Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Це — ніби доручити коту розібратися у справах мишей...»

Студенти київських ВНЗ заявляють про моральний тиск з боку Міністерства освіти під час зимової сесії. Відомство все заперечує
17 січня, 2014 - 12:15
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

На початку цього тижня київських студентів чекала несподіванка — на спільному засіданні МВС, Міносвіти та Мін’юсту від 25 грудня було ухвалено рішення про позапланову перевірку вищих навчальних закладів під час екзаменаційної сесії. Комісії Державної інспекції навчальних закладів (ДНІЗ) України відвідали іспити на факультетах КНУ ім. Т.Шевченка. Причиною перевірки стало нібито звернення студентів на гарячу телефонну лінію через побоювання репресій за участь в акціях протесту.

Цікаво, що 10 січня на прес-конференції Дмитро Табачник заявив, що скарги до його відомства не надходили, й у той же день зареєстровано наказ Державної інспекції навчальних закладів України №01-13/2 «Про вивчення питання щодо стану організації та проведення зимової екзаменаційної сесії у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка».

14 січня студенти Інституту журналістики оголосили, що розпочнуть безстрокове голодування, домагаючися припинення посиленого інспектування. А вже 15 січня на порталі Міносвіти з’явилась інформація: «На сьогодні ДІНЗ України завершила роботу в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Під час роботи комісії до Міністерства не надходило звернень та скарг щодо порушення комісією прав і свобод студентів та викладачів».

Як тільки комісії розпочали свою роботу в КНУ ім. Т. Шевченка, на студентських сайтах почала з’являтись інформація про психологічний тиск і порушення. Наприклад, на сайті «Лови Момент!» розміщено коментар від 13 січня голови студентського парламенту Інституту журналістики Саляра Алі: «Сьогодні на Вченій раді університету було сказано, що комісія по факту буде перевіряти процедуру проведення іспиту, без жодного втручання в процес. Але не всі члени комісії дотрималися цього. Наприклад, сьогодні в Інституті журналістики на одному з іспитів члени комісії з МОН активно втручалися в процес іспиту. Слідкували, щоб студенти не списували. Так, один із членів комісії (професор КІМУ) під час іспиту попросив мене вимкнути телефон, також вони коментували відповіді студентів, рекомендували викладачам, які ставити оцінки. Цитую одну з членів комісії: «Він не тягне на четвірку». Переглядали залікові книжки та журнали відвідувань. Здійснювали моральний тиск на викладачів і студентів».

«День» намагався додзвонитися до Саляра Алі, проте поки що безрезультатно.

Голова комітету з питань науки та освіти у Верховній Раді України Лілія Гриневич коментує ситуацію: «Я дзвонила до деяких студентів, які розмістили у мережі Facebook повідомлення про тиск. Ніхто з них не погодився під своїм прізвищем підтвердити цю інформацію». Як вважає голова комітету, «ця ситуація з комісією — це ніби доручити коту розібратися у справах мишей...»

Лілія Гриневич повідомила «Дню», що можлива версія, коли МОН збирається не захищати студентів від викладачів, а самим чинити на них тиск. А ввечері на своїй сторінці у Facebook Гриневич написала: «Держінспекція бере участь у проведенні іспитів, які зараз тривають в КНУ ім. Шевченка. За інформацією студентів, тести замінено розгорнутими іспитами, які складалися з письмової та усної частини, скасовано автомати. Інспектори переглядають залікові книжки та журнали відвідувань, рекомендують викладачам оцінки... Перевірці підлягають не всі групи, а лише ті, в яких є учасники протестів. Результат — кілька оцінок занижено, є вилучені роботи. Тобто під приводом захисту учасників Майдану створюється тиск на них. Міністерству освіти — залік із лицемірства!»

Коли в Інституті журналістики іще тривали перевірки, «День» поспілкувався з його директором Володимиром РІЗУНОМ:

— У нашому інституті міністерська перевірка екзаменів розпочалася 13 січня. Особисто мені викладачі не доповідали, що комісія втручається в проведення іспиту, чи радить, які оцінки ставити. Наразі комісія перевіряє в нас документацію: наявність відомостей, наявність робочих навчальних програм, журнали відвідування. Ця комісія працює за наказом МОН і за зверненням нашого проректора не тільки в Інституті журналістики, й навіть не лише в КНУ ім. Тараса Шевченка. Раніше Міносвіти ніколи не відряджали до нас перевірки під час сесій. Представники комісії повідомили нам причину створення їхнього органу — нібито є скарги від студентів, що вони бояться необ’єктивної оцінки їхніх знань у сьогоднішній політичній ситуації.

Як на мене, не в той час комісія прийшла. Адже якщо в час політичних тривог і нестабільності відбуваються якісь перевірки, то вони отримують відповідне тлумачення. Безумовно, ця сесія буде більш суворою, ніж звичайна. Поки ще рано говорити, чи збільшиться показник відрахованих, які є й на кожній сесії, — екзамени лише почалися.

Як повідомили «Дню» студенти факультету української філології КНУ ім. Т.Шевченка, нововведення зачепили й їх. ДІНЗ України запевняла, що завершила роботу в цьому ВНЗ, проте студенти-філологи кажуть, що відтепер на проштампованих листах, на яких вони складають письмові іспити, мають стояти підписи трьох осіб — студента, викладача та «голови експертної комісії». Студентам сказали, що роль цієї комісії, скоріше за все, виконуватиме кафедра. Так чи інакше, викладач тепер при виставленні оцінок стає «проміжною ланкою», чого раніше ніколи не було. Формально — Міносвіти відкликало свою комісію, проте все одно залишило засіб впливу на студентів.

Анна СВЕНТАХ, «День»
Газета: 
Рубрика: