Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Література замість квітів

Активісти з Херсона закликають батьків та учнів принести 1 вересня до школи «букети» з українських книжок
22 серпня, 2012 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Воістину, хороші ідеї не вмирають, а навпаки — примножуються. Якщо їх підтримувати, то вони працюватимуть на спільне благо та приноситимуть свої плоди тривалий час. Нагадаємо, ще 10 квітня 2009 року під час закриття фотовиставки «Дня» у Чернігові наша газета (з ініціативи постійного читача Валерія Коваля) розпочала акцію «Подарунок рідній школі». Тоді читачі почали купувати комплекти книг бібліотеки «Дня» і дарувати їх у свої рідні школи, книгозбірні яких уже давно чекали на оновлення. Після Чернігова до акції долучилися активісти з Івано-Франківщини, Львівщини, Харківщини, Вінниччини, Криму та інших регіонів. Сотні шкільних бібліотек країни тоді отримали «Україну Incognita» (яка нині відзначає 10-річний ювілей з дня виходу), «Дві Русі», «Війни і мир» та інші книжки серії «Бібліотека «Дня». До акції «Подарунок рідній школі» «День» періодично повертався не раз, закликаючи своїх читачів і партнерів не забувати рідні школи та підтримувати їх, передовсім подарунками у вигляді нових книг.

Нині започаткована «Днем» акція знайшла свій прояв у південному місті Херсоні, де учасники Центру української книги звернулися до школярів та їх батьків з проханням дарувати рідним школам, улюбленим учителям у День знань не букети квітів чи коробки солодощів, а якісні українські книги, які залишаться у бібліотеці. Про цю акцію у своєму блозі в «Українській правді» повідомив письменник Сергій Пантюк, який днями повернувся з Херсона: «Букет у передвересневі дні коштує іноді більше, ніж хороша книжка. То чому б батьківські комітети не підтримали цю ідею і, крім одного-двох букетів, без яких також свято — не свято, сформували й такі книжкові «букети» для класів і шкіл?»

Ініціатором цієї акції у Херсоні, яка виникла паралельно з акцією «Дня», став отець Сергій Дмитрієв, росіянин із Мурманська, який чотири роки тому створив Центр української книги.

— Більшість шкільних бібліотечних фондів на Херсонщині суттєво не оновлювалися ще з 1996 року. Причина банальна: на це не виділяли грошей. Відтак сучасної книги у бібліотеках області немає. Разом із тим, українських видань практично не знайдеш і в місцевих книжкових крамницях, — розповів «Дню» отець Сергій ДМИТРІЄВ. — Спроби змінити цю ситуацію ми почали ще 4 роки тому, коли провели акцію «З книгою до дітей», у ході якої в інтернатах Херсонської області роздали дітям 35 тисяч українських книг. А потім вирішили створити Центр української книги, у якому запропонували на продаж мешканцям міста тільки якісне українське чтиво. До речі, перші книги, які надійшли для ознайомлення та продажу в наш Центр, були із серії «Бібліотека «Дня». Зокрема, херсонці відкрили для себе найпершу книгу вашої серії — ювілярку «Україну Incognita».

За словами отця Сергія Дмитрієва, крім звичайного продажу книжок, щоквартально упродовж чотирьох років Центр української книжки запрошував у Херсон відомих дитячих письменників, щоб школярі мали можливість особисто з ними познайомитися та поспілкуватися. Цікаво, що діти самі обирали, з ким би хотіли зустрітися. На запрошення Центру у Херсоні упродовж останніх кількох років побували Олесь Ільченко, Сергій Пантюк, брати Капранови, Ірен Роздобудько, Марина Павленко, Андрій Кокотюха та інші письменники.

— Сьогодні Центр української книжки тримається, — продовжує розповідати священик. — Але ми маємо певні проблеми, зокрема з орендою приміщення. У багатьох містах під такі проекти влада дозволяє оренду за одну гривню в місяць. У нас я від влади цього добитися не можу. Сьогодні Центру української книги, нашим ініціативам важко реалізовуватися, адже часто зіштовхуємося з небажанням співпрацювати. Ми знаходимося у приміщенні музичного училища. Нас постійно перевіряють. Минулого року дійшло до того, що мені доводилося переконувати місцевих пожежників, що українські книжки не загрожують життю студентів! Сьогодні важко продавати українські книги в Херсоні, Одесі чи Миколаєві не тому, що вони нецікаві. Просто деяким місцевим мешканцям потрібно розвивати культуру читання української книги. Пропагувати це необхідно з дитинства. Тому сподіваємося, що до нашої акції «Книжка замість квітів» долучиться якомога більше людей не тільки з Херсонщини, а й з усієї країни. Якщо кожен школяр на День знань принесе по книжці, то в навчальних закладах суттєво оновляться бібліотечні фонди якісними виданнями, зокрема і з серії «Бібліотека газети «День».

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: