Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Заборона КПУ. Процес пішов

«Є сотні тисяч документів, які свідчать про злочинну діяльність цієї партії», — Володимир В’ЯТРОВИЧ
20 травня, 2014 - 11:07
Заборона КПУ
ФОТО З АРХІВУ "Дня"

Міністерство юстиції звернулося до Генпрокуратури та СБУ з проханням розслідувати діяльність Комуністичної партії України з приводу можливої причетності цієї політичної сили до злочинів проти держави. Нагадаємо, тиждень тому у парламенті стався інцидент, коли лідер партії КПУ Петро Симоненко звинуватив чинну владу в організації різні в Одесі та розстрілі мирної демонстрації в Маріуполі, а в. о. президента, спікер Верховної Ради Олександр Турчинов позбавив його слова, різко дорікнувши, що той «відверто бреше» і взагалі «брехунам не місце в парламенті». Турчинов дотримав слова і запустив цей процес. Щойно буде завершено розслідування — факти та напрацьовану доказову базу буде передано до суду з вимогою заборонити діяльність комуністів в Україні.

Володимир В’ЯТРОВИЧ, директор Українського інституту національної пам’яті:

— Зважаючи на те, що Комуністична партія була основним інструментом функціонування і побудови тоталітарного режиму в Україні, я переконаний, що КПУ не повинно бути на українській політичній арені, причому, ще з 1991 року. КПУ причетна до загибелі мільйонів людей. На жаль, заборону комуністичних партій в Україні, яка з’явилася у 1991 році, було скасовано у 1993-му, відповідно, така сила досі існує. Є сотні тисяч документів, які свідчать про злочинну діяльність Комуністичної партії, зокрема, в радянський період. У них ідеться і про становлення радянської влади комуністами, починаючи з 1918 року, яке відбувалося у вигляді, по суті, окупації, кривавого знищення інакомислячих, і про червоний терор, і про трагедії 30—50х років, які забрали життя близько десяти мільйонів людей, і про придушення національно-демократичного руху кінця 80х — початку 90-х років.

Тобто Комуністична партія, через її ідеологію та практику, завжди бачила себе єдиною правлячою силою, отже, — відкидала будь-які альтернативні варіанти. КПУ стояла на заваді появи незалежності. Злочинні факти Комуністичної партії в радянський час добре задокументовані та опрацьовані істориками. А сучасна КПУ не відмежувалася від своєї попередниці, не засудила її злочинні дії, і, врешті, не цурається називати себе її правонаступницею.

Сьогодні ми бачимо, як з’являються нові матеріали, котрі засвідчують злочинну діяльність КПУ в теперішній ситуації, у подіях на сході — вони підтримують диверсантів та терористів. Думаю, що абсолютна більшість сприйме ймовірну заборону комуністів позитивно, не вважаю, що це призведе до суспільних заворушень. Навпаки, сподіваюся, що це тільки сприятиме очищенню політичного клімату України.

Марина ЯРЕМЕНКО, КНУ ім. Т.Г. Шевченка
Газета: 
Рубрика: