Система обміну митною інформацією між Україною та ЄС може з’явитися не раніше, як запрацює зона вільної торгівлі. Про це, відповідаючи на запитання «Дня», повідомив голова представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський.
«Все залежить від того, настільки Україна буде задіяна до зони вільної торгівлі. Це вимагатиме від України, щоб був обмін такою інформацією», — пояснив він.
Томбінський додав, що зараз обмін митною інформацію з Євросоюзом відбувається, але не системно. Зокрема, в зону спільного українсько-європейського контролю потрапляє контрабанда тютюнової продукції. «Вже ліквідовані шляхи цієї контрабанди. Тобто співпраця є. Але вона не системна. Систему треба побудувати таким чином, аби захистити цю інформацію і щоб вона не потрапляла до тих, проти кого направлена», — пояснив голова представництва Європейського Союзу в Україні. За його словами, створення такої бази в ЄС тривало кілка років. Томбінський повідомив, що за його інформацією, на 2015 рік Євросоюзом не передбачено надання фінансової допомоги для технічного переоснащення української митниці.
КОМЕНТАР
Олександр ФЕДОРОВ, колишній перший заступник голови Державної митної служби України, генеральний директор компанії «ППЛ 33-35» (займається розробкою системи «Єдине вікно» в українських портах Чорноморського регіону):
— Така система — важлива як для бізнесу, так і для держави. Адже для України — це можливість отримувати попередню об’єктивну інформацію про митні оформлень, які були зроблені в країнах ЄС. Для підприємців — звуження сфери зловживань, недекларування або декларування недостовірних даних про вантажі, які відправляються. З іншого боку — це ще й прискорення оформлення товарів і випуск їх у обіг. Адже до прибуття товару на кордон митні органи зможуть провести різні види контролю, починаючи з аналізу ризиків, та закінчуючи визначенням способів подальшого поводження з цим товаром (швидкий випуск чи інші заходи регулювання). Це прискорить швидкість розмитнення товарів. Створення системи обміну митною інформацією між ЄС та Україною — це дієвий механізм боротьби з контрабандою на Західному кордоні. З 2005 по 2010 рік я був першим заступником, а потім — заступником голови Держмитслужби. І створення такої системи в тому числі належало до моєї сфери діяльності. У 2008 році на засіданні голів митних служб Європейського регіону у Дублині я робив презентацію з цього приводу і поставив питання присутнім «Чому до сьогоднішнього дня, коли українська митна служба має двосторонні угоди про обмін митною інформацією з цими країнам, такі дані не надаються?». Все пояснення звелося до того, що ЄС постави такі умови, що ніхто нікому не повинен давати цю інформацію, а Україна може брати ці дані з Євростату. Але це нічого не дає українським митникам, бо в євро статі загальна статистика, а дані про конкретну партію з декларації — це зовсім інше. Чому ЄС не поспішає відкривати свою базу даних? Найперше в цьому не дуже зацікавлений бізнес, як європейський, так і український. Адже торгівля — це така річ, яка у багатьох випадках знаходиться десь у «тіні». Вартість і «відбілка» ПДВ, умовно кажучи, в ЄС та Україні має ту саму природу і характер. Тому звичайно бізнес не дуже поспішає на зустріч таким новаціям. З іншого боку, є рутинна комплексна бюрократична система ЄС, яка інколи не дозволяє швидко проводити потрібні зміни. Хоча було багато спроб з української сторони підняти це питання на високому рівні. Наприклад, голова ДМС України Валерій Хорошковський готував інформацію про це для переговорів прем’єра Юлії Тимошенко з Єврокомісією у Брюселі, але питання до сьогодні так і лишилося. По суті ніяких технічних бар’єрів для обміну митними даними немає. Адже кожна митна декларація як в Україні, так і ЄС — це уніфікований митний адміністративні документ. Вони майже тотожні, бо засновані на формалізованій формі, розробленій ООН... Проблему контрабанди мають всі країни. І цигарки — це маленький її фрагмент. Якщо є умови і підґрунтя для її існування, то вона розвивається.