Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бюджетні місця — для найкращих університетів?

Міністерство освіти планує перерозподіл державного замовлення на підготовку фахівців, що дозволить скоротити кількість вищих навчальних закладів
29 квітня, 2014 - 12:09
Ігор ЛІКАРЧУК
Ігор ЛІКАРЧУК

Міністр освіти Сергій Квіт повідомив про запровадження контролю над кількістю ВНЗ України. Міністр зазначає, що державі бракує коштів на підтримку державного замовлення для усіх вищих навчальних закладів, тому Міністерство освіти і науки віддасть перевагу тим ВНЗ, в яких освітні напрями представлені якнайкраще. Але водночас він наголосив, що менш пріоритетні заклади не будуть позбавлені ліцензій.

Міністр зауважив, що перевага при перерозподілі державного замовлення буде надана найкращим вищим навчальним закладам країни. Оцінка вишів буде здійснена,  на основі всеукраїнських рейтингів, які сьогодні розглядаються у профільному міністерстві. Безпосереднім розподілом державного замовлення займатимуться спеціально сформовані конкурсні комісії, які складатимуть провідні спеціалісти в галузі освіти. Визначений розподіл буде опублікований на сайті МОН. Також вищі навчальні заклади отримають право на укрупнення шляхом злиття. Цей процес буде узгоджуватися керівництвом вишів без участі міністерства.

Ігор ЛІКАРЧУК, директор Центру тестових технологій і моніторингу якості освіти:

Запропонований механізм змінить існуючу систему розподілу державного замовлення, яка є застарілою, неефективною і корупційною. На цей момент розподілом займається обмежене коло осіб, які діють не завжди об’єктивно. Крім цього, він дасть можливість суттєво поліпшити якість освіти тому, що вищі навчальні заклади будуть стимулюватися до забезпечення такої якості. Подібні заходи мають розцінюватися як перехідні на цьому етапі, тому що новий проект закону «Про вищу освіту» має врегулювати ці питання вже на законодавчому рівні.

Ми повинні розробити такі умови гри, коли університети повинні будуть шукати можливий варіант існування в нових умовах. Я категорично проти, щоб це відбувалося якимись адміністративними заходами, щоб хтось вирішував, кого «зливати», а кого ні. Все має вирішуватися природним шляхом у залежності від рівня підготовки кадрів, матеріальної бази університету, тобто в залежності від конкуренції на ринку освітніх послуг.

Олена БЕРЕЖНЮК
Газета: 
Рубрика: