Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як законодавча ініціатива народного депутата України збіглася з планами РПЦ

25 вересня, 2012 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Учора стало схоже на те, що лозунг кримських бігбордів — «Русский язык — от регионального до второго государственного» — почали втілювати в життя. Ініціативу цього разу проявив народний депутат Олександр Черноморов. Він, як і його попередник у цьому питанні — один із авторів скандального мовного закону Вадим Колесніченко, представляє Крим і Партію регіонів. Днями Черноморов зареєстрував проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про засади державної мовної політики». Цим законопроектом він пропонує посилити захист мовних прав російського та російськомовного населення України.

Зокрема, завданням державної мовної політики визначається те, що «Україна забезпечує своїм громадянам право вільного користування російською мовою, як мовою корінного народу України, мовою міжнаціонального та міжнародного спілкування, а в регіонах компактного проживання громадян, для яких російська мова є рідною — функціонування російської мови нарівні з державною». До цілей закону пропонується додати «створення в державі умов для надбання російською мовою, рідною для значного числа громадян України, правового положення, рівного із тим, яким користується українська мова».

Не вщухли пристрасті довкола закону «Ківалова-Колесніченко», як українському суспільству пропонують новий привід для розколу. Дивно тільки, що жодної суттєвої реакції з боку Партії регіонів на момент здачі номера не було. А в коментарі «Дню» регіонал Володимир Зубанов прогнозовано послався на демократію та плюралізм, мовляв, «у нас демократія, у кожного своя точка зору» (коментар нижче). Загалом, склалося враження, що до законодавчої ініціативи колеги ПР поставилися дещо індиферентно. Чому?

Щоб зрозуміти природу появу подібного проекту, варто зазирнути в біографію її автора. Олександр Черноморов — народився в м. Ленінград, Росія. Народний депутат України 6-го скликання з 11.2007 від Партії регіонів, №166 в списку. Депутат 5-го скликання з кінця травня 2006 р. Обраний від Партії регіонів. №144. Ну і найголовніше: 04.2002 — кандидат у народні депутати України від «Русского блоку», №8 в списку. На час виборів: голова Кримської республіканської громадської організації «Російський Рух Криму», член партії «За Русь єдину».

Сьогодні Черноморов опинився в несприятливій для себе ситуації. Він кандидат в депутати по мажоритарному округу №2 в Київському районі Сімферополя. Але не від Партії регіонів, а як самовисуванець. Офіційно за цим округом ПР висунула Олександра Баталіна. Отже, реєстрація Черноморовим законопроекту про другу державну російську — це остання надія хоч якось звернути на себе увагу виборців. Не говорячи про те, що з юридичної точки зору, законопроект регіонала не витримує ніякої критики.

«Це свідчить про безграмотність або свідомо зневажливе ставленні до права, — коментує ситуацію «Дню» голова Центру політико-правових реформ Ігор КОЛІУШКО. — Звичайно, державна мова визначається Конституцією. Тому будь-які зміни в цьому питання можуть бути тільки після внесення змін до Конституції. Напевно, подібну ініціативу слід розглядати як безсовісне передвиборче оббріхування виборців і така собі несумлінна агітація. Повторюю, це просто знущання з права».

Можливо, законодавча ініціатива Черноморова — це справді намагання заробити передвиборчі бали, але ці плани народного депутата України цілком співпадають із планами Кремля щодо України. Як повідомив учора «Інтерфакс-Україна» з посиланням на главу синодального РПЦ із взаємин Церкви та суспільства небезвісний протоієрей Всеволода Чапліна, в Москві розпочався збір підписів за всенародний референдум Росії, України і Білорусі з питання про возз’єднання. За словами Чапліна, підписання хартії про возз’єднання почалося 21 вересня, в чергову річницю перемоги на Куликовому полі. Автори ідеї вважають, що «роз’єднання росіян, українців і білорусів було скоєно всупереч волі народу і тепер перешкоджає його вільному розвитку і благополуччя». «Ми, спадкоємці тисячолітньої історії і великої цивілізації, досвіду творення, добросусідства, військової доблесті і співпраці наших предків, об’єднані спільною культурою і спільною діяльністю з облаштування і захисту нашої землі, при возз’єднанні візьмемо все найкраще з практичного досвіду нашого народу», — цитує хартію інформагентство. Прикметно, що перед підписанням хартії її ініціатори зайшли в храмах Святителя Миколая на Трьох горах, настоятелем якого є Чаплін, і звернулися до Бога з молитвою про дарування успіху в справі об’єднання братів-слов’ян.

КОМЕНТАРІ

«ЦЕ — КРИК ПЕРЕД ПРОГРАШЕМ»

Остап СЕМЕРАК, народний депутат України («БЮТ-Батьківщина»):

— Не вдаючись до регламентних моментів, звичайно, це політична технологія, яку намагаються використовувати політики в Партії регіонів. На окрузі в Криму, де балотується Черноморов, зареєстровано офіційного кандидата від ПР. Тому Черноморов торгує принциповими, святими речами, щоб вирішити свої шкурні питання. Люди, які читають такі речі, повинні розуміти, це не та людина, яка має якісь погляди щодо розвитку мовного середовища. Ця людина просто вирішує питання свого особистого працевлаштування за рахунок добробуту, незалежності всієї України. Такі люди не повинні бути в парламенті. Вони мають займатися зовсім іншими справами. Ганьба таким людям.

Я переконаний, що до виборів регіоналами це питання ніяк не буде вирішуватися. Черноморов не той кандидат, який є спікером Партії регіонів. Це — його крик перед програшем, остання соломинка, за яку він хапається. Дивує інше — немає реакції Партії регіонів, яка б це підтримала чи засудила. Відсутність цього демонструє їхнє неприязне ставлення до української мови і всієї України, її незалежності та цілісності.

Як протистояти? Лише в один спосіб. Необхідно, щоб 28 жовтня українське суспільство прийшло і проголосувало так, як воно думає і вважає за потрібне. Якщо українське суспільство приведе в парламент 226 і більше черноморових, то буде те, що ми бачимо сьогодні. Якщо ж українське суспільство приведе в парламент патріотичних людей, які думають по-іншому, то ситуація складатиметься інакше. Всі нарікання на опозицію є безпідставними, тому що є регламентні норми в парламенті. Не можна перескочити планку, яка недосяжна. Тобто парламентська меншість не може ухвалити рішення, це робить більшість — Партія регіонів. Через місяць українське суспільство може змінити ситуацію. Я сподіваюся, що це відбудеться.

«КОЖНИЙ ДЕПУТАТ МАЄ СВОЮ ДУМКУ»

Володимир ЗУБАНОВ, народний депутат України (Партія регіонів):

— У програмі Партії регіонів давно зазначено — надання російській статусу другої офіційної. Але для цього потрібно триста голосів в парламенті, щоб внести зміни в Конституцію. Подивимося, скільки зараз виборців проголосує за ПР. На минулих виборах це було 35%, але це не дві третини суспільства, щоб міняти Основний Закон. Якщо ми ухвалюємо рішення про захист скількох завгодно мов, то це не означає, що можна не знати українську мову. Наприклад, мова в армії — виключно українська. Гадаю, можна пропонувати суспільству різні варіанти вирішення мовного питання. Друга мова, російська, теж має право на життя, але треба пам’ятати, що українську мову, культуру необхідно зберігати.

Українська мова має великий статус, вона є державною. Інша справа, що деякі політики проводили непродуману мовну політику. Наприклад, пан Вакарчук в жовтні 2009 року прийняв розпорядження про заборону спілкуватися російською мовою на перервах школярам та вчителям. Або пані Фаріон поширює інформацію, що російська мова — це мова окупантів. Що робити в такому разі етнічним росіянам, вони що — окупанти? Дійсно, якщо так безвідповідально поводити себе в мовному питання, то можна допрацюватися до будь-чого... Щодо розпорядження Костусєва подавати документацію тільки російською. Це відповідь на вищезгадані рішення, висловлювання.

У Партії регіонів півтора мільйонів членів. Є 192 народні депутати. Кожний депутат має свою думку. Я, наприклад, вважаю, що друга, російська, мова має право на існування, але якщо три чверті громадян країни висловляться на референдумі за це рішення. Це мою думка. У пана Черноморова своя думка. А як поводитиме себе партія щодо мовного закону, буде зрозуміло після виборів, а саме — скільки голосів отримаємо від виборців.

«АВТОРИ ПОДІБНИХ ЗАКОНОПРОЕКТІВ... НЕ ЗАСЛУГОВУЮТЬ НА УКРАЇНСЬКЕ ГРОМАДЯНСТВО»

Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО, партія «УДАР»:

— Влада знову прагне поділити українців за мовною ознакою, проте їй це не вдасться. Подібну технологію розколу вже намагалися застосувати в Україні на виборах 2004 року. Однак і тоді, і зараз така технологія — провальна, бо український народ єдиний, зокрема і в бажанні змінити цю антинародну владу.

Люди добре розуміють, що громадянським конфліктом на грунті мови Партія регіонів хоче прикрити свої провали у сфері соціальної політики та епідемію корупції. Які б мовні закони вони не пропонували, з людьми вони спілкуються мовою корупції. Саме тотальна корупція позбавляє можливостей змінити якість життя людей, і тому для «УДАРу» так важливо здійснити люстрацію влади і повернути людям вкрадене.

«УДАР» — це та політична сила, яка чітко розуміє, що Україні потрібне мовне законодавство, яке забезпечить збереження та розвиток української мови та мов усіх національних меншин, спростить доступ до якісної освіти європейського рівня. А державна мова в Україні — українська.

Автори подібних законопроектів, які зазіхають на українську Конституцію, незалежність, територіальну цілісність, не заслуговують на українське громадянство.

Цей закон є не більше, ніж передвиборчим піаром, і його не буде ухвалено, а закон Колесніченка — Ківалова, ухвалений за процедурою «розводу котят», буде скасовано на першому ж засіданні майбутньої Верховної Ради, у якій буде сформовано демократичну патріотичну більшість.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: