Вільнюс нещодавно став четвертим містом у світі — після Копенгагена, Лондона і Манчестера, де скульптури... говорять до містян і гостей. Вільнюський Центр сучасного мистецтва, де працюють молоді і творчі особистості, віддані своєму місту, пропонує усім туристам почути, що сучасникові хотіли б сказати люди різних епох і часів, пам’ятники яким поставлені у стародавній столиці Великого Князівства Литовського.
Згідно з проектом, таких скульптур у Вільнюсі, що репрезентують місто, у якому з давніх часів уживаються разом і дружньо багато культур і релігій, вибрано п’ятнадцять. І не лише ті, що приурочені литовцям.
Серед вибраних скульптур є і наш Тарас Шевченко, який у свої 15—16 років, перебуваючи на службі у вельможи П. Енгельґардта, тут також творив, встиг пройти науку живопису у вчителя литовських класичних художників Яна Рустема.
Саме тут, тоді — у Вільні, Тарас, під час Першого повстання громадян Республіки Обох Народів 1830—1831 рр. проти гноблення Російської імперії, глибоко — через свою юначу любов, вільнянку Дуню (Ядвігу Гусіковську), брат якої був учасником цього повстання, перейнявся ідеями волелюбства, свободи народів, які й сповідував до кінця життя.
Тепер на постаменті пам’ятника Тарасові розташовано табличку з кодами для отримання дзвінка від... так, саме так — від Тараса Шевченка!
Для цього потрібно прикласти смарттелефон, що має функцію, наприклад, зчитування QR- чи NFC-коду, до таблички, і тоді зі свого телефону ви почуєте слова Тараса до сучасника трьома мовами — українською, литовською чи англійською на ваш вибір.
Серед скульптур відомих литовців — князь Ґядимінас, автор першодруку литовською мовою Крістійонас Донелайтіс, легендарний символ земного кохання княжна Барбора Радвілайтє, архітектор Лаурінас Стуока-Ґуцявічюс, якому Вільнюс завдячує своїм нинішнім виглядом у стилі класицизму, письменниця із Північної Литви (Жямайтії) — Жямайтє, а серед нелитовців — поет Адам Міцкевич, письменник Роман Ґарі, співак Франк Заппа та... лікар Айболить (справжній його прототип Цемах Шабад, який мешкав у Вільнюсі). Є також Ліхтарник та Стражник воріт міста, Ангел і Русалка Заріччя (району мистців у Старомісті). Також до вас промовить уособлений у герої короткої новели Пятрас Візбарас — один із партизанів Литви, що загинув у 50-х роках ХХ ст. біля будівлі КГБ у Вільнюсі.
Тексти створено відомими литовськими письменниками, озвучено акторами і співаками, а скульптури нелитовців говорять також і своїми рідними мовами, і з легким акцентом — литовською та англійською.
Литовські мистці сподіваються, що тепер не тільки скульптури до людей, а й самі люди більше говоритимуть, знову знайдуть між собою таке ж порозуміння, як то було у старі добрі часи. Представлення акції, її мапа (усе литовською мовою) — на інтернетній світлиці.
Приємної зустрічі!