Наша увага зі зрозумілих причин прикута до подій на Донбасі. Проте, вже з липня рівнобіжно українській АТО проходить аналогічна операція Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) у Секторі Газа проти терористів ХАМАС і пов’язаних із нею організацій.
Криза на кордоні з Сектором Газа назрівала вже деякий час і перехід її у воєнну фазу, загалом, був передбачений. Залишалося правильно визначити час, коли почнеться обстріл ракетами території Ізраїлю хамасівськими бойовиками. Як завжди, думки військових і політиків розійшлися. Останні тягнули до останнього. Зі зрозумілих міркувань. Хай перший постріл зроблять терористи. На широку міжнародну підтримку Ізраїлю розраховувати не доводилося, так чи варто було покладати на країну додаткове навантаження.
Основна мета операції ЦАХАЛ полягає, по-перше, в руйнуванні та знищенні інфраструктури терору, пускових установок і запасу ракет. По-друге, у розкритті і знищенні системи підземних тунелів, побудованих бойовиками під прикордонним муром.
З останнього випливає висновок щодо ходу ізраїльської АТО. Прикордонний мур та інженерні загорожі не забезпечують повного захисту від проникнення бойовиків. Мур на якомусь етапі показав свою ефективність, що, втім, зіграло з ізраїльською владою злий жарт. Зниження видимої активності бойовиків уздовж інженерних загороджень розслабило ізраїльських військовиків. Пильність притупилася, технічні засоби для виявлення тунелів наразі не дуже ефективні.
Частково це можна пояснити концентрацією зусиль ізраїльського ВПК на розробці, випробуваннях і постановці на озброєння протиракетної системи «Залізний купол». З цим він впорався блискуче. Жодна країна не має такої системи. Цікаво, що американські військові в «Залізний купол» не вірили і вважали участь у його створенні марною тратою часу і грошей. Тепер їхня думка кардинально змінилася. Конгрес США затвердив додаткове фінансування системи протиракетної оборони «Залізний купол». Найближчим часом на витрати щодо її вдосконалення і розвитку Ізраїлю буде переказано 225 млн. доларів. Виділення коштів схвалив сенат, і найближчим часом документ буде передано на підпис президентові Бараку Обамі.
Проте зусилля та успіхи в створенні протиракетної оборони не знімають відповідальності з ізраїльської розвідки та військового командування. Потрібно прямо сказати, настільки масштабне будівництво тунелів вони пропустили, попри попередження мешканців прикордонних міст і селищ. Тепер за це доводиться платити життями солдатів і офіцерів ЦАХАЛ.
Не можна сказати, що в Ізраїлі проблемою тунелів не займалися. Ще 15 років тому Дослідницький відділ ЦАХАЛ звернувся до оборонних підприємств країни з проханням знайти кошти для виявлення і знищення підземних ходів, які будуються і вже готових, з Сектору Газа.
У той час ішлося про контрабандистські тунелі під вузькою смугою уздовж кордону сектора і Синайського півострова, чия армійська назва «Філадельфійський коридор» стала загальновідомою. Тунелі, які проходили на глибині 10—12 м, проривалися двома підлітками за 3—4 місяці. З того часу ХАМАС значно удосконалив технологію — від простих нір із дерев’яними підпорами до бетонованих електрифікованих тунелів, які проходять на глибині понад 30 метрів.
Більшість запропонованих технічних розв’язань було відхилено через значну кількість помилкових виявлень. Проблема полягає, в першу чергу, в складності структури підземних шарів, які впливають на поширення сейсмічних хвиль, за допомогою яких учені зазвичай вивчають надра землі. Існуючі методи пошуку нафти чи газу не забезпечують високої точності навіть при виявленні пластів, неспівмірно більших за своїми розмірами, аніж тунелі. Тим більше, вони непридатні для знаходження об’єктів, які пролягають на невеликих глибинах для звичайних геологічних досліджень. Необхідної військовим точності не дають і засоби, які використовуються для дослідження просідання ґрунту довкола будівель у цивільному будівництві.
Проте, вже найближчими роками Ізраїль володітиме комплексною системою виявлення і знищення підземних тунелів. З погляду дослідників найбільш перспективною є мультисенсорна система, спроможна інтегрувати інформацію від датчиків найрізноманітніших типів. Наразі в боротьбі з тунелями основне навантаження лягає на військовиків і агентурну розвідку.
Проблема виявлення тунелів стоїть досить гостро в усьому світі. Ізраїлю вони також необхідні на кордоні з Ліваном. Мексиканські мафіозі риють аналогічні підземні траси під південним кордоном США, а канадські наркоторговці під північним. Аналогічні підземні коридори прокладені з Північної Кореї до Південної. Для нашої країни — це теж важлива проблема. Контрабанда тече під землею між Україною і Словаччиною.
Міжнародна обстановка довкола ізраїльської АТО істотно відрізняється від попередніх дій ЦАХАЛ у секторі Газа.
У результаті «арабської весни» на Близькому Сході стався розкол. Триває перегрупування сил, провідну роль у якому починають відігравати помірні арабські держави.
Газета «Аль-Ахбар», близька до ліванської терористичної організації Хізбалла підкреслювала, що Єгипет веде кампанію ненависті і підбурювання проти палестинців. Президент Ас-Сісі, пише газета, «переслідує палестинців у секторі Газа».
Єгипетська газета «Аль-Ахрам» зі свого боку пише, що ХАМАС ушосте порушив режим припинення вогню і захопив ізраїльського офіцера. Висловлюється також критика на адресу Катара та Туреччини, які намагаються «заподіяти шкоду Єгиптові». Єгипетська преса в своїй більшості ставить питання: то хіба не ХАМАС зробив 2007 року в Секторі Газа переворот і то хіба не він постійно перешкоджає переговорам з Ізраїлем з питання остаточного врегулювання? Чи не ХАМАС постійно плете інтриги проти Єгипту, Йорданії, Саудівської Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратів? І хіба не ХАМАС несе відповідальність за загибель і поранення тисяч палестинців за останній час? Висновок у єгипетських ЗМІ однозначний: ХАМАС слід поставити на місце.
Зазначимо, що єгипетська влада практично одночасно з ізраїльськими військовими почала знищувати тунелі, які з сектора Газа прорито на Синайський півострів. Саме через них до сектора надходила зброя, у тому числі ракети, контрабанда і поповнення бойовиків у особовому складі.
У зв’язку з цим експерти-сходознавці звертають увагу на реакцію ЗМІ Саудівської Аравії на операцію «Непохитна скеля». В одній із провідних газет із 16 статей лише одну присвячено війні в Газі, а в іншій вона й зовсім не згадується.
Не менш виразна і позиція Хізбалли. ХАМАС дуже сподівався, що ця проіранська терористична організація відкриє другий фронт проти Ізраїлю на півночі. Цього не сталося, хоча Тегеран підтримує ХАМАС. Положення терористів у Газі безперервно погіршується і без підтримки Хізбалли їм не протриматися. Проте ситуація в Сирії така, що відволікати сили на Ізраїль ніхто не може.
Істотні розбіжності в Ізраїлі викликає політична глибина операції в Газі. Обмежитися лише руйнуванням інфраструктури терористів або домагатися політичної смерті ХАМАС. Цього разу в країні існує консенсус з приводу потреби доведення операції до кінця. Лише неясно до якого.
Очевидно, що ухвала щодо продовження операції прийматиметься залежно від розвитку як внутрішнього, так і міжнародного становища. Боротьба з терором на Близькому Сході далека від завершення.