Такої кількості святково вбраних людей на головному майдані Брусилова, що носить ім’я Івана Огієнка, давно не було. Зранку сюди йшли цілими сім’ями. З довколишніх сіл доїжджали машинами, автобусами і навіть підводами. Мило було спостерігати за дітками, більшість яких, як і дорослі, — у вишиванках.
Подія відбувалася непересічна: багаторічні розмови про відновлення храму, пов’язаного з пам’яттю видатного земляка, що прославив краян у всьому світі, Івана Огієнка (митрополита Іларіона), нарешті перейшли в діло: проект зруйнованої безбожною владою козацької церкви затверджено, ініціатор відбудови — голова громадської організації «Наш рідний край — Брусилівщина» Володимир Габенець віднайшов початкові кошти, предстоятель УПК КП Святійший Філарет приїхав благословляти відбудову з усім крайовим клиром; церкву вирішили називати по-старому — Свято-Воскресенською (Замковою), бо вона стояла колись при величному замку.
Тому й напекли багато короваїв, а місцевий осередок хлопців-козаків зварив на Замковій горі казан кулешу для почесних гостей із Києва. Із поміж них — відомі земляки Огієнка: народна артистка України Ніна Матвієнко, колишній голова Києва Олександр Омельченко.
Після молебна та церемонії закладення й освячення наріжного каменя під фундамент майбутнього храму, яку звершив у співслуженні багатьох священиків Святійший Філарет, відбулося своєрідне віче брусилівчан. Говорили небагато, але по справі та з болем. І про те, чому в численних українських церквах московського патріархату священики відмовляються молитися за загиблих справжніх українських героїв на неоголошеній нашій Батьківщині війні, фактично стаючи на бік агресора. І про те, що багато українців у цей драматичний для народу час починають по-новому переосмислювати справжні й фальшиві духовні цінності, по-іншому ставитися до безпредметних розмов про те, яка церква канонічніша і благодатніша. Події останнього часу надають у цьому питанні переконливі аргументи.
Київські гості говорили про необхідність започаткування всеукраїнської толоки з відбудови знакового для України храму, про необхідність солідарності проукраїнської преси у висвітленні подій, що мають відношення до українського відродження.
Одна з таких подій наступного тижня знову відбудеться в Брусилові. У п’ятницю, на цьому ж майдані, після років зволікань і затягувань керманичів попередньої влади, тут таки відкриватиметься Музей імені Івана Огієнка.