Стало відомо про нічну перестрілку напередодні між представниками Самооборони Майдану та групою невідомих осіб на майдані Незалежності в Києві. У результаті конфлікту біля барикади поряд із ТВК «Глобус», чотири представника Самооборони отримали поранення із травматичної зброї. У повідомленні на сайті МВС України в Києві йдеться, що ніхто із поранених до міліції заяв не подавав, але правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею «хуліганство».
Як прокоментував ситуацію телеканалу «112» представник Центральної Ради Сотень Майдану Спартак Добровольський, близько 30—40 людей у балаклавах спробували напасти на Майдан, але були витіснені патрулем. «Нас намагалися завести в провулки, де ми бачили на балконах людей із автоматичною зброєю та снайперськими гвинтівками», — розповів Добровольський.
Це вже не перший випадок загострення ситуації на майдані Незалежності за участі нинішніх представників Самооборони. Як відомо, 1 липня під стінами Верховної Ради сталася бійка за участю Самооборони Майдану, під час якої ті використали світлошумові гранати «Терен» та «коктейль Молотова». В результаті конфлікту постраждала одна людина. А вже наступного дня мешканці Майдану напали на знімальні групи СТБ та «5 каналу», пояснюючи це недовірою до ЗМІ.
Майдан із центру політичної та громадської активності перетворюється на джерело постійних конфліктів та все більше маргіналізується, адже найбільш завзяті та свідомі активісти, які ще взимку воювали проти режиму Януковича, зараз вирушили на схід країни воювати із російськими терористами. «Самооборонівці вночі попали під роздачу, — розповідає «Дню» експерт Інституту політичної освіти Олександр СОЛОНТАЙ. — Подібні події із застосуванням холодної та вогнепальної зброї на Майдані відбуваються з початку березня — протистояння між різними групами Самооборони, «Правим сектором», різними ініціативними групами з регіонів, окремими групами активістів». За словами політолога, Майдан перетворився на зону небезпеки, хоча раніше був острівцем безпеки, де активісти ховалися від політичного та кримінального переслідування. «Тепер це місце, де не може гарантуватися безпека, навіть колишнім революціонерам, тому що там немає єдиного керівництва», — говорить Солонтай.
На думку експерта, порядку в центрі столиці не буде доти, доки не розчистять проїжджу частину від наметового містечка. «Не може бути таборів, барикад в умовах, коли в Києві немає ніяких протистоянь, війни чи спроб якимось чином завадити людям провести громадський контроль або висловити свою громадську позицію, — розповідає Олександр Солонтай. — Якщо ці люди не вміють по-іншому проводити громадські акції, це їхнє право, але за перекриття шляхів передбачена кримінальна відповідальність», — закінчує експерт.
Із думкою Солонтая згоден голова правління Центру політико-правових реформ, член Ради ВО «Майдан» Ігор КОЛІУШКО. «Вже давно, і громадське, і політичне життя в Києві повинно бути повернуте у правове поле», — розповідає Коліушко. На його думку, після президентських виборів наступив момент, коли вулиця Хрещатик та Михайлівська мали б бути звільнені для проїзду машин, адже їх закритість створює транспортний колапс. «Центральна магістраль не може бути перекритою, так само як і Майдан, де мають проходити загальнодержавні заходи — політичні, культурні та громадські, — розповідає Коліушко. — Київська влада мала б надати допомогу та приміщення тим громадським організаціям, які виникли на Майдані для їх функціонування». Як вважає правник, єдиною вулицею, яка б могла бути закритою на сьогоднішній день є Інститутська, «адже саме там загинула найбільша кількість героїв Небесної Сотні і там відбувається їх вшанування».
ЦИТАТА «Дня»
«КИЇВ МАЄ ПОСТУПОВО ПОВЕРНУТИСЯ ДО НОРМАЛЬНОГО ЖИТТЯ»
Віталій КЛИЧКО, міський голова Києва, керівник КМДА (klichko.org):
На жаль, центр столиці не є безпечним для киян. Багато киян звертаються із цього приводу. Уже неодноразово чули стрілянину, підриваються вибухові пакети. Днями знову була перестрілка. Ці події не є стабілізаційним чинником.
Вони говорять, що хочуть контролювати владу. Хотілося б, щоб майданівці, які перебувають у центрі міста, передусім контролювали ситуацію на Майдані. Місто Київ має поступово повернутися до нормального життя. Найголовніше — спокій кожного киянина.
Ніякої силової зачистки Майдану не планується. Але погрози деяких людей, що вони спалять мерію або щось подібне, неприйнятні. Я вважаю, що це деструктив або провокації, що вони спалять мерію. Кияни не для того відновлювали мерію, щоб чути якісь погрози.