Вищі навчальні заклади різних регіонів України вже прийняли понад 300 студентів і готові до нових заяв про переведення. Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти повідомляє, що кількість бюджетних місць не зменшиться, незважаючи на фінансову кризу. Детальніше — у розмові з головою Комітету Лілією Гриневич.
— Скільки студентів на бюджетній основі готові прийняти вищі навчальні заклади на материковій Україні?
— Зважаючи на те, що Крим наразі окуповано, і вищі навчальні заклади на материку фактично захоплено Російською Федерацією, бюджетні місця переходять до інших вишів України. Тобто, загальна кількість бюджетних місць, яка була до цього моменту, зберігається. Таким чином, кримські студенти, матимуть можливість перевестись на таку ж форму навчання на попередній основі (контракт чи бюджет). А якщо вищому навчальному закладу не вистачає бюджетних місць, Міністерство освіти і науки одразу вирішує цю проблему, надаючи додаткове місце.
— Звідки на це братиметься фінансування?
— Те фінансування бюджетних місць, яке виділялось вищим навчальним закладам Криму, тепер буде направлене в інші регіони України. Тому проблем із фінансами не повинно бути.
— А як буде вирішуватися проблема з кількістю місць на спеціальності?
— Кількість місць на спеціальності може бути обмежена ліцензійним обсягом. Наприклад, університет вже навчає максимальну кількість студентів, що вказана у його ліцензії, і не може взяти на навчання ще одного. У такому випадку, ми пропонуємо студентові місце в іншому університеті, у якому є ліцензійні місця.
— Чи вже є план дій щодо проблеми з гуртожиткам? Новоприбулим із півострова студентам треба бути десь жити, а студмістечка і так переповнені...
— Ми опинилися в дуже складній ситуації в країні. На сьогодні ми маємо розкрадений бюджет, анексію Криму та переповнені студмістечка. Я вважаю, що в кожному індивідуальному випадку зі студентом, який постраждав від російської агресії, університети повинні вирішувати питання якнайкраще. Наразі студентів зустрічають радо і намагаються допомогти всіма можливими способами. Усе залежить від вищого навчального закладу, до якого потрапляє людина. Та я переконана, що університети на місцях максимально сприяють кримчан, адже керівництво вишів прекрасно розуміє, що ці люди опинились у непростій життєвій ситуації. Це складні життєві обставини, а в таких обставинах людям треба допомагати.
— Скільки студентів уже перевелось у виші інших регіонів? І скільки планують перевестись?
— На даний момент у вищі навчальні заклади перевелось понад 300 студентів. І ці побажання продовжують надходити. Ми їх, звичайно, задовольняємо. Є спеціальна спрощена процедура переведення. Виші радо приймають студентів. А якщо потрібно вирішити питання додаткового бюджетного місця, то МОН таке виділяє. Поки що особливих проблем під час переведення ми не спостерігали.