За наказом гендиректора ВО «Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова» припинив свою роботу до 2 березня поточного року. Причиною стала складна ситуація на заводі, спричинена відсутністю державних замовлень і проблемою постачання комплектуючих із тимчасово окупованих регіонів Донбасу. Удару завдав і розрив коопераційних зв’язків із російськими партнерами, звідки надходило до 80% замовлень. «Взагалі-то завод не працює до 25 лютого, але враховуючи вихідні та «триденку», виходить, що до 2 березня», — уточнили у профкомі.
До моменту призупинення виробництва заборгованість із заробітної плати на підприємстві становила близько 80 млн гривень, що призвело до напруженої обстановки у трудовому колективі. Очевидно, вперше за півстолітню історію режимного підприємства робітники вийшли на мітинг до центральної прохідної. У профкомі говорять, що це — ініціатива самих робітників. Над похмурими обличчями людей виднілись плакати «Невиплата зарплати = замах на вбивство», «Заборгованість із зарплати — ганьба гаранта Порошенка!». Найбільшу увагу привернув живописний плакат, на якому працівники «Південмашу» були зображені, як на рєпінському полотні — у вигляді бурлаків, які тягнуть величезну ракету. «У нас заборгованість тягнеться з липня, а сьогодні вже січень. Як думаєте, ми можемо так жити? За що їжу купувати, за комуналку платити, за що жити взагалі? Вже в борги влізли, кредитів набрали», — обурювались робітники. Представник ініціативної групи робітників зачитав звернення від колективу до Кабінету Міністрів України, обласної влади і керівництва заводу. «Наразі на підприємстві склалась така ситуація, в якій кожен із нас залишився без захисту перед великою бідою — відсутністю замовлень на виготовлення продукції. Через це ми не отримали заробітної плати за половину липня, серпень, вересень, жовтень, листопад і грудень — практично за півроку. Завод не працює за наказом гендиректора, що буде далі — невідомо... А тепер як жити?» — запитують робітники.
Люди налякані тим, що ПМЗ можуть ліквідувати, і вони опиняться на вулиці без засобів для існування. Тому вони вимагають внести до бюджету 2015 року статті для повернення зароблених коштів, проіндексованих з урахуванням інфляції. Робітники просять розробити програму працевлаштування співробітників, які потрапляють під скорочення, і відрахувань до Пенсійного фонду, щоб вони не втратили стаж не зі своєї вини. Забезпечити пошук нових замовлень і розмістити державні замовлення, які обіцяло керівництво України, а також розробити програму розвитку підприємства. Якщо ситуація не зміниться, робітники збираються вийти на мітинг через два тижні. Заспокоїти їх спробував заступник гендиректора з питань інвестицій Вадим Коротюк. Він повідомив про можливе виділення коштів із резервного фонду Кабміну для погашення заборгованості із зарплати. Крім того, очікується, що в лютому, під час коригування держбюджету, підприємство може отримати оборонне замовлення, а нещодавно надійшли і замовлення на трактори. «До наших тракторів дуже великий інтерес — буквально за кілька днів близько 20 тракторів замовили», — сказав В.Коротюк. Про проблеми підприємства, запевнив він, знають прем’єр, глава РНБО і сам Президент, який три місяці тому, напередодні виборів, відвідав «Південмаш». Очікувалося, що Петро Порошенко знову прибуде з візитом до Дніпропетровська 22 січня, в День Соборності України. Проте політ борту №1 довелося скасувати через густий туман у ракетно-космічній столиці України.