Кілька тижнів тому група членів Самооборони Майдану з Волині попрямувала на схід України. Нині тридцять мужніх чоловіків увійшли до складу 24-го батальйону територіальної оборони Збройних сил України і базуються у Луганській області. Це ті райони області, мешканці яких мають проукраїнські настрої, зберегли українську мову, але до «гарячої точки» — Слов’янська — звідти менше півсотні кілометрів. Тому батальйон, за словами координатора Самооборони Волині Андрія Хведчака, виконує завдання у рамках антитерористичної операції.
На прес-конференції Андрій Хведчак розповів, що місцеве населення проведення АТО у регіоні підтримує, хоча така підтримка часто є небезпечною для самих людей. «Якщо це не подвиг, то щось близьке до нього», — вважає Андрій. Волиняни несуть службу в батальйоні, який вирішили назвати «Айдар». Це — назва місцевої річки, у перекладі з тюркської означає «місячний воїн, захисник». Саме цей батальйон і затримував відому терористичну групу під керуванням «священика», яка напала під час президентських виборів на дільницю у Новому Айдарі. Волинян у батальйоні — лише кілька десятків, є тут добровольці з Києва, Луганська та інших регіонів. Але кількість волинян хочуть довести бодай до роти, адже на Волині є чимало досвідчених у військових справах людей, які готові вести боротьбу за свою державу. Є і просто щирі патріоти, яким ще бракує вишколу. Саме участь в антитерористичній операції на Луганщині довела нашим самооборонівцям, що потрібні бійці, які знають військову справу. Водночас залишається гострим і питання матеріального забезпечення добровольців.
На Волині, як повідомив Андрій Хведчак, збираються створити школу підготовки, в якій не тільки готуватимуть до воєнних дій, а й тренуватимуть допризовну молодь, виховуватимуть патріотів України. Про це він мав розмову з головою Волинської ОДА Григорієм Пустовітом і заступником голови обласної ради Ігорем Гузем. Під час останньої щотижневої оперативної наради в облдержадміністрації Григорій Пустовіт повідомив, що, зважаючи на нестабільну ситуацію в країні, в ОДА вирішено відновити діяльність сектору оборонної роботи. Можливо, він переросте і у відділ. Але питання щодо створення школи вишколу вирішуватиметься тільки у правовому полі, і це нині обговорюють відповідні структури.
Олександр ПИРОЖИК, перший заступник голови Волинської обласної ради:
— Обласна влада готова підтримувати всі пропозиції, які спричинять збереження територіальної цілісності України. А волинських самооборонівців ми знаємо як людей дисциплінованих, які не допустять, умовно кажучи, махновщини. Сьогодні є різні варіанти допомоги міліційним підрозділам, Національній гвардії. Батальйон територіальної оборони Збройних сил України «Айдар» — це теж варіант для добровольців. Згоден з Андрієм Хведчаком, що хлопцям потрібен вишкіл. Депутати обласної ради взагалі висловлювали побажання, щоб було відновлено військові кафедри у навчальних закладах, щоб допризовна підготовка у школах здійснювалася на серйозному рівні. Бо такі вимоги часу, в якому живе нині Україна. Тому й обласна рада на своїй останній сесії підтримала звернення до волинян щодо необхідності формування народного ополчення.