Цього року в Україні на 14% збільшилася кількість молоді, яка бажає здобути військову освіту. У військові навчальні заклади протягом вступного періоду подали заяви 3 331 особа (торік — 283). При цьому більш ніж удвічі зросла кількість дівчат, які хочуть бути військовими: 47 — 2013 року, 103 — сьогодні. Найбільший конкурс серед абітурієнтів на факультети, які здійснюють підготовку фахівців високомобільних десантних військ, розвідників та льотчиків. Абітурієнти, до речі, проходять тут спеціальну військово-медичну комісію (необхідно мати відмінний стан здоров’я).
Державне замовлення на підготовку військових фахівців, порівняно з 2013 роком, збільшили майже удвічі: для підготовки офіцерів оперативно-тактичного рівня — на 113 осіб (було 126, стало — 239), для підготовки офіцерів тактичного рівня (бакалавр) — на 1 000 осіб (було — 1017, стало 2017). Також вдалося відновити набір на заочну форму навчання в Національний університет оборони України для офіцерів оперативно-стратегічного рівня та оперативно-тактичного рівня підготовки (відповідно 22 та 163 особи). Крім того, було відновлено набір до коледжів сержантського складу для підготовки сержантів (зараховано понад 280 осіб).
Для того щоб виконати це замовлення, в Міністерстві освіти та науки України внесли зміни до Умов прийому до вищих навчальних закладів, а саме: до 130 (із 140) зменшили кількість балів за профільними навчальними конкурсними предметами. Також, враховуючи складну ситуацію в державі, яка склалася на початку вступної кампанії, її провели в два етапи: з 11 липня по 11 серпня і з 18 по 23 серпня.
Результат — державне замовлення на підготовку військових виконано на 97%. Недобрали у військовий інститут телекомунікацій (близько 30 осіб). В решті вищих військових навчальних закладах повністю виконано державне замовлення. Також за інформацією Міністерства оборони України, в цілому на військову освіту на цей навчальний рік виділено 900 мільйонів гривень (і зарплата офіцерів, і практична підготовка).
Також Міноборони спільно з Міносвіти України вирішило надати можливість військовослужбовцям-контрактникам вступати до військових навчальних закладів на денну форму навчання за результатами вступних випробувань, а не ЗНО (раніше за результатами вступних екзаменів можна було вступити тільки на заочну форму навчання).
«План набору до військових навчальних закладів виконано на 97,3%. Крім того, 61 військовий, який отримав поранення в АТО і який перебував або перебуває на стаціонарному лікуванні у військових медичних закладах, вступив на заочну форму навчання за цивільними спеціальностями. Зокрема, це Харківський університет повітряних сил, Академія сухопутних військ, Військовий інститут КНУ ім. Шевченка та інші. Також 100 офіцерів-учасників АТО зараховано до Національного університету оборони України ім. І. Черняховського без вступних випробувань. Змінили і правила прийому до військових ліцеїв ім. І. Богуна у Києві та Військо-Морських сил в Одесі, який передислоковано із АР Крим. Дітей, батьки яких беруть участь в АТО, зараховували поза конкурсом», — розповів директор Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України генерал-майор Богдан СЕНИК.
За інформацією фахівців, з початку проведення на Донбасі АТО в Генштабі Збройних сил України було створено групи науковців, які і в Києві, і перебуваючи на місцях операції, збирають матеріали, аналізують і, відповідно, виробляють методичні рекомендації для внесення їх у навчальні матеріали. Ці напрацювання негайно передають до навчальних закладів. Це триває, починаючи з березня цього року: війна на сході України негайно вносить зміни у навчальні плани та програми.
Також Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до ст. 13 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей». Ним передбачено, що діти загиблих або зниклих безвісти військовослужбовців протягом трьох років після закінчення школи зараховуються поза конкурсом до вищих і професійно-технічних навчальних закладів України. Крім того, діти військовослужбовців, які мають вислугу 25 років і більше, а також військовослужбовців, звільнених зі служби за віком чи станом здоров’я або у зв’язку зі скороченням штату, користуються переважним правом при зарахуванні до військового ліцею чи вищих навчальних закладів протягом трьох років після школи.