Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Анна-фест» – у «Софії Київській»

У липні відбудеться перший Мистецько-історичний фестиваль, присвячений доньці Ярослава Мудрого
24 червня, 2015 - 11:38
Анна-фест
ФОТО З САЙТА WIKIPEDIA.ORG

Шукати давньоруський одяг для участі у фестивалі — необов’язково. А от готуватися до пізнання світу, у якому зростала та виховувалась молода Анна Ярославна, варто. Саме з таким підходом у Національному заповіднику «Софія Київська» готуються до проведення мистецько-історичного фестивалю мистецтв «Анна-фест». Територія Софії на два дні, 18—19 липня, має перетворитися на неординарний творчий простір?— з камерною музикою, світловими ефектами, кінопоказами, зустрічами з істориками, письменниками, акторами, дотичними до постаті Анни Ярославни.

Як зазначають організатори, такі заходи планують проводити щороку, присвячені не лише Королеві Франції Анні, а й її сестрам?— Єлизаветі та Анастасії та матері Інгігерді. «Я була здивована тим, як у Франції шанують Анну Ярославну, в Україні її постать теж мають знати. Анна була непересічною особистістю, дуже освіченою, навчалась у школі для дівчаток писанню, танцям, етикету, іноземним мовам», — коментує генеральний директор заповідника Неля Куковальська.

Передати атмосферу епохи Анни і спробують українські режисери та сценаристи, але застерігають: за історичну реконструкцію не беруться, мало згадок у давньоруських джерелах саме про середню доньку Ярослава Мудрого.

«Матеріал, з яким працюємо зараз, надзвичайно складний, бо це перші витоки національної культури, — розповідає режисер Сергій Проскурня. — Ми хочемо цей простір перетворити на простір казки, у якому народжується і виростає дівчина з великим майбутнім. Цей фестиваль сімейний, програма буде сконцентрована так, щоб простір був цікавий дітям, щоб діти всотували цю історію, а батьки разом з ними проходили квести, станції літератури, філософії, богослов’я, старовинної музики, вокалу, первісні форми театру, і таким чином ми спробуємо хоча б трошки відкрити завісу тої епохи».

Щодо фінансування, то проект волонтерсько-меценатський. Це творчий майданчик для усіх, хто хоче відтворити хоч частково княжу добу. Так, столичний скульптор Костянтин Скритуцький представить проект скульптури Анни, яка, за його словами, має символізувати період дитинства княгині. Буде ще й кімната Ярославни. «У неї діти будуть заходити без батьків, потраплятимуть в ігровий простір історії як казки, будуть набувати якісь знання через гру, забавки, можливо, фестиваль з роками буде впливати на нову генерацію», — додає Сергій Проскурня.

Дехто вважає сам фестиваль продовженням легенди про Анну. Якщо підігравати цій версії, то, збираючись на феєричну подію, вбрання у стилі Анни все ж хочеться пошукати.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: