Кожний, хто вперше потрапляє на вулицю Воскресенську в Сумах, неодмінно зупиняється біля незвичайної «криниці»: під кам’яною аркою — старовинна «сумка з монетами», наче щойно витягнута з води. Прозорі струмені стікають з неї вниз, до кам’яної чаші. А на дні — справжні монетки, залишені тут на щастя гостями міста, закоханими, молодятами... Навколо «розтеклася» штучною виплеснутою «водою» викладена на бруківці своєрідна карта Сумщини з позначеними на ній районними центрами. Поряд росте розкішний кущ калини, який висаджено під час церемонії відкриття знаку земляком — народним артистом СРСР та України Анатолієм Мокренком. І все це — на тлі старовинного Воскресенського собору...
Встановили пам’ятний знак «Сумка» не так давно — 2008 року, з нагоди 355-річчя заснування Сум. Сьогодні за популярністю він складає успішну конкуренцію знаменитій сумській альтанці, що протягом довгих років вважалася беззаперечною «візитівкою» міста над Пслом.
Ідея спорудження «Сумки» належить уродженцю Сумщини Миколі Гриценку — заступнику голови Сумського земляцтва у місті Києві, відомому письменнику, журналісту, автору гімну Сум. Микола Семенович нині живе й працює в Києві, а свого часу очолював головну редакцію Сумського обласного телебачення, є головою обласного громадського об’єднання «Мистецький центр «Собор», розташованого саме тут, на вулиці Воскресенській.
До реалізації проекту, що став подарунком від земляків рідному місту, долучилися голова Печерської у місті Києві райдержадміністрації Микола Сущенко, місцевий підприємець Григорій Тимченко. Скульптурне вирішення належить також землякові, а нині киянину — Олексію Шевченку.
Чому саме «Сумка»? За давньою легендою місто Суми постало на місці, де козаки-переселенці знайшли три сумки, наповнені золотими монетами, і за них збудували своє поселення. Тому саме три сумки увічнено на гербі обласного центру. А пам’ятку у вигляді кам’яної козацької криниці людська уява відразу наділила магічними властивостями. І вже прижилося повір’я, що водою з криниці треба змочити руки та обличчя — на удачу, а ще залишити на її дні монетку — на щастя...
Тож зразу ж «Сумка» стала не лише архітектурною родзинкою, але й справжньою скарбницею. Уже вчетверте підняті з неї монети стають призовим фондом для переможців дитячого творчого конкурсу «Сумський скарб», який проводиться спільно відділом культури Сумської міськради та Сумським мистецьким центром «Собор». Підсумки конкурсу підбивають щороку до Дня міста.
Загалом з дна «Сумки» за цей час уже піднято й подаровано дітям близько 120 кг монет. Нинішнього року «скарб» загальною вагою 24,6 кг було зважено в трьох шкіряних сумочках і порівну (із врученням спеціальних сертифікатів) розділено між трьома переможцями: чотирнадцятирічною Вікторією Терещук (номінація «Юні літератори»), тринадцятирічною Дариною Лесняк (номінація «Юні читці»), десятирічною Юлією Поповою (номінація «Юні художники»).
«У наш час бракує справжності, — говорить Микола Гриценко, ініціатор оригінального дійства. — А цей конкурс є справжнім: від початку до завершення. Діти отримують «скарб» зі щасливих монет із козацької криниці (окрім українських тут багато іноземних) як завдаток для розвитку свого таланту. Цим конкурсом ми хочемо іще раз підкреслити: підтримуймо своє, рідне й талановите!