Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна та Польща побудують короткий газопровід

Експерт: Це посилить за кілька років безпеку реверсних поставок...
16 жовтня, 2014 - 13:24
Україна та Польща побудують короткий газопровід
ФОТО REUTERS

Україна та Польща вийшли в активну фазу обговорення спорудження нового газопроводу. Йдеться про ділянку, протяжністю 110 кілометрів, якою щорічно постачатиметься близько 8 мільярдів кубометрів газу з європейського ринку. Його вартість, за оцінками члена правління польської компанії Polenergia Радослава Дудзинського, — приблизно в 245 мільйонів доларів. За його словами, це орієнтовна вартість проекту, погоджена з «Нафтогаз Україна». «Думаю, що газопровід може почати працювати в 2019—2020 році», — розповів він, додавши, що його реалізація залежатиме від того, чи вдасться знайти необхідне фінансування. За його словами, газопровід планується спорудити від розташованих у Львівській області підземних сховищ газу «Більче — Волиця» до пункту передачі газу на українсько-польському кордоні «Дроздовіче».

Нагадаємо, що саме Польща стала першою країною, через яку Україна почала прокачувати газ з ЄС. Але на сьогодні у неї найменші технічні можливості щодо таких постачань: максимум 1,5 мільярда кубометрів газу на рік, тоді як через Угорщину можна прокачувати близько 6 мільярдів кубометрів, а через Словаччину — 10 мільярдів кубометрів.

Як швидко можна втілити в життя цей проект? І в чому його важливість для України? Про це «День» запитав президента Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайла ГОНЧАРА:

— Через цей новий інтерконектор (іншими словами — газопровід), Україна може одержувати газ, як із Німеччини, так і скраплений газ, що постачається в польський термінал у Свіноуйсьце, який має почати працювати 2015 року. І паралельно його можна використовувати для постачання газу з України до Польщі, наприклад закачаного раніше з Євросоюзу палива в українські газові сховища в періоди пікового споживання. Про це йде мова вже кілька років. Зараз сторони переходять у площину реальних вивчень. Коли 4 листопада 2012 року Україна запустила перші реверсні постачання газу з Польщі, то переконалася в недостатності потужностей газотранспортного сполучення між нашими країнами. Щоби збільшити поставки газу з Польщі в перспективі, потрібно нарощувати транзитні можливості, проклавши сполучний газопровід. Його поява дозволяє збільшити транзит газу в Україну з Польщі з нинішніх 1,5 мільярда метрів кубічних до 10 мільярдів метрів кубічних у рік. Важливо, що частково це може бути не російський, а норвезький газ. Адже, як я вже казав, з наступного року розпочне працювати польський термінал з прийому норвезького газу. І поляки збільшать обсяг його споживання до 5 мільярдів метрів кубічних у рік, а після введення другої черги термінала Свіноуйсьце — до 7,5 мільярда метрів кубічних. Це посилить за кілька років безпеку реверсних поставок газу з польського напрямку.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: