Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Конкурентоспроможність України зросла

Але не так, щоб радіти. Темпи зростання економіки цього року скоротяться щонайменше вдвічі
6 вересня, 2012 - 00:00

Потік тривожних новин про економічну ситуацію в нашій країні в середу перервало повідомлення з позитивним контекстом. Україна, піднявшись на дев’ять позицій, посіла 73 місце в підсумковому рейтингу конкурентоспроможності 144 країн світу. Такий висновок зробив Всесвітній економічний форум (ВЕФ) на основі свого дослідження, під час якого респондентам пропонувалося вибрати зі списку п’ять найпроблемніших чинників для ведення бізнесу в країні і розташувати їх у порядку зниження. Відповідно до Звіту про глобальну конкурентоспроможність 2012-2013 років Україна, як і раніше, відстає від Казахстану та Росії. Їм дісталися 51 і 67 місця. Казахстан за рік перемістився в цьому рейтингу на 21 позицію вгору, тоді як Росія — на одну позицію вниз.

Найнегативнішим чинником для ведення господарської діяльності в Україні 15,3% опитаних назвали доступ до фінансування. На другому місці корупція (14%), далі податкове адміністрування (13,6%), розміри податків (10,5%), неефективний урядовий апарат (7,9%).

Згідно з оцінками Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна (він партнер ВЕФ з 1999 року), рейтинг глобальної конкурентоспроможності України повернувся до рівня докризових 2007-2008 років, набравши ті ж 4,1 бала, що 2008 року. На думку експертів Центру, це свідчить про те, що вплив кризи 2008-2009 років загалом подолано. Дослідники CASE зазначають, що в галузі державної політики покращення відбулися здебільшого за рахунок поліпшення макроекономічних показників: дефіциту бюджету та інфляції. Окрім того, в Україні помітно поліпшилася інфраструктура морських та авіаційних портів. Щоправда, респонденти не відзначили позитивних змін в дорожній інфраструктурі. На їхню думку, стійко погіршуються позиції України щодо захисту прав власності, ефективності юридичної системи, обтяжливості регуляторної політики і оподаткування, ефективності корпоративного управління і захисту прав міноритарних акціонерів. Незважаючи на велику кількість випускників вишів, якість освіти, особливо управлінської, і наявність місцевих можливостей для підготовки персоналу, як вважають респонденти, погіршується. Помітно знизилася довіра до банків. «Хоча протягом останнього року дещо підвищилася доступність кредитів, доступ до фінансування вийшла на перше місце серед перешкод для вітчизняного бізнесу, — наголошують автори повідомлення і додають, що з відчутним відривом у цьому списку мінусів України, як і раніше, перед ведуть корупція і адміністрування податків.

«День» попросив народного депутата (ПР) Юрія ПОЛУНЄЄВА оцінити конкурентоспроможність української промисловості і бізнесу на міжнародній арені. «Конкурентоспроможність України, яка все ще залишається низькою, на світових ринках пов’язана з відсутністю інновацій, переважно сировинним експортом товарів з низькою доданою вартістю і слабким державним механізмом просування українського експорту на зовнішні ринки. При погіршенні зовнішньої кон’юнктури економіка нашої країни стає уразливою ще і у зв’язку із зростанням конкуренції, скороченням попиту на нашу продукцію, погіршенням цінових пропорцій. Я гадаю, що говорити про підвищення конкурентоспроможності української економіки як про системне явище ще зарано. Про це мали б свідчити середньострокові показники, наприклад, зростаюча динаміка експорту, торговельного балансу, висока частка в експорті і ВВП товарів з великою доданою вартістю. На жаль, нічого цього немає. Отже, над підвищенням конкурентоспроможності нам ще працювати й працювати. Номінальне підвищення рейтингу не повинно нас заспокоювати. Зокрема, говорити про конкурентоспроможність України можна буде лише тоді, коли в нас будуть стабільно високі темпи зростання економіки. А вони цього року порівняно з минулим роком можуть знизитися щонайменше вдвічі. Тож проблеми з конкурентоспроможністю у нас є».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: