Минулого тижня Міністерство освіти та науки оприлюднило звернення до вузів Луганщини і Донеччини, щоб їхні студенти склали іспити та заліки у прискореному чи скороченому режимі. Або ж відклали завершення навчального процесу до осені. Деякі вузи навчальний процес навіть закінчили, у деяких — саме гаряча пора. Викладачі працюють з ранку до вечора, щоб якнайшвидше прийняти всіх студентів. Ті, хто не може приїхати безпосередньо до університету, мають змогу здати екзамени в режимі он-лайн. Із одного боку, заради безпеки людей керівники вишів погодилися на такі кроки, дехто й не чекав появи рекомендацій МОН, прийняв такі рішення самостійно. А з іншого — студенти зараз мають в авральному темпі поздавати іспити за день-два і не завжди дізнаються про це завчасно.
Рекомендація МОН викликала жваве обговорення на сайті самого ж відомства. Користувач Микола пише: «Мені пощастило виїхати з Донецька, але лишилось скласти іспити в університеті. Ніхто там не переймається студентами, тим більше — тими, хто не може приїхати і все скласти». Інші студенти пишуть, що не мають змоги перевестися в інші виші в спокійніші регіони, бо поки не складеш всі іспити в рідному альма-матер, ніхто не прийматиме документів у новому. Нарікають студенти, що поки у нас формувалась напівболонська система оцінювання у вищих навчальних закладах, кожен із вузів розробив свою методику, як і за що ставити бали. І тепер через цю неуніфікованість завершити навчання в прискореному темпі не зовсім вдається.
— Кожен факультет і університет має свою специфіку в оцінюванні, — розповідає студентка четвертого курсу Донецького національного університету Поліна Шевченко. — Ми збиралися писати листа до заступника МОН, готували інтернет-петиції, щоб нормально завершити навчання. Але виші вирішили по-своєму. І це добре, бо треба завершувати навчання, але, з другого боку, це якась халепа. Приміром, учора стало відомо, що сьогодні студенти з медичного факультету мають закрити сесію, а в них вона ще взагалі не почалася. А викладачам і студентам повідомили, що мають здати все за один день. Це той факультет, на якому найбільше «автоматів», бо вони можуть заробити бали за рік. На інших факультетах усе складніше, і все це нагадує хаос.
Поліна розповідає, що в інших вишах Донецька ситуація така ж сама. В одному з університетів сесія мала розпочатись 24 червня. Тепер же студентам дали два дні на складання всіх іспитів. Або ж вирішують проводити їх дистанційно, по Інтернету, коли саме — це буде несподіванкою для студентів.
Такий прискорений темп виправдовує те, що ходити на заняття під кулями та оминаючи блокпости — теж не вихід. Днями у ЗМІ з’явилась інформація, що викладача Торезького факультету Харківського інституту економіки та ринкових відносин Олега Галазюка викрали сепаратисти. Що з ним, і де він наразі — невідомо. Наприкінці травня студенти ДонНУ в соціальних мережах обговорювали, що під їхніми гуртожитками чергують люди з автоматами. Тому викладачі рекомендацію МОН підтримують, адже ситуація в регіоні неспокійна, і чим швидше убезпечити студентів і викладачів від імовірних ризиків, тим ліпше.
— Ситуація незвичайна, нестандартна, ми працюємо в штатному режимі, але місто живе у напруженій ситуації. Рекомендацією МОН ми частково скористалися. Студенти поставилися до цього із абсолютним розумінням, — каже Сергій Савченко, перший проректор Луганського національного університету імені Т. Шевченка. — На даний час сесію здали всі, лишилось, може, один-двоє, хто не зміг із об’єктивних причин доїхати. Із ними ми домовилися, що до 15 червня все здадуть в режимі он-лайн. Частина студентів так і складала державні іспити. Зараз працюємо над тим, щоб отримати дипломи та вручити їх випускникам. У студентів перших-третіх курсів заняття завершено, графік навчального процесу був скорегований таким чином, що в червні ми відпустили їх додому. Зараз ми працюємо із заочниками, теж дистанційно; для тих, хто зміг приїхати, заняття трохи скоротили. Гадаю, до 15, максимум — 20 червня ми завершимо весь навчальний процес.
У Донецькому державному університеті управління гаряча пора ще триває. Доцент факультету права та соціального управління Тетяна Єрескова розповідає: щодня викладачі працюють зі студентами з 8-ї ранку до 17-ї вечора. Складають іспити, пишуть модульно-контрольні роботи, разом із ними працюють і заочники.
— Ми створили всі умови, щоб у будь-який момент студенти могли прийти і щоб викладачі були на місці, і вони могли поскладати іспити та заліки. Не всі студенти мають змогу приїхати, зокрема ті, хто в Слов’янську, Красноармійську, Краматорську. Ці студенти складатимуть сесію наприкінці серпня — на початку вересня. Вони надіслали заяви до деканатів, що не можуть приїхати з об’єктивних причин. Ми тут у постійному стресі. Бо як можна не потерпати від того, що в місті відбувається, все ніби тихо, але йде ажіотаж свідомості. Ми хвилюємось, чи доїдемо до роботи, чи завтра щось станеться. Атмосфера хоч і напружена, але робоча.
Співробітники вишів розповіли, що, попри неспокійну ситуацію, масового відтоку студентів до інших регіонів немає. Хіба що переводяться в інші виші іноземці, за яких поклопотали їхні посольства. Студентка Поліна Шевченко ж каже, що серед знайомих є такі, хто розмірковує над переведенням. Просто зараз вичікують, чи зміниться щось за час літніх канікул. Та навіть якщо наважаться до вступу в інші виші, доведеться все одно складати додаткові іспити. Поліна пояснює, що для багатьох це теж стримуючий фактор. Та зараз основне завдання вишів — завершити навчання. Про те, як відбуватиметься на Сході вступна кампанія, керівники забігати наперед не хочуть, кажуть, що прислухаються до рекомендацій МОН.