Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

П’ять українських винаходів

...які допоможуть військовим в АТО
13 березня, 2015 - 12:44
П’ять українських винаходів
ФОТО REUTERS

В умовах хронічного недофінансування з боку держави, учені та волонтери об’єдналися для того, щоб хоча б трохи полегшити життя українським бійцям. Що ж, критичний час потребує швидких і ефективних рішень. Утім, результати активної роботи часто дивують як самих розробників, так і їхніх закордонних колег.

«День» підготував п’ятірку українських інновацій та поліпшених аналогів уже готових продуктів, які можуть допомогти українським бійцям.

СЕНСОР ВИЯВЛЕННЯ ВОГНЕВИХ ТОЧОК

Новий пристрій дозволяє з великою точністю визначати, звідки супротивник веде вогонь. Принцип роботи сенсора такий: система, що складається з кількох мікрофонів, розміщених колом на відстані близько 40 см один від одного, а також центрального мікрофона, який розташований дещо вище решти, вловлює звукові хвилі від пострілу.

Оскільки швидкість звуку відносно низька, на деякі мікрофони він надходить раніше, а на деякі пізніше. Таким чином можна визначити, звідки звук надійшов. Пізніше система обробляє отримані дані та виводить їх через заданий інтерфейс. Для цього розробники використовують монокристальний контролер та програмні рішення власної розробки.

Усе це дозволяє дуже точно визначити позицію, звідки ведеться вогонь і швидко вказати на неї бійцям. Зараз розробники вже мають цілком функціональний прототип, який успішно пройшов тестування на полігоні. Найближчим часом розробники сподіваються почати тестування на справжніх блокпостах. За їхніми словами, аналогів такої системи українського виробництва немає. А закордонні — коштують значно дорожче.

ГІБРИД ТАНКА І БМП

Харківський бронетанковий завод створив бронемашину, яка поєднує в собі характеристики танка Т-64 і БМП-64. Як запевняють розробники, аналогів цій бронемашині поки що в Україні немає. Автомобіль призначений не для ведення вогню, а для доставки підкріплення і медикаментів на поле бою, евакуації поранених. В автомобіль можуть поміститися три члени екіпажу та 12 бійців.

Бронемашина витримує влучення бронебійних куль, снарядів з гранатомета і вибухову хвилю від протитанкової міни. Її броня — 4 см. Система управління — ідентична із танковою. Крім цього, розробники використали такі ж самі деталі. Автомобіль розвиває швидкість до 65 кілометрів на годину. До того ж на нього можна встановити різні види зброї.

Керівництво заводу вже домовилося про виготовлення 50 бронемашин в зону бойових дій. Наразі ж очікують лише держзамовлення на серійний випуск. Перша партія таких «гібридів» може з’явитися вже за 3—4 місяці.

ТЕПЛОВІЗОР ІЗ ПРИЛАДОМ НІЧНОГО БАЧЕННЯ

Ідея розробки належить школярці із Малої академії наук України Анастасії Шмагайло. Унікальність приладу полягає в тому, що він включає в себе прилад нічного бачення. Отже, тепер можна розгледіти людину, яка перебуває, наприклад, у будівлі. Адже новий тепловізор розпізнає інфрачервоні промені, а також хімічний і ядерний аналізатори. Крім цього, прилад може реагувати на об’єкти, які розташовані за перешкодами: розпізнає людину на вході в будинок, визначає кількість металевих предметів і зброї у нього, зокрема й радіоактивного.

Як стверджує розробниця, все це важливо для отримання інформації про пересування ворожих військ. До того ж дівчина пообіцяла попрацювати над полегшенням приладу до 4,5 кілограма.

ПІДЗАРЯДКА ДО ТЕЛЕФОНУ НА СОНЯЧНІЙ БАТАРЕЇ

Винахід житомирських школярів Аліни Кузьмінської та Володимира Трокоза не є новинкою. Подібні пристрої можна і сьогодні придбати в магазинах електротехніки. Втім, зарядний пристрій Аліни та Володимира відрізняється тим, що на його створення потрібно витратити не так уже й багато коштів та часу. Підзарядка виготовлена із сонячних елементів, які команда витягнула з відпрацьованих калькуляторів. Утім, необхідні елементи можна і придбати окремо.

«Його принцип роботи доволі простий: сонячні батарейки заряджають набір акумуляторних батарейок, а батарейки, в свою чергу, — телефон. Таким чином, за п’ять годин мобільний телефон можна зарядити будь-де і будь-коли», — розповідає Аліна.

Сталося так, що зарядний пристрій на сонячних батареях Аліни та Володимира одразу випробували в надзвичайних умовах. Дівчина передала винахід батькові в зону АТО, щоби постійно бути з ним на зв’язку. Завдяки пристрою доньки, боєць уже місяць заряджає телефон, не використовуючи електроенергію.

АПАРАТ ДЛЯ ПЕРЕСАДКИ ШКІРИ

Лікар Андрій Ковальчук вирішив удосконалити електричний дерматом (медичний інструмент, за допомогою якого зрізують тонкий шар шкіри з донорської ділянки для подальшої пересадки). До нього винахідник додав акумуляторні батареї, потужний двигун, одноразовий ріжучий елемент та підвищив точність забору матеріалу. Аналогів інструменту в Україні поки що немає, а у світі таке обладнання виготовляють лише п’ять підприємств. Утім, вітчизняний апарат є значно дешевшим за закордонні аналоги.

Апарат можна використовувати як у лікарні, так і в польовому шпиталі, адже в нього вмонтований блок живлення. Крім цього, аналогів дерматому із одноразовими ріжучими головками поки що немає ніде у світі.

Розробляти інструмент Андрій Ковальчук розпочав ще вісім років тому. І вже сьогодні є п’ять моделей інструменту.

Наразі в маленькому цеху тернопільського винахідника щомісяця виготовляють 10—15 таких приладів. Завдяки дерматому можна врятувати солдатів, які мають навіть 80—90% опіків.

Підготувала Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: