Тиждень тому бойовики захопили державні будівлі у трьох містах Східної України, і держсекретар Джон Керрі назвав це «незаконними і нелегітимними діями» Росії зі «створення умисної кризи за допомогою платних агентів». Керрі пригрозив, що Сполучені Штати вживуть у відповідь на це санкції проти російського гірничодобувного, енергетичного і банківського секторів. Проте наступними днями адміністрація Обами так і не вжила жодних заходів, обмежившись санкціями проти кількох малозначних діячів з окупованого Криму. Міністри фінансів «сімки» під час зустрічі у Вашингтоні у четвер також не змогли домовитися про жодні заходи.
Тому всім цим країнам не слід дивуватися з того зухвалого наступу, який було вчинено на Сході України в суботу. За даними незалежних спостерігачів, автобуси з людьми у камуфляжній формі прибули ще як мінімум до чотирьох міст, і ці люди з російською зброєю в руках атакували там урядові будівлі. У суботу розпочалися бойові дії, коли українські війська спробували звільнити будівлю в Слов’янську. Втрат зазнали обидві сторони.
Високопосадові керівники зі США і ЄС знову звинуватили Росію у провокації і організації цих нападів. Представник США в ООН Саманта Пауер заявила, що ці дії були «професіональними», «скоординованими» і мали «всі ознаки причетності Москви». І знову жодної відчутної реакції з боку США. Пауер сказала лише те, що буде «посилено санкцій», «якщо дії, які ми спостерігаємо останніми днями, триватимуть».
До яких ще дій повинна вдатися Росія, аби викликати відповідь? Президент Обама упродовж кількох тижнів каже про те, що військова інтервенція у Східній Україні викличе санкції з боку США, які матимуть набагато серйозніші наслідки, ніж ті заходи, що їх було вжито 20 березня проти купки друзів Володимира Путіна і одного банку. За оцінкою США, наразі триває військова операція. Офіційні особи заявляють, що вона дуже нагадує напівтаємну російську військову операцію, що призвела до анексії Криму.
Жорстка реакція Заходу могла зупинити російський наступ після минулих вихідних. Зараз ситуація стала набагато небезпечнішою. Кремль може скористатися недільним кровопролиттям як виправданням спершу більш відкритого вторгнення із задіянням десятків тисяч військовослужбовців, зосереджених біля кордону. Український уряд, зі свого боку, зайняв правильну позицію, заявивши, що не може дозволити Росії захоплювати свої міста силою зброї, і завдаватиме ударів у відповідь.
Адміністрація Обами минулого тижня вирішила не вживати значних заходів частково через те, що вона чекає дипломатичної можливості — чотиристоронньої зустрічі міністрів закордонних справ США, Росії, України і Євросоюзу, яка має відбутися цього тижня. Проте немає майже жодних шансів на те, що ця зустріч, якщо вона взагалі відбудеться, приведе до якогось прийнятного для України рішення. Москва вимагає розрубати цю країну на шматки і щоб регіони, які перебувають під її впливом, дістали право вето в питаннях української зовнішньої політики. Оскільки реакція на російську агресію — досить слабка, у Москви немає стимулу відмовлятися від своєї схеми.
Можливо, вже занадто пізно, і запобігти війні на Сході України не вдасться. Сполучені Штати мають негайно вжити заходів, обіцяних Обамою і Керрі, інакше вони втратять залишки того авторитету, який ще мають в Україні. Якщо бойові дії, які розпочалися в неділю, триватимуть, Вашинґтон має знову розглянути прохання Києва про постачання йому несмертоносних предметів забезпечення і стрілецької зброї для потреб армії. Якщо українці будуть вимушені воювати за свою країну, їм треба допомогти.
The Washington Post, Редакційна стаття, 14 квітня 2014, переклад ІНОЗМІ.Ru