Вони розповідають керівництву держави про вкрай скрутне становище, у якому опинилася ракетно-космічна галузь і, зокрема, її флагман — завод «Південмаш». «В Україні зараз важкі часи. Військова агресія, сепаратизм, економічна криза, переселенці. Наразі може виглядати не дуже доречним привертати увагу до проблем нашого підприємства, якби в них не знайшли відображення проблеми країни», — пишуть південмашівці. На їхню думку, «криза на підприємстві розпочалася давно». Ще 2009 року урядом України було ухвалено Державну програму розвитку підприємства, яка констатувала наявність системної кризи і передбачала серйозне реформування усіх напрямів виробництва. «Не зважаючи на це, жодної копійчини з передбачених програмою бюджетних коштів «Південмашем» за п’ять років так і не отримано», — відзначають ракетники. «Завдяки власним зусиллям, «Південмаш» за останні роки зміг отримати низку замовлень від закордонних замовників, але внаслідок погіршення відносин з Росією, замовлення якої в окремі роки сягали до 80 % від загального обсягу виробництва, завод фактично збанкрутував. Заробітну плату виплачують мізерними порціями (по 7 %), а заборгованість сягнула вже кількох місяців, і темпи її зростання щомісяця пришвидшуються», — скаржаться південмашівці.
Водночас південмашівці підкреслюють, що вони вміють працювати і успішно виконують деякі замовлення американських та європейських партнерів щодо виготовлення комплектуючих для сучасних ракет-носіїв. Однак робітники «Південмашу» не бачать жодних зусиль з боку держави щодо сприяння просуванню українських виробників у світову кооперацію. Так, наприклад, Україна досі не є членом Європейського космічного агентства, що гарантувало б участь на квотних засадах у розподілі підрядів під час реалізації різноманітних космічних проектів.
Окремо дніпропетровські ракетники зупиняються на оборонному потенціалі «Південмашу». Вони звертають увагу, що згортання її розробки відбулося всього за кілька місяців до початку російської агресії. При цьому відповідне рішення приймали у Мінобороні, останні очільники якого були громадянами Росії і наразі там, в Росії, і переховуються. Тому українські ракетники не розуміють чому досі не відновлено припинені оборонні проекти, немає державного оборонного замовлення, а виробничий і кадровий потенціал «Південмашу» не використовують для розгортання виробничих потужностей оборонного призначення замість втрачених у Криму і окремих районах Луганської і Донецької областей.
Особливу увагу ракетники звертають на необхідності фінансової стабілізації «Південмашу», нормативні документі щодо якої досі лежать у Кабміні та Верховній Раді. Вони попереджують, що потенціал підприємства швидко руйнується, і це може у свою чергу розхитати соціальну ситуацію у спокійних Дніпропетровську і Павлограді, де розміщено потужності «Південмашу», а також у містах України, де розташовано підприємства-партнери.
P.S. Як стало відомо, наразі Держкосмос України готує законопроект, яким запропоновано провести акціонування ДП «Південний машинобудівний завод ім. Макарова» і протягом чотирьох років вкласти в його модернізацію і розвиток 1,7 млрд грн. Представники самого заводу вважають, що цей крок може врятувати підприємство від неминучого банкрутства. Водночас експерти відзначають, що такі заходи — лише початок тривалого процесу з оздоровлення стратегічного підприємства. «Південмаш» є головним в Україні центром виробництва ракетно-космічної техніки.