Намір України повернути «Газпрому» отриману в липні плату за транзит російського газу українською територією виглядає, на перший погляд, дещо дивно. Особливо на тлі справжньої війни на сході України, де українські війська не лише піддаються обстрілу з-за російського кордону, але й захоплюють як трофеї бойові машини з документами, що належать російській військовій частині, яка «не воює» з нами.
Позиція «Газпрому» в цій справі виглядає так. Мовляв, передоплата за транзит російського газу через Україну закінчилася в липні, і вже з липня почалися поточні платежі «живими» грошима. Як сказав журналістам офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов, «авансові платежі «Газпрому» «Нафтогазу України» в 2012—2013 роках забезпечили оплату послуг з транзиту російського газу територією України до середини 2014 року, частково включаючи липень». «Попри наявну гігантську заборгованість «Нафтогазу України» перед «Газпромом» за поставлений природний газ, відсутність оформлених актів здачі-приймання послуг транзиту газу і відповідних рахунків-фактур, — продовжував Купріянов, — «Газпром», керуючись принципом обов’язковості виконання взятих на себе контрактних зобов’язань, як надійний постачальник і партнер зробив додатковий платіж у рахунок оплати за транзит у липні на адресу «Нафтогазу України». (Сума доплати за транзит у липні становила $10,54 мільйона).
Україна відреагувала на таку заяву абсолютно нестандартно. «Нафтогаз» вважає цей платіж помилковим, питання вивчається, компанія планує повернути кошти назад «Газпрому», — повідомили в прес-службі НАК Інтерфакс Україна. Агенція пояснює, що Україна не визнає правомірним підвищення ціни на газ з боку «Газпрому» до $485,5, і, відповідно, і не підвищує транзитні ставки для «Газпрому».
Тим часом, один із урядовців українського держхолдингу на умовах анонімності висловив «Дню» свій погляд на дії «ввічливих чоловічків» з «Газпрому». Він вважає, що це просто жест перед зустріччю 26 серпня президентів України і Росії, спрямований на те, щоб позначити якийсь пошук компромісів у газовому питанні з боку Росії та стимулювати Україну до розмови на тему транзиту, але не більше цього.
Інакше оцінив ситуацію колишній уповноважений президента України з міжнародних енергетичних питань Богдан Соколовський. «Це дещо незрозуміла для обивателя позиція нашої сторони, — сказав він, — не зрозуміли, за що ж Росія платить і чому стільки платить за те, що сьогодні (згідно з контрактом. — Авт.) удвічі менше, аніж вона була б зобов’язана платити? Основна причина, я гадаю, в тому, що до нашого уряду, нарешті, дійшло, що чинна транзитна угода є вкрай невигідною для України. Я переконаний, що її слід розірвати і переукласти. Зокрема, має бути підписано нову угоду, де буде передбачено нову, вищу ставку на транзит і якісь гарантії транзиту з російського боку, в усякому разі записати принцип take or pay «качай або плати». Цього зараз немає, тоді як свого зобов’язання за контрактом (прокачувати не менше 110 мільярдів кубометрів. — Авт.) Росія не виконує».