Засідання Апеляційного суду у «справі Гонгадзе» від 20 квітня за драматургією дещо нагадувало засідання від 6 лютого. Тоді головний виконавець злочину проти журналіста Георгія Гонгадзе і громадського діяча Олексія Подольського — Олексій Пукач, зробив сенсаційні заяви про шантаж і погрози на свою адресу з боку судді Печерського суду Андрія Мельника, представників прокуратури Володимира Шилова і Романа Волошина, а також представника Мирослави Гонгадзе в суді — Валентини Теличенко під час розгляду справи в суді першої інстанції. Але, як виявилося, цей перелік далеко не остаточний.
Почалося засідання із клопотання до суду Олексія Подольського щодо оголошення листа від американського конгресмена, члена Гельсінської комісії США Стіва Коена до Президента України Петра Порошенка. Суть цього звернення зводиться до того, що американський законодавець закликає українського Президента провести повне розслідування в трьох резонансних справах, за якими Гельсінська комісії США давно спостерігає, — згаданих Гонгадзе і Подольського, а також в справі замаху на життя народного депутата II і III скликань Олександра Єльяшкевича. Крім цього, Коен закликав Петра Порошенка зустрітися з Єльяшкевичем, щоб обговорити деталі розслідування злочинів (більш детально «День» писав в № 66 від 15 квітня 2015 р.).
Спочатку суддя Степан Гладій запропонував Подольському самому зачитати лист Коена, але наразився на різку відповідь: «Це ж звернення не до мене. Коли міжнародна спільнота звертається до української держави, а її представники не хочуть навіть озвучити цей лист, то це просто нонсенс. Мені немає сенсу зачитувати лист, тому що я давно перебудувався, цей лист адресований до вас як представників старої системи, які не хочуть змінюватися. До речі, хочу проінформувати суд, що я запрошений Гельсінською Комісією до США, де мене мають намір заслухати офіційно. І хочу попередити вас, що там я буду розповідати про поведінку всіх учасників цього процесу».
А представник Подольського в суді Олександр Єльяшкевич додав: «Стів Коен вже писав аналогічні листи до Януковича, а потім до Турчинова, але ті звернення так і залишилися без відповіді. Тому мінімум чого ми хочемо домогтися — це реакції Президента Порошенка, не кажучи вже про здійснення справжнього правосуддя в у відповідних справах. Якщо влада хоче мати підтримку Заходу, тим більше, в такий складний час, вона повинна навчитися поводити себе за правилами. І відповідальність суддів тут є персональною».
В результаті, головуючому судді Гладію таки довелося зачитати лист Коена. Показово, що коли напередодні обговорювалося питання — варто зачитувати це звернення чи ні, Теличенко відповіла: «я, наприклад, ознайомилася із заявою конгресмена в ЗМІ, тому це питання на розсуд суду».
Наступним ключовим моментом засідання стало оголошення відповіді від Генеральної прокуратури на звернення суду з приводу заяв Пукача щодо шантажу та погроз. Коли Степан Гладій почав з того, що під листом з ГПУ стоїть підпис старшого слідчого Ткачука, це викликало обурення у потерпілого Подольського, адже за його словами, зверталися не до Ткачука, а до Генерального прокурора, тому він і має давати відповідь. Це перше. А друге, коли дійшла черга до сторони підсудного, висловити своє ставлення з цього приводу, Пукач зробив сенсаційну заяву: «Представник Генпрокуратури Ткачук — це один із тих, хто погрожував і шантажував мене. Він протягом 13 років змушував мене оговорювати інших людей у злочинах, які вони не скоювали».
Після цього Подольський і його представники заявили клопотання про відвід суддівській колегії, тому що «вони не хочуть об’єктивно вести засідання, адже стали на бік замовників злочину». Єльяшкевич також звинуватив суддів у тому, що «вони абсолютно не звернули уваги на те, що в Менській колонії загинув один зі співучасників-виконавців вбивства Гонгадзе — Микола Протасов, і навіть не повідомили учасників процесу про цей випадок, не кажучи про те, що мали з’ясувати обставини смерті Протасова». Представники прокуратури і Валентина Теличенко виступили проти відводу суддівської колегії, не вбачаючи для цього достатніх підстав. Саме таке рішення ухвалили і судді після того, як вийшли в нарадчу кімнату, — відмовити у задоволенні клопотання.
Засідання продовжилося. Судді перейшли до питання секретності в матеріалах справи, через що власне і було оголошено перерву на попередньому засіданні. Було оголошено лист від ГПУ, в якому зазначається, що з окремих матеріалів справи знято гриф «цілком таємно», окремі матеріали з грифом «цілком таємно» переведені в розряд «таємно», а інші переведені у статус «для службового користування». Раніше СБУ повністю зняло секретність із матеріалів справи, а МВС залишила її лише відносно деяких документів. Які це можуть бути секрети? «По-перше, це стосується документів, пов’язаних з нормативною базою міліцейської «наружки», де працював свого часу Пукач, — пояснює Подольський. — По-друге, це може стосуватися деяких прізвищ, які досі працюють в правоохоронних структурах».
Після обговорення питання з учасниками процесу суд постановив: «Колегія суддів відкладає розгляд справи і надає учасникам процесу можливість ознайомитися з носіями, в яких є таємна інформація, для унеможливлення її витоку, а також для надання можливості завершити роботу експертній комісії щодо наявності державної таємниці у протоколах судових засідань Печерського районного суду». Виявляється Апеляційний суд тільки 7 квітня звернувся до комісії на предмет наявності державної таємниці у протоколах судових засідань Печерського районного суду. Це до питання: хто затягує процес?
В зв’язку з обставинами, суддя Гладій оголосив, що наступне засідання має відбутися 19 травня об 11.00.
«Я вам не дам розглядати цю справу по суті, поки ви не розпочнете розслідування заяв Пукача по суті», — звернувся до суддів Подольський.
«Справедливий розгляд цієї справи унеможливить подальші політичні смерті в нашій країні, тому що на безкарності буде поставлено крапку», — заявив під час засідання Єльяшкевич.