Ні в день народження Майдану, ні сьогодні, ніхто не знає, якою буде його доля. Та він уже відбувся як історичне явище загальноукраїнського і, до певної міри, європейського масштабу. Відбувся як явище складне, багатогранне і багатошарове. Про те, чим є Майдан, він говорить сам за себе. І лише частково промовами опозиційних політиків, яких Майдан підтримує, але ставить невисоку оцінку за професійну діяльність. А говорить вустами і справами тисяч людей, а найбільш наочно — гаслами Майдану, в плакатах і написах, чи-то саморобних в одному примірнику, чи тиражованих завдяки поліграфії та Інтернету.
Гасла з’явилися з першого дня і в них панують політичні заклики насамперед протестного характеру. Та серед них поступово з’явились інші гасла, що відображають значно глибший, етичний зміст Майдану, який є фундаментом усіх інших думок і настроїв. Їх порівняно небагато, але вони привертають особливу увагу. Адже зовсім не випадково багатьом захотілося сказати: «Я дихаю вільно!», «Ти знаєш, що ти — людина?», «Люди, будьте взаємно красивими!», «Давайте обіймемося!», «Віримо, надіємо, дбаємо, любимо», «Отстираем Украину вместе», «Бог з нами!», «Бог і Україна понад усе!», «Майдане, я люблю тебе!.. Живи!!!» На кількох з них намальований символ любові — серце. А плакат «Ми за гідне ставлення до людей!» несли двоє дівчаток, років по 12.
Прохід через барикаду з боку Європейської площі зустрічає словами: «Дякую Майдану, що об’єднав народ», «Тут закінчується совок і починається Європа», «Мы с русскими по крови — братство! Но никогда по братству — рабство!» З боку вул. Інститутської можна знайти ще одне визначення Майдану: «Ласкаво просимо, але вхід у нетверезому стані заборонено. Територія вільна від алкоголю».
ДІВЧАТА
Барикада на Прорізній звертається до перехожих словами Святого Письма: «Человек, виновный в пролитии крови, будет бегать до могилы, пока не схватят его. Притчи 28-17». «Умножаются праведники — веселится народ, когда господствует нечестивый — народ стенает. Библия. Притчи 29-2». «Не будь побежден злом, побеждай зло добром. Библия».
Окремі моральні сентенції можна знайти в різних куточках Майдану. Люди творять своє або згадують класиків. Наприклад: «Зупиніться Ви від А до Я. Ніхто не може повернутися в минуле і змінити свій Старт. Але кожен може стартувати зараз і змінити свій Фініш»; «...Господи! Зміцни в мені любов до моєї нації, щоб міг я в її інтересах і навіть проти її волі рятувати її від Твоїх ворогів!»; «Защити планету добрыми руками, добрыми делами в битве с дураками!»; «Люди дорожчі за йолку»; «Суспільство повинно еволюціонувати». А поряд східна мудрість: «Виконуй свій обов’язок, не думаючи про результат; виконуй свій обов’язок, чи принесе це тобі щастя чи нещастя. Хто виконує обов’язок і спокійно, не радіючи і не сумуючи, зустрічає будь-які наслідки, той воістину великий душею» (Бхагават Гіте).
Барикада біля Головпоштамту зустрічає назвою «Козацький редут», лозунгом «Ніхто, крім нас», а поряд слова Ліни Костенко: «Вже почалось, мабуть, майбутнє...» і гасла «Богуслав за ЄС» та «Чернігів за ЄС». Власне, географічні назви і гасла Майдану відображають всю карту України від Луганська, Харкова і Донецька на сході до Хуста на заході та від Чернігова і Сум на півночі до Криму і Одеси на півдні. А десь там між ними Запоріжжя (із Запорозькою Січчю) і Полтава, Дніпропетровськ і Львів, Івано-Франківськ і Біла Церква та десятки інших міст України. Географічні лозунги подібні між собою своєю наївністю і простотою: «Коломия це Європа». «Ми = ЄС». «Європа — це ми!», але серед них також такі як — «Енакиево с народом!»
Органічною частиною образу Майдану стали серії листівок. Листівки «Стратегія теплого океану» з краплею води спокійно стверджують: «Щодня, Майдан», «Я йду за тих, хто зараз вдома», «Я крапля в океані», «Я крапля в океані, який змінить Україну». Право на громадську активність засвідчують листівки з посиланнями на Конституцію: «Влада народу первинна і єдина». «Право змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народу». «Народ здійснює владу безпосередньо». «Єдиним джерелом влади в Україні є народ».
Варто окремо виділити велику серію листівок-наклейок «Выходи на Майдан». Серед її гасел: «Это не за Европу. А за чистую совесть. Выходи на Майдан»; «Это не за Европу. А за отсутствие коррупции. Выходи на Майдан»; «Это не за Европу. А за дороги без ям. Выходи на Майдан»; «Это не за Европу. А за честные суды. Выходи на Майдан»; «Це не за Європу. А за ліки в лікарнях. Виходь на Майдан»; «Вставай Украина. Вставай. И выходи на Майдан»; «+1 Выходи на Майдан».
Наймилішими за змістом є листівочки «ЄвроМайдан це...» перероблені із серії «Love is...». Вони прийшли з Інтернету, але прижились у різних куточках Майдану. Отже, «ЄвроМайдан це...»: «Коли ти бачиш об’єднану Україну», «Коли про тебе дбають незнайомі люди», «Коли вона хвилюється, але пишається тобою», «Коли репресіям — ні», «Коли ти читаєш майбутнє по зірках» (Євросоюзу), «Коли живі беркутівці декорація для твоїх фото», «Коли ти сподіваєшся», «Коли в твоїй столиці найкрасивіша на світі ялинка». А смайлик у віночку в обрамленні зірок є ніжним символом Євромайдану.
А ще по Майдану ходять сердечні жінки з гаслами «Обійму свого героя!», і юні герої, які пишуть додому «Пробач матуся, я на Майдані», і втомлений чоловік з побажанням «Пусть уйдет все плохое в Новом году». І всі вони, разом із сотнями тисяч творців Майдану як історичного дійства, надихнули одного із співучасників на щире зізнання: «Ви прекрасні!!! Я вас люблю!»