Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За крок до академічної свободи

Верховна Рада ухвалила Закон України «Про вищу освіту»
10 квітня, 2014 - 11:47
ФОТО UKRCIFRA.COM

8 квітня Верховна Рада України прийняла за основу законопроект № 1187-2 «Про вищу освіту». За відповідне рішення проголосували 230 народних депутатів. Фракція комуністів не брала участі в голосуванні, у фракції Партії регіонів рішення підтримав лише один депутат.

Сам законопроект розробила ще 2012 року робоча група, яку очолював ректор Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут» Михайло Згуровський. Після опрацювання законопроект «Про вищу освіту» пройшов обговорення серед громадськості, студентства та освітніх організацій. Через Інтернет було отримано понад три тисячі пропозицій, а в робочій групі взяли участь представники понад 30 організацій.

Експерти наголошують, що основними перевагами цього закону порівняно з попереднім є «встановлення рівнів і ступенів освіти, ліквідація рівнів акредитації вищих навчальних закладів, запровадження академічного та першого наукового ступеня — доктор філософії, запровадження Національного агентства з якості вищої освіти і незалежних установ оцінювання й забезпечення якості вищої освіти, встановлення нового порядку набуття вищим навчальним закладом статусу національного, започаткування дослідницьких університетів, закріплення на законодавчому рівні системи зовнішнього незалежного оцінювання, розширення автономії вищих навчальних закладів».

Як відомо, в парламенті було зареєстровано три законопроекти про вищу освіту. Так, законопроект № 1187, який внесли народні депутати від Партії регіонів, і два альтернативних законопроекти: №1187-1 від фракцій «Батьківщина», «УДАР» та «Свободи», а також № 1187-2, розроблений групою Михайла Згуровського.

Фахівці, які увійшли до робочої групи, зазначають, що прийнятий за основу законопроект буде ґрунтом для системних змін: він може вивести українську вищу освіту на європейський шлях розвитку, зміцнити позиції українських вищих навчальних закладів на світовому ринку освіти й інновацій, підвищити якість освіти, відтак зробити українських випускників більш конкурентоспроможними на ринку праці.

Ігор ЛІКАРЧУК, директор Українського центру оцінювання якості освіти:

— Якщо говорити про те, що ухвалений закон «Про вищу освіту» дасть студентству, то, передусім, студенти отримають ту річ, яка в усьому світі називається академічною свободою. Можливо, вона ще не є в повному обсязі, як це має бути, але якщо цей закон буде ухвалено, то, безумовно, ми зробили для її формування серйозний крок уперед. Крім того, цей законопроект узаконює систему зовнішнього незалежного оцінювання. Отже, робить її абсолютно легітимною в нашому законодавчому просторі.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: