Учора курс гривні по відношенню до долара знову побив рекорд. Так, на міжбанківському валютному ринку підприємства купували валюту за ціною 10,35 гривні за долар. Подорожчало й євро — 13,7320 — 14,2180 гривні. Нацбанк, як і в попередні два тижні, не виходив на ринок із пропозицією продажу додаткової валюти для банків (і не відомо коли вийде, бо новий голова НБУ тільки приймає справи). Тож курс лихоманило під тиском попиту, що швидко зростав. Трохи менші коливання демонструвала ціна валют в обмінниках — вартість основних трьох валют була дешевшою за міжбанк у середньому на 40 копійок.
Різницю вартості валюти на міжбанку та в обмінниках економічний експерт Олександр Охріменко пояснює так: на першій площадці «курсує» безготівкова валюта, і на її наявність впливає обсяг замовлення імпортерів та експортерів, а в обмінниках — готівка, яку здає й купує населення. Саме тому, каже він, нинішній курс між ними відрізняється в середньому на 40 копійок. «Порівнюючи валютний попит на міжбанку та в обмінниках, бачимо, що більший дефіцит якраз із боку бізнесу. Адже експортери менше продають валюти на міжбанку, НБУ грошей не дає — відтак запит імпортерів лишається не задоволеним. Це в сукупності з фактором населення і тисне на курс», — пояснює експерт.
На думку Охріменка, українці мають прислухатися до закликів нового голови Нацбанку Степана Кубіва про те, щоб не піддаватися паніці на валютному ринку і не розривати договори гривневих депозитних вкладів та не скуповувати іноземну валюту. «Голова НБУ чітко і зрозуміло сказав, що пік зростання курсу долара вже минув, — пояснює він. — Якщо ви вважаєте, що це не так, то, звичайно, купувати валюту вам ніхто не заборонить, купуйте, але потім не говоріть, що вас ніхто не попереджав! Адже у нас доволі часто виникає ситуація, коли люди намагаються активно грати на валютному ринку, навіть коли їм пояснюють, що те, що вони роблять — це валютні спекуляції і ризик, великий ризик. І коли програють, то скаржаться».
Охріменко зазначив, що коли уважно проаналізувати економічну ситуацію, стає зрозуміло, що сьогодні немає економічних підстав для зростання курсу долара. «Підстава для курсових коливань одна — люди ще, на жаль, не заспокоїлися», — каже він. Експерт підкреслив, що для заспокоєння суспільства одного-двох днів недостатньо, потрібно дещо більше часу. На його думку, у березні після отримання кредиту МВФ, ситуація стабілізується і НБУ вийде на ринок, проведе валютну інтервенцію. Без паніки і зайвих навантажень поверне курс на докризовий рівень. Тоді всі, хто під впливом фактору паніки щодо валюти, отримають гарний урок, каже він. «Коли купуєте валюту під час паніки, то ви завжди дуже ризикуєте, хвилюєтеся що помилитесь. Тому зараз треба не панікувати, не скуповувати валюту. Спекулянти виграють, але чи виграєте ви? Тому краще класти гроші на гривневий депозит зі ставкою 25% річних», — радить Охріменко. Він також підкреслив, що гнучкий курс гривні передбачає не тільки її падіння, але й укріплення.
Хвиля надмірного тиску на українські банки вже минула, і зараз їхня ліквідність не викликає занепокоєння, додає економічний експерт Всеволод Степанюк.