Власник компанії СКМ, найбагатший український олігарх Рінат Ахметов, закликав робітників своїх підприємств вийти на попереджувальний страйк проти сепаратизму і підкреслив, що категорично проти так званої Донецької народної республіки. Про це йдеться в його екстреній заяві, яку показав телеканал «Україна», перервавши трансляцію фільму. «Я хочу сказати всім: нас не залякати, нас не зупинити. Нікому, в тому числі тим, хто називає себе якоюсь Донецькою республікою. Хто чув про неї?» — риторично запитав він: «Хто знає імена лідерів ДНР? Що вони зробили для Донбасу?»
Російська та й українська блогосфери на такий крок Ахметова відповіли іронічними «повчаннями». Мовляв, «запізно схаменувся з демонстрацією характеру». Утім, щодо змісту заяви — в цілому люди підтримують, хоча вірити в безкорисність слів не поспішають, зауважуючи в постах про «ситуативність» можливого з олігархом союзу проти спільного ворога. Мовляв, після того як проженемо терористів ДНР, зі своїми ще треба буде розібратися... Але це потім. Зараз головне — втримати країну!
А от народний депутат Інна Богословська трактує відеозвернення Ріната Ахметова як спробу олігарха заручитися підтримкою населення. Нардеп вважає, що останні тенденції в Україні роблять передумови до нового соціального бунту, тому кожна група впливу сподівається отримати підтримку серед населення, щоб під час нової революції не опинитися один на один з розлюченим натовпом. «За 23 роки незалежності по всій Україні, крім Донбасу і Криму, вже відбулося дві буржуазно-демократичні революції. Тому там зараз зріє бунт, який, швидше за все, до осені переросте в ще більший бунт. У цій ситуації для Партії регіонів, Ахметова і його бізнес-партнерів потрібно знайти хоч якусь групу населення, на яку вони можуть спертися», — додала Богословська.
А от політолог Максим Розумний переконаний: заява Ахметова — це сигнал того, що ситуація на Донбасі буде стабілізовуватись. «Очевидно Київ, Москва, Вашингтон та Брюссель досягли домовленостей. І Ахметову надані, у зв’язку з цим, певні гарантії. І він вже без великого ризику може виступати зі своєю позицією», — говорить експерт. Зрештою, зауважує Максим Розумний, по суті, олігарх нічого нового не сказав. Новим є те, що він перейшов від слів до діла. «Своїм прикладом він демонструє, що вірить у те, що говорить (щасливий Донбас — в єдиній Україні — А.Д.), і буде це всіляко підтримувати», — наголосив експерт.
На думку Розумного, як би там не було, але сигнал від Ахметова дійсно серйозний. «Знаючи психологію людей Донбасу, уявити. Що Ахметов може передумати нереально. Я думаю, що він ретельно підготувався до цього кроку», — каже експерт.
Заяви-погрози лідера терористичної організації «ДНР» Дениса Пушиліна про «націоналізацію» на Донбасі, Розумний трактує не більше ніж піар-супровід сигналу Ахметова, так би мовити для підсилення «ефекту». Політолог не вірить у самостійну гру Пушиліна. На думку експерта, все, чого безперешкодна досягнула ДНР було погоджено з «донецькими елітами», і було елементом їхніх торгів з офіційним Києвом за контроль над Донбасом. «Сьогодні Рінат Ахметов і ті, кого він представляє, отримали певні гарантії. Торг для них завершився успішно», — переконаний Розумний.
Чи співпадає в цьому ключі інтерес Ахметова з інтересом жителів Донбасу? В короткотерміновій перспективі — так; в довготерміновій — навряд, наголошує політолог. «Це як співвідношення інтересу вовка, який має територію, з якої він харчується, з інтересом травоїдних, які на цій території живуть і пасуться», — іронізує експерт.