Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Месиджі баронеси

Кетрін ЕШТОН: Не втручання, а підтримка
26 лютого, 2014 - 12:16
ФОТО РЕЙТЕР

Останні дні свідчать про те, що Європа серйозно переживає за Україну і прагне її підтримати на шляху демократичного розвитку. Підтвердженням цього є те, як наприкінці минулого тижня три міністри закордонних справ Німеччини, Польщі та Франції два дні присвятили тому, щоб підготувати угоду про врегулювання кризи в Україні. На початку цього тижня до Києва з дводенним візитом прибула втретє за останні декілька місяців верховний представник ЄС із закордонних справ Кетрін Ештон.

Учора в своєму вступному слові на прес-конференції вона сказала, що для неї дуже важливо було покласти квіти на вшанування пам’яті, тих хто помер і зрозуміти сенс їхніх смертей. Вона перш за все відзначила важливість роботи Ради. «Це дуже важливо, щоб громадяни по всій країні, бачили, що інститути функціонують і працюють на людей»,— сказала пані Ештон.

Вона розповіла, що розмовляла з багатьма людьми, представниками уряду і опозиції, та громадянське суспільство, які думають і планують, що треба робити. «Мій месидж, зазначила баронеса, полягав в тому, що вам треба працювати разом, оскільки існують короткострокові виклики, які треба вирішувати, а також і довгострокові плани, які потрібно підготувати і почати реалізувати».

Окрім того, Ештон наголосила на тому, що українцям, перш за все, урядовцям треба визнати публічну підзвітність, стосовно всього, що ви робите і плануєте, у відкритий і прозорий спосіб реагувати на те, що хочуть люди.

Як відомо, вчора не було сформовано коаліцію і новий уряд, хоча в європейських ЗМІ уже появилась інформація, що новим прем’єром буде Яценюк. Тим не менше Ештон висловилась з приводу майбутнього уряду: «Ми очікуємо новий уряд, який має бути інклюзивним і матиме необхідну експертизу і досвід. І тому потрібно тривале політичне рішення, реалістичний економічний план. Наша справжня мета підтримка, а не втручання, — підтримка майбутнього України. Ми готові надати експертизу і досвід, щоб гарантувати, що судова система, правоохоронні органи забезпечували безпеку людей».

ЗМІ повідомляли про те, що Київ просить Захід терміново надати 35 млрд. доларів. З цього приводу кореспондент Бі-Бі-Сі запитав Ештон, про що конкретно йдеться і чи будуть готові країни Європи надати такі кошти.

«Ми будемо надавати допомогу, поєднуючи короткострокові і довгострокові гранти і позики. І роль довгострокового інвестування також буде дуже важливою. Ми тут, щоб сказати ми хочемо підтримати і допомогти цій країні, щоб вона була сильною і рухалась уперед, тим шляхом, який вона обере. І ми лише допоможемо у досягненні цієї мети. Що стосується промисловості, то вона має стати більше конкурентоспроможна і диверсифікована. Відтак промисловість повинна мати потенціал знаходити новий ринок. Енергетика і сільське-господарство — це дві сфери можуть допомогти стати економічно сильнішою», — зазначила Ештон. Вона також запевнила, що в Європі будуть зацікавленими в підтримці плану допомогти Україні.

Пані Ештон дала рецепт як боротися проти різного роду заяв з боку Росії, зокрема шефа російської дипломатії, що в Україні немає легітимного уряду. «Я розмовляла з ним часто. Ми говорили з ним про важливість уникнення насильства, що Україна має бути єдиною, зберігати територіальну цілісність. Ми думаємо, що дуже важливо послати сильний сигнал щодо територіальної цілісності України, єдності. І кожен, з ким я говорила тут, розуміють важливість збереження цілісності країни, вирішення економічних і фінансових викликів. Ми бачимо, що країна рухається уперед і ми зацікавлені, щоб насильство було зупинено. Країна має отримати ресурси, експертизу і ухвалювати самостійно рішення щодо свого майбутнього», — сказала вона.

Досить цікавою була її відповідь на запитання журналіста з «Нью-Йорк Таймс», який запитав чи враховуються інтереси Росії, яка виступає проти розширення НАТО і зацікавлена в збереженні військової приступності в Криму. «Не існує причин вести мову про військові аспекти. І це питання мають вирішувати українці у відносинах з росіянами», — наголосила Ештон. Говорячи про російський чинник вона сказала: «Важливо, щоб Росія як впливовий і важливий сусід Україні також надала свою підтримку, аби гарантувати розвиток країни. Важливо, щоб новий уряд демонстрував, що тут є лідерство, яке веде країну вперед. І це найкраща відповідь на будь-які звинувачення, у будь-який час».

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: