США не потрібно доводити, що на Донбасі є російські війська. Американська військова розвідка добре поінформована та неодноразово фіксувала порушення російськими військовими кордону України. Утім днями, в рамках візиту до Вашингтона заступника глави Адміністрації Президента України Андрія Таранова та начальника департаменту СБУ Віталія Найди, було представлено чергові докази присутності російських військ у східній Україні.
Таранов та Найда зустрілися зі спеціальним радником з питань Європи і Євразії віце-президентом США Майклом Карпентером та директором з питань Східної Європи Ради національної безпеки США Ліз Зентос.
Як повідомляє сайт Президента України, українська делегація розповіла американцям про ситуацію в зоні АТО та про факти участі регулярних підрозділів збройних сил Російської Федерації у подіях спочатку в Криму, а потім і в Донецькій та Луганській областях. У свою чергу, американська сторона висловила чітке розуміння російської військової присутності на сході України, заявила про підтримку українському народу у його боротьбі за територіальну цілісність і незалежність своєї держави.
Нагадаємо, спочатку до Америки мав летіти голова СБУ Валентин Наливайченко. За запрошенням авторитетного Центру стратегічних та міжнародних досліджень США він мав представити доповідь про присутність російських військ на Донбасі. Однак у зв’язку з викликом до Генпрокуратури, Наливайченку довелося скасувати cвій візит. Це трапилося після того, як СБУ провела масштабні чистки в одному зі своїх управлінь, яке займається корупцією та організованою злочинністю (див. «День» №103 за 16 червня ц.р.).
«Звичайно, нічого хорошого цей скандал не приніс ні Україні, ні владі. Сам факт скасування виступу Наливайченка у США вже несе негатив і викликає різноманітні домисли», — вважає політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир ГОРБАЧ.
«День» також звернувся до конфліктолога, професора Київського національного університету ім. Т. Шевченка Григорія ПЕРЕПЕЛИЦІ з проханням прокоментувати візит української делегації до Вашингтону:
— З воєнної точки зору, немає жодної потреби, щоби представляти докази присутності російських військ на сході України. Але це має політичний сенс. Конгрес підтримав пропозицію по наданню Україні летальної зброї, але Білий дім виступив проти. Тому ця поїздка — зайвий меседж для того, щоб посилити цю підтримку з боку законодавців та інших урядових структур США. Однак невідомо, чи погодиться Обама на рішення Конгресу надати Україні летальну зброю.
Українська воєнно-дипломатична лінія — виправдана. Це необхідно для того, щоб працювати безпосередньо зі структурами виконавчої влади США. Я не маю на увазі Пентагон та розвідувальні служби — вони добре поінформовані. Маю на увазі інші органи, з якими рахується президент США.
Водночас, треба визнати, що Україна не є предметом зацікавленості американців. Якщо говорити про національні інтереси, то стратегічні пріоритети США зараз на Близькому Сході. Вони налякані тероризмом та ідентифікують його з «Ісламською державою», Сирією тощо.