Бурхливий розвиток подій в Україні й зникнення президента Януковича затьмарили собою для західних коментаторів завершення XXII зимових олімпійських Ігор у Сочі.
СКАРБИ ДЕСПОТА
Британська газета Daily Telegraph підготувала звіт про «пам’ятку жадібності й корупції» Віктора Януковича та «запаморочливої пихатості й поганого смаку». Видання також хвилює питання, куди ж подівся господар незчисленних багатств. Вона навіть опублікувала карту з можливим маршрутом українського політика, який у п’ятницю увечері відлетів з Києва до Харкова, після чого його сліди загубилися.
Видання Daily Mail безапеляційно пише про «деспота» й не без задоволення перераховує «скарби» його резиденції Межигір’я, даючи читачам детальний фотозвіт знайдених диковин і розповідь про люстри вартістю 6 млн фунтів, мармуровий майданчик з мангалом для шашликів, приватний зоопарк зі страусами й павичами та бананові пальми в парниках (щоб не отруїли вороги, — пояснюють журналісти).
«ПОДВІЙНА ІДЕНТИЧНІСТЬ» УКРАЇНЦІВ
Особливу увагу багато видань звертають на Крим, де місцевий парламент ухвалив резолюцію, що в країні йде громадянська війна, а тисячі чоловіків уже записалися добровольцями в ополчення. Не кажучи про те, що історія півострова, особливо радянський її період, дає підстави міркувати не лише про можливий розпад України, а й про можливу інтервенцію Росії.
Газета Independent детально пояснює, чому не варто дивитися на Україну як на країну, де західна частина протистоїть східній. «Україна — не Чехословаччина, де території чехів і словаків були чітко розділені й регіони користувалися широкою автономією. Україна, незважаючи на всі відмінності, — унітарна держава. Багатьом сім’ям важко відповісти, якщо їх запитати, хто вони. У реальності, у багатьох людей подвійна ідентичність», — говориться в матеріалі.
«НЕ ТРЕБА ПОСИЛАТИ ТАНКИ»
Видання Daily Telegraph вважає, що в Росії здивовані, з якою швидкістю розвивалися події в Україні, як і на Заході. «Яскраво виражений антиросійський уряд з жорсткою антиросійською риторикою змусить Москву діяти. Але її головним козирем буде не військова карта, а фінансова», — вважає газета.
Одразу кілька газет, зокрема й таблоїд The Sun, що вкрай рідко подає читачам подробиці подій міжнародного життя, пише, що Володимира Путіна вже попередили про те, що «не треба посилати танки в Україну». Серед порадників виявилися радник з національної безпеки американського президента Обами Сюзан Райс і міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Хейг.
Financial Times підкреслює, що Росії не звикати мати справи з українською владою. «Той факт, що Москві доведеться працювати з новим українським урядом, Путіна, ймовірно, непокоїть найменше. Хоча Путін і заперечував, що перед минулими президентськими виборами в Україні 2010 року він підтримував Тимошенко, у них встановилися добрі робочі стосунки, коли вони були прем’єрами», — пише газета. Хоча навряд чи тепер Москва надасть обіцяну торік фінансову допомогу Києву в повному обсязі, додає Financial Times.
«ТИМОШЕНКО ПОГАНО ПІДХОДИТЬ НА РОЛЬ РЯТІВНИКА»
Координатор співпраці Німеччини з країнами Східної Європи в МЗС ФРН Гернот Ерлер скептично ставиться до кандидатури Юлії Тимошенко в новому українському уряді. Зокрема, він вважає, що звільнена з ув’язнення екс-прем’єр України Юлія Тимошенко погано підходить на роль рятівника своєї країни. Про це Ерлер заявив в інтерв’ю німецькій газеті Die Welt, опублікованому вчора. На його думку, «Тимошенко відразу схоче очолити опозицію», що для різнорідних опозиційних сил буде «викликом» на шляху до визначення спільних цілей.
«ЧЕКОВІ КНИЖКИ» ЗАХОДУ
Фінансове питання, а точніше вкрай плачевний стан українських фінансів, британські видання називають головним чинником у питанні не лише майбутнього самої України, а й того, яким чином будувати свою політику Заходу щодо до нової української влади. «Ми повинні тримати під рукою чекову книжку, щоб допомогти народові України відновити свою країну», — заявив він. Щоправда, про яку суму йдеться, Осборн не уточнив. Відомо лише, що Британія діятиме, швидше за все, через ЄС і МВФ, які наразі намагаються терміново знайти кошти для підтримки України. Глава МВФ Крістін Лагард також заявила про готовність «діяти й допомагати».
За матеріалами «Німецької хвилі» та Російської служби Бі-Бі-Сі