Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iгор ДОЛГОВ: «Союзники по Альянсу одностайні в своїй підтримці України»

5 березня, 2014 - 12:21
ФОТО РЕЙТЕР

За останні декілька днів НАТО декілька раз збиралося для того, щоб обговорити російську агресію в Криму. Вчора в Брюсселі навіть відбулося  засідання Північноатлантичної ради на запит Польщі згідно зі статтею 4 Північноатлантичної угоди. «День» звернувся до посла України в НАТО Ігоря ДОЛГОВА з проханням прокоментувати дії Північноатлантичного альянсу, зокрема в плані збереження суверенітету та територіальної цілісності України.

«2 березня цього року вперше за 17-річну історію особливого партнерства України з НАТО в штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі в терміновому порядку було скликано засідання Комісії Україна — НАТО з приводу загрози з боку Російської Федерації суверенітету та територіальній цілісності. До та після засідання КУН проходило екстрене засідання Північноатлантичної ради НАТО, на якому формувалася позиція та можливі шляхи практичного залучення Альянсу до деескалації ситуації.

Проведення Україною та Альянсом спільних консультацій у випадку, коли Україна вбачатиме пряму загрозу своїй територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці передбачено ст.15 Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО від 1997 року.

Використання Збройних сил РФ на території України є актом агресії проти нашої держави, її територіальної цілісності та суверенітету.  Це є порушенням усіх фундаментальних норм міжнародного права та зобов’язань РФ  за міжнародними і двосторонніми договорами.

Занепокоєння викликає також той факт, що через збройну агресію РФ під небезпекою опинилася значна кількість ядерних об’єктів, розташованих на території України. А це несе загрозу життю та безпеці не лише громадян України, але й громадян сусідніх європейських держав.

Росія має негайно припинити свої протиправні та агресивні дії і, нарешті, пригадати дух та букву нашого базового договору про дружбу і співробітництво, а також загальновизнані принципи міжнародного права.

Усі 28 держав-членів НАТО, серед яких — гаранти безпеки України відповідно до Будапештського меморандуму від 1994 року — США та Велика Британія, дуже добре розуміють всю серйозність ситуації, яка склалася на території України. Тому обговорення цього питання тривало декілька годин як у рамках засідання комісії Україна-НАТО, так і у форматі засідання Північноатлантичної ради.

Союзники по Альянсу були одностайними у своїй підтримці незалежності та державного суверенітету України. Вони високо оцінили зважені дії української влади у цій кризовій ситуації.

У своїй заяві за результатами засідання Північноатлантична рада засудила військову ескалацію з боку РФ в Криму та закликала російську сторону поважати свої міжнародні зобов’язання за двосторонніми та багатосторонніми міжнародними договорами.

Водночас, Україна наголошує, що всі заклики, заяви та пропозиції, які продовжують лунати з боку міжнародної спільноти, не мають того реального практичного впливу на російську сторону, який би міг змусити РФ піти на деескалацію напруги, повернутися за стіл переговорів та вивести військові підрозділи ЗС РФ до місць їх постійної дислокації.

Політичні та військові органи НАТО наразі продовжують розглядати практичні заходи з метою стабілізації ситуації.

Газета: 
Рубрика: