХОДА Лариса Польська, думка про саморозпуск виникла не раптово. «Приймаючи заяву щодо подій на майдані Незалежності в ніч на 30 листопада, актив нашої громадської ради обговорював питання призупинення роботи до прийняття центральною владою дієвих заходів по виявленню та покаранню винних у кривавому розгоні мирного протесту, — пояснює Лариса Польська. — У зв’язку з цим обговорювалося питання призупинення співпраці з ОДА. Тоді таке рішення не набрало необхідної кількості голосів. Несприйняття керівництвом обласної державної адміністрації громадянської позиції, виявленої активом Громадської ради у складній політичній ситуації в країні, призвело до деструктиву в стосунках, який зробив неможливим подальшу співпрацю. Тому частиною членів ради, які дійсно є лідерами громадянського суспільства на Херсонщині, був ініційований саморозпуск. Після гарячих дебатів це рішення було підтримано більшістю шляхом голосування на зібранні 17 грудня».

На думку Лариси Михайлівни, такий крок — не пасивний протест, а навпаки — «вибух зсередини». А саморозпуск ГР не означає подальшу бездіяльність колишнього активу ради. «Члени Громадської ради ясно висловилися, що не бажають бути декорацією або «інструментом громадського «одобрямса» будь-яких владних дій замість спільного вирішення проблем громади, — продовжує Лариса Польська. — Рішення про саморозпуск приймалося боляче — через активний супротив тих організацій та лідерів, які мало що зробили як члени громадської ради, але міцно тримаються за цей статус. Деякі з них ще й мають бюджетне фінансування та інші ресурси від влади. Негативне ставлення до громадських рад в Україні як до бутафорських чи кишенькових має під собою підстави, адже потрапити до цього консультативно-дорадчого органу багато хто вважав за престиж. Утім, наша громадська рада — одна з найактивніших в Україні: працює з 2006 року. За цей час сформувався потужний дієвий актив організацій, який не має наміру самоусуватися від процесів, які відбуваються на територіях громад області. Значна кількість цих організацій мають заслужений авторитет у суспільстві, тож вони спільно працюватимуть і без приставки «при ОДА», створивши незалежну громадську раду Херсонщини. А чи буде створена нова громадська рада при ХОДА, покаже час та бажання керівництва області».

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: