Учора о пів на шосту ранку на шахті ім. О.Ф. Засядька трапилася аварія. За попередньою версією, на глибині понад 1200 метрів стався вибух газово-метанової суміші. В цей час там знаходилося 230 людей. На час підготовки номера до друку було відомо, що 16 осіб знаходяться в лікарні. З них 9 — в лікарні професійних захворювань, 5 — в опіковому центрі та ще двоє — в травматології. Доля 32-х шахтарів залишалася невідомою.
Нагадаємо, що шахта ім. О.Ф. Засядька знаходиться на території, підконтрольній терористам, і є єдиним підприємством у Донецьку, яке здійснює видобуток вугілля під час АТО.
Українська влада одразу відправила на місце події 60 осіб гірничо-рятувальної служби. Втім, бойовики «ДНР» не пропустили українських рятувальників. «Я спілкувався з Юхимом Звягільським (народний депутат, який на основі договору оренди володіє шахтою. — Ред.) з цього питання.
Підкреслю — шахта знаходиться на території, тимчасово непідконтрольній українській владі, але водночас вона перереєстрована на території, підконтрольній Києву, платить податки в українську казну. Ми готові надати сьогодні допомогу. У нас є рятувальні загони, які приведені в повну бойову готовність. Із боку України відкритий коридор для доступу туди і надання допомоги. Але «ДНР» не підтверджує необхідність участі наших рятувальних загонів і заявляють що у них досить сил для того, щоб надати цю допомогу самостійно», — розповів губернатор Донецької області Олександр Кіхтенко в інтерв’ю «Дню».
Президент Петро Порошенко одразу виступив із вимогою допустити на місце аварії українських рятувальників і працівників правоохоронних органів. Водночас, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк звернувся до Росії і попросив вплинути на проросійських сепаратистів, щоб останні пропустили на місце аварії українських рятувальників. Утім, на момент здачі матеріалу до друку, відповідь так і не надійшла.
Пошуково-рятувальні роботи на місці проводили працівники гірничо-рятувальної служби, які знаходяться на окупованій території. Але там не вистачає людей. «Загони гірничо-рятувальної служби з окупованої території, на жаль, не укомплектовані людьми, бо майже 700 гірничих рятувальників за останні кілька місяців переїхали на територію, підконтрольну українській владі. А матеріально-технічна база — розграбована. Тому гірничі рятувальники діють по-геройськи та відважно. Пошуково-рятівні роботи проводяться, можна сказати, і «голими руками». Ніхто крім них не впорається із цією ситуацією», — розповів «Дню» голова федерації незалежних профспілок України Михайло Волинець.
Додамо, що на шахті ім. Засядька метан вибухає не вперше. Відтак, у листопаді 2007 року тут трапилася катастрофа, внаслідок якої загинув 101 шахтар.
Утім, як запевнив «День» голова федерації незалежних профспілок України, шахта ім. О.Ф. Засядька оснащена новітньою апаратурою на високому рівні. В тому числі і технікою, яка контролює рівень метану і передає дані на поверхню. «Тому причин аварії може бути безліч. Це може бути і знеструмлення, перевищення норм або викид газу метану, може статися й так, що хтось випадково дав іскру. Могли порушити технології та правила ведення гірничих робіт», — пояснив Волинець.
Загалом же, зараз на території, підконтрольній бойовикам, знаходиться 94 шахти, з яких у різний період працює від 38 до 48 шахт, розповідає Волинець. Скільки зараз там працює людей — сказати важко. Втім, у мирний час в середньому на виробництві знаходилося від 1,2 до 6 тисяч працівників, як на шахті ім. О.Ф. Засядька. «Ніхто не відповідає за безпеку шахтарів, які там працюють. І ми вперше зіштовхнулися з ситуацією, коли можна було допомогти людям і врятувати їм життя, але рятувальникам такої можливості не надали», — підкреслив Волинець.