Лідер парламентської фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко знову на стежці газової війни. Вона має намір звернутися до Генеральної прокуратури з вимогою притягнути до кримінальної відповідальності винних у спотворенні тарифів на житлово-комунальні послуги. «Робочою групою встановлено істотні зловживання при утворенні тарифів для людей на газ, гарячу воду, тепло — на все. Ми вважаємо, що тарифи були спотворені навмисно... Потрібно поіменно встановити, хто стоїть на чолі спотворення тарифів, і щоб цих людей було притягнуто до кримінальної відповідальності», — сказала вона в понеділок на брифінгу у Верховній Раді. «Ми подаватимемо до Генеральної прокуратури заяву про злочин щодо тих посадових осіб, які спотворили тарифоутворення, що призвело до того, що тарифи завищені, мають корупційну складову», — додала вона.
Раніше Тимошенко повідомляла, що партія «Батьківщина» провела детальний аналіз тарифів на газ, тепло, гарячу і холодну воду, а також електроенергію. За її словами, усі тарифи для населення на тепло, електроенергію і газ сильно завищено, а частина газу українського видобутку «віддається наліво». Нагадаємо, що тарифи на електроенергію, газ, тепло і гарячу воду підвищилися для населення України з 1 квітня. Відповідні рішення ухвалила Національна держкомісія з регулювання ринку електроенергії і комунальних послуг (НКРЕКП). Ціна на газ для населення в середньому підвищується на 285%.
«Стверджую абсолютно точно, що в усіх тарифах без виключення є потужна корупційна складова, — заявила Тимошенко на погоджувальній раді парламенту. — За нашими оцінками, завищено нормативи щодо використання тепла, газу на одну людину або на квадратний метр там, де немає лічильників. Завищені втрати в мережах, сильно завищена ціна на російський газ, яка включена в тариф, а український газ не враховується за справжнім тарифом». Тимошенко запропонувала вже у вівторок ухвалити два законопроекти: про впорядкування тарифоутворення з урахуванням рішення робочої групи і про скасування ренти на газ.
Можна сміливо передбачати, що ця пропозиція, найімовірніше, не пройде. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, треба віддати йому належне, у відповідь придумав досить ефективний хід. «У нас пропозиція наступна, — сказав він, — всі тарифи мають пройти аудит найбільших чотирьох міжнародних світових компаній і тоді ми закриємо цю «політологічну лавку» про те, хто бореться за долю українців». «Потрібно було п’ять років тому боротися, коли підписували ціну на газ», — додав він, виступаючи в п’ятницю в парламенті і практично солідаризуючись із звинуваченнями, висунутими згодом проти Тимошенко Януковичем. Прем’єр також запропонував деяким партіям, що належать до коаліції, перейти в опозицію і наголосив, що рішення про передачу українських тарифів на суд міжнародних аудиторських компаній ухвалено 14 травня після наради з представниками НКРЕКП, НАК «Нафтогаз України» і ПАТ «Укргазвидобування» за ініціативою фракції «Самопоміч».
Чи має під собою реальний грунт намір Тимошенко звернутися до Генеральної прокуратури або ж це добре продуманий крок досвідченого політика в боротьбі за владу?
Відповідаючи на це запитання, президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер сказав «Дню»: «Тут ще треба зрозуміти, про що мова. Це, на її думку, диверсія? Тоді їй треба подавати до суду, щоб він провів слідство. Потрібно з’ясувати, чи зроблено це свідомо, або це помилка. Чому тарифи спотворені і в який бік? Чи є в цьому «злочині» корислива мета? І взагалі, спочатку потрібно встановити факт злочину. І хіба це робиться в парламенті? Тоді це називається політикою, а не викриттям або покаранням злочинців. І взагалі ми навряд чи пригадаємо, щоб когось карали за неправильно підраховані тарифи». «Моя думка, — продовжив експерт, — що це все-таки політика, а не реальна турбота, тому що стурбованість могла б бути наступною: з’ясовуються всі обставини, складається протокол, і тільки потім справа передається до прокуратури. І почекаймо з вами, досвідчені українські громадяни, коли буде подано до прокуратури заяву, і тоді ми зможемо судити про реальність намірів заявника — чи йдеться про бажання когось покарати або про спробу збудити громадську думку. Проти кого, з якою метою?»
Пасхавер дає загальну оцінку ситуації в країні: «Йде війна, гостре становище, глибока криза з невизначеним закінченням, звучить колосальна критика всіх дійових осіб. І кожного разу, коли я її чую, то думаю: як її зрозуміти — це змістовна критика чи інформаційна війна, спрямована на те, щоб ослабити країну. І хай мені скажуть, як це розмежувати...».
ДО РЕЧІ
Яценюк і фракція «Народний фронт» вирішили завдати Тимошенко удар у відповідь, причому подвійний. Учора на своїй сторінці у «Фейсбук» член фракції Антон Геращенко написав: «Юлія Тимошенко повинна очолити Національну комісію з питань регулювання тарифів у енергетиці та комунальній сфери! Таке рішення було одноголосно ухвалено на засіданні фракції партії «Народний фронт» під час обговорення питання про те, як понизити тарифи на комунальні послуги для українців. Логіка проста — в Україні ніхто краще за Юлію Тимошенко не вміє вирішувати газові питання. Тому всі таланти Юлії Володимирівни мають бути використані не на шкоду, а на благо простим українцям!». Утім, він нічого не сказав про те, що в результаті буде усунено небезпечного суперника у сфері політики.