Цього тижня в Україну приїхав експерт Ради Європи, координатор групи із солідарних дій міжнародної Платформи «Громадянська Солідарність» Андрій ЮРОВ. Відомий правозахисник має відвідати Донецьк, Дніпропетровськ і Харків, аби зібрати інформацію про дотримання прав людини в контексті проведення мирних зібрань у цих містах.
Андрій ЮРОВ розповів «Дню», як, на його думку, міжнародні ініціативи можуть допомогти Україні:
— Я — частина міжнародної групи правозахисників щодо ситуації в Україні. Це об’єднання з’явилося 2 грудня під час Паралельної конференції громадянського суспільства ОБСЄ, до нього входять правозахисники Сходу і Заходу, наприклад, я — громадянин Росії. Причина створення групи — події 30 листопада на Майдані в Києві, коли жорстоко придушили мирний мітинг. Ми намагаємося організувати спостереження в регіонах, аби люди хоч трохи почувалися в безпеці. Я не є однозначним прибічником жодної зі сторін конфлікту, моє основне завдання — простежити, аби на людей, які виходять на мирні акції, не чинився незаконний тиск.
Важлива вимога нашої міжнародної групи — проведення владою України розслідування всіх випадків неправомірного застосування сили. Здебільшого це стосується подій у Києві 30 листопада, 1 грудня, 11 грудня і 19 січня. Бачив десятки потерпілих під час силового розгону Майдану в листопаді, тому що в ці дні випадково опинився в Києві на міжнародній конференції. На жаль, не бачив самого розгону: можливо, якби на Майдані було 10—15 міжнародних спостерігачів, вони б запобігли насильству.
Президент України пообіцяв розслідувати всі факти протиправних дій силових структур, але я не бачу цього процесу. Зустрічався з омбудсменом України Валерією Лутковською, ми конструктивно поговорили, вона зазначила, що розслідування триває. На жаль, громадськість нічого не знає про це, і якщо ми хочемо громадянського миру і згоди, люди повинні знати, що влада задля цього робить.
Також необхідне серйозне міжнародне розслідування. Усі міждержавні структури: Європарламент, ПАРЄ, ОБСЄ — заявляють про готовність розпочати цей процес, направити спостерігачів, але поки що я не бачу такого прагнення, в Україні діють лише правозахисники. Ми працюємо разом з офіційними структурами ОБСЄ і Ради Європи, але зараз це лише неформальні громадські міжнародні організації. На мій погляд, міжнародне розслідування мало розпочатися на початку грудня. Україна не є винятком, таку ж увагу ми приділяємо іншим країнам: Білорусі, Росії, Казахстану, Туреччині.
Міждержавні урядові структури завжди дуже мляві, але якщо світове громадянське суспільство чинитиме на них тиск, то й вони вплинуть, наприклад, на владу України. Гадаю, що справедливе розслідування чотирьох епізодів застосування сили могло б значно заспокоїти народ. Я — правозахисник і жодних політичних оцінок не даватиму. Провокатори є з обох сторін, для мене важливо, що робить міліція: заарештовує окремих хуліганів і проводить розслідування чи заарештовує всіх підряд і не реагує. Найкращий шлях розв’язання конфліктів — переговори. Необхідне швидке справедливе розслідування непропорційного застосування сили і запровадження реальної амністії щодо учасників мирних протестів».