Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чотири ноу-хау від... школярів

Учні Малої академії наук представили роботи, які можуть частково вирішити енергетичні проблеми України
14 травня, 2014 - 10:49
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

15 кращих розробок у галузі альтернативної енергетики було представлено юними науковцями в рамках конференції «Акумулятори енергетичних ідей». Питання енергетичної незалежності для України надзвичайно актуальне, тому організатори заходу вирішили привернути увагу підприємців до можливостей альтернативної енергетики. На думку експертів, Україна може забезпечувати до 30% своїх енергетичних потреб за допомогою альтернативних джерел. «День» обрав чотири проекти молодих вчених, які допоможуть заощадити на отриманні енергії і які реально втілити в життя вже найближчим часом.

ЕНЕРГІЯ ВІТРУ

Проект школяра Олександра Мазятка — адаптивний вітрогенератор —  отримав визнання та схвалення ще на пілотній стадії. Цей генератор дозволить добувати енергію з малих потоків вітру.

«Підлаштовувати генератор можна відповідно до швидкості вітру та особливостей місцевого ландшафту, — говорить Олександр. — Система повністю автоматизована і працює від одного датчика. До переваг проекту можна віднести підвищення виробництва енергії за рік, порівняно зі звичайними вітровими генераторами на 80%, а також зменшити вартість електроенергії, отриманої завдяки енергії вітру на 15—20%».

ЕНЕРГІЯ БІОРЕСУРСІВ

Роман Тарасенко пропонує для отримання енергії використовувати біогаз, здобутий шляхом метанового бродіння. Бродіння являє собою біологічне очищення та переробку відходів, продуктами якого є біогаз та біотопливо. Біогаз — суміш газів з переважаючим вмістом метану. Залежно від умов, вміст метану коливається від 50 до 80%.

«Метанове бродіння можна застосовувати як засіб утилізації промислових та побутових відходів, — розповідає Роман. — Найперспективніше в таких цілях використовувати пташиний послід із птахофабрик. Він потребує утилізації, оскільки є досить небезпечним для навколишнього середовища. У пташиному посліді є низка негативних сполук, зокрема феноли, аміак та сірководень. На сьогодні його утилізують методами компостування, піролізу та термічного висушування, але економічно такі методи не вигідні. Тому ми пропонуємо метанове бродіння. Ми розрахували, що прибутки від використання біогазу складуть 61 тисячу гривень на рік. Пілотний варіант проекту почне працювати вже за два тижні. Ми вирішили розмісти спеціальні сміттєзбірні ящики в гуртожитках Київського політехнічного інституту, а отриманою від бродіння енергією опалюватимемо приміщення нашого Конструкторського бюро.

ЕНЕРГІЯ ДОЩУ

Одинадцятикласник із Хмельниччини, учень МАН Денис СМІШНИЙ сформував власний метод використання енергії дощу. Хлопець сконструював прилад, який переробляє дощові краплі на світлову енергію. Прилад працює на основі п’єзоелементів, властивості яких відкрили ще у XIX столітті.

«В основі нашої установки — використання таких кристалів. Під впливом дощу установка здійснює на кристал механічний тиск, і вивільняється енергія. В лабораторних умовах ми створювали штучний дощ, давали навантаження на установку і визначили, що коефіцієнт корисної дії цієї установки 67,8% — це хороший показник для альтернативних джерел. Отриману енергію можна збільшити шляхом підсилення інтенсивності дощового потоку. Поки ця технологія не прижилася, але сподіваюся, що людство скоро досягне того рівня, коли важливим елементом енергетики буде перетворення кінетичної енергії».

ЕНЕРГІЯ СОНЦЯ

Одинадцятикласниця з Івано-Франківщини, учениця МАН Ілона ЗБОРОВСЬКА у своєму проекті «Технологія, що забезпечує отримання теплої води та дахове покриття» пропонує використовувати сонячну енергію для нагрівання води у будинку. Енергія повинна надходити завдяки сонячним батареям, які розміщені на даху. Конструкція матиме вигляд прямокутної коробки з неоцинкованої бляхи, яка покриватиме дах будинку.

«У цю конструкцію накачуємо теплу воду за допомогою насоса, вона розподіляється по всій установці, датчик спрацьовує, випускає теплу воду, і потім можна запускати нову», — пояснює принцип роботи дівчина. Втім, наголошує винахідниця, самостійно зробити таку конструкцію вдома не вдасться — за це має взятися промисловість, яка виготовлятиме дахи вже з цією установкою.

«У сучасному світі люди не можуть повністю забезпечити себе ресурсами, — говорить Ілона. — Наша головна мета — запропонувати таку технологію, яка могла б забезпечити усі потреби людини, використовуючи альтернативні джерела енергії. Я пропоную використовувати енергію сонця. Статистичні дані щодо кількості сонячних днів на рік показують, що наша країна має потенціал до використання сонячної енергії. За моїм проектом, протягом 8 годин, якщо використати 10% отриманої енергії, можна нагріти три тонни теплої води до 60 градусів. Якщо рахувати за пільговим тарифом на газ, люди можуть за рік заощадити до трьох тисяч гривень, за промисловим — до 16 тисяч гривень. Щодо рентабельності проекту, то, за пільговим тарифом, встановлення такого даху окупиться за 16 років, за промисловим — за 3,5 року. Як бачимо, використовувати енергію сонця вигідно».

Олена БЕРЕЖНЮК
Газета: 
Рубрика: