Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Без контракту нічого не буде»

Проблема водозабезпечення Криму загострюється
16 травня, 2014 - 11:09
Проблема водозабезпечення Криму загострюється
ВОДОСХОВИЩА КРИМУ / ФОТО РЕЙТЕР

Виною тому — небажання самопроголошеної влади півострова вступати в договірні відносини з українським урядом та управлінням Північно-Кримського каналу зокрема. Крім того, кримчани ще не сплатили борг за воду, отриману 2013 року. «Північно-Кримський канал працює в експлуатаційному режимі, який коригують згідно з замовленнями водокористувачів Херсонської області... На території АР Крим з Північно-Кримського каналу через перегороджувальну споруду №3 здійснюється несанкціонований забір води витратою 5,9 куб. м/с. Разом з тим залишаються невирішеними питання щодо оформлення договірних відносин для забезпечення водними ресурсами потреб Криму на питне водопостачання та зрошення сільськогосподарських культур, а також щодо погашення заборгованості водокористувачів Криму за 2013 рік обсягом 1,7 млн гривень перед управлінням Північно-Кримського каналу», — повідомляє Держагентство водних ресурсів України.

Раніше голова Херсонської ОДА Юрій Одарченко озвучував цю проблему в інтерв’ю «Дню» (див. №73 від 23 квітня). Однак протягом майже місяця питання залишається відкритим. Тим часом кримчанам з дня на день обіцяють відсутність перебоїв з водопостачанням і альтернативі джерела, завдяки яким півострів нібито може відмовитися від дніпровської води. «Україна готується подати воду до Криму», — цитує депутата кримського «парламенту» Едіпа Гофарова «Кримське інформаційне агентство». Там же зазначається і про доручення самопроголошеного голови «Державної Ради РК» Володимира Константинова щонайшвидше вирішити проблему з водопостачанням.

Втім, у начальника управління Північно-Кримського каналу Олександра Романенка дещо інша думка. У коментарі «Дню» він зазначив, що «без контракту з українською владою води не буде». «Передумовою укладення договірних відносин з Кримом є повернення техніки, яка належить нашому управлінню, але зараз знаходиться на півострові. Це екскаватори, бульдозери, автобуси та інше. Наступна чітка умова — повернення боргів за минулий рік. Я знаю, що це питання розглядали на Раді міністрів Криму, але яке рішення ухвалено — нам не відомо. А далі вони повинні виходити на зв’язок з міністерствами фінансів та економіки. Їм озвучать розрахунки і ціни, за якими можуть подавати воду. Думаю, це вже будуть інші цифри, ніж були раніше. Адже, наприклад, у минулих роках подача води здійснювали за рахунок дотацій з бюджету України. Тепер Крим повинен оплатити всі витрати самостійно».

За словами Олександра Олександровича, наразі воду в Крим все-таки подають, адже конструкцією каналу не передбачено повністю зупиняти потік. «На сьогодні в Крим самовільно надходить близько 6 куб. м/с води. Але це вкрай мало для нормального функціонування зрошувальних систем та забезпечення півострова питною водою. Нормальний об’єм — 50 куб. м/с, — зазначає Романенко. — Зараз ми почали будівництво водомірного вузла, який буде розраховувати воду, що подаватимуть в Крим. Ми будемо вести чіткий облік, адже нам не повідомляють про стан системи і отримані об’єми. Окрім того, що це порушення низки правил роботи, це також може призвести до невчасного реагування на аварійні ситуації. Щодо альтернативних джерел води, то, наскільки я оцінюю думки експертів і дані спеціальної літератури, і буріння свердловин, і підвезення води, і інші види забезпечення є проблемними і затратними для Криму. Без дніпровської води їм зараз не обійтися».

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: