Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чинного Президента звинувачують в узурпації влади

Об’єднана опозиція «Батьківщина» звернулася до Вищого адміністративного суду з позовом проти Віктора Януковича
22 серпня, 2012 - 00:00
ОПОЗИЦІЯ З НАРОДОМ: ДО ПОЗОВУ АРСЕНІЯ ЯЦЕНЮКА ПРОТИ ПРЕЗИДЕНТА ПРИЄДНАЛИСЯ 310 ТИСЯЧ УКРАЇНЦІВ. ЇХ ПІДПИСИ У КОРОБАХ ВІДНЕСЛИ ДО СУДУ / ФОТО НАДАНО ПРЕС-СЛУЖБОЮ «БАТЬКІВЩИНИ»

Документ було офіційно зареєстровано 20 серпня в канцелярії суду. Основне звинувачення, викладене в ньому, полягає в узурпації влади чинним Президентом. Як повідомив керівник Центрального виборчого штабу Об’єднаної опозиції Олександр Турчинов, цей позов своїми підписами та готовністю брати участь у судовому процесі як третьої сторони підтримали понад триста тисяч громадян України.

Збір підписів в рамках акції «Україна проти Януковича» проводився в умовах жорсткої протидії влади, наголосив він. «Практично у всіх регіонах відбувався наступ на наших активістів. Найбільш брутально влада працювала в Харкові, де, крім атаки міліції, атаки криміналітету, суди приймали рішення щодо заборони проведення цієї акції. У Криму та Севастополі була аналогічна ситуація. У Рівненській області влада побоялася ухвалювати судові рішення і налаштовувала криміналітет нападати на намети, де відбувався збір підписів. На Київщині як місцева влада, так і міліція пробували блокувати проведення акції. Тиск на наших людей з використанням податкової, адміністративного ресурсу, з обшуками в помешканнях керівників місцевих штабів мав місце в Донецькій та Чернівецькій областях», — підкреслив Олександр Турчинов.

Голова Ради Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсеній Яценюк, який виступає в цій справі як офіційний позивач, зазначив у свою чергу, що громадяни, котрі підтримали акцію «Україна проти Януковича», зробили це абсолютно відкрито: «Це — люди, які залишили своє прізвище, ім’я, по батькові, свою адресу. Це — люди, які не бояться Януковича й які стали на бік Об’єднаної опозиції в питанні відсторонення Януковича з посади президента», — сказав він.

«Це говорить про те, що люди не бояться, що українці готові захищати свої права...» — наголосив Олександр Турчинов.

У позові, поданому до ВАСУ, зокрема йдеться про те, що на момент обрання Президентом Віктора Януковича та складання ним присяги, повноваження глави держави визначалися статтею 106 Конституції України в редакції 2004 року. Проте 30 вересня 2010 року Конституційним Судом України було ухвалене рішення про скасування Конституційної реформи, яка з’явилася як своєрідний політичний компроміс під час помаранчевої революції. Об’єднана опозиція у своєму позові підкреслює, що це рішення приймалося КС з перевищенням повноважень, а отже, є незаконним.

«Відповідно до статті 5 Конституції України, єдиним джерелом влади в Україні є народ... Обираючи президента на виборах 2010 року, народ тим самим делегував йому від імені та в інтересах народу України виконання лише в межах повноважень, визначених статтею 106 Конституції України в редакції, що діяла на момент проведення виборів, тобто з урахуванням змін, внесених законом №2222 від 08.12.2004 року», — сказано в позові.

Янукович після ухвалення рішення КС, вважають в опозиції, мав би або винести на розгляд парламенту нову редакцію Основного Закону, або оголосити про свою відставку та проведення позачергових президентських виборів.

Відповідно, позивач просить суд визнати дії Віктора Януковича, які полягають в узурпації ним влади в Україні, незаконними.

Арсеній Яценюк повідомив при цьому, що в опозиції є свідчення тиску на Конституційний Суд з боку «гаранта»: «Янукович тиснув на суддів Конституційного Суду, і в нас є прямі свідчення одного з суддів КС, що на нього тиснули в той момент, коли КС приймав рішення про повернення до старої Конституції. Зараз ця особа не є членом Конституційного Суду України», — заявив він.

Крім того, опозиція наводить цілий перелік неправомірних, на її думку, діянь Віктора Януковича на посаді Президента. Це, зокрема, формування парламентської більшості в незаконний спосіб, підписання так званих Харківських угод, позбавлення соціальних виплат «афганців», дітей війни та чорнобильців, виведення з державної власності стратегічних об’єктів з подальшою їхньою непрозорою приватизацією.

«Янукович незаконно підписав пенсійну реформу і підвищив пенсійний вік громадянам України всупереч Конституції, незаконно підписав Податковий кодекс та закон України про мови, незаконно призначив прем’єр-міністра і весь склад Кабінету Міністрів, десятки керівників вищих державних посадових органів», — наголосив під час прес-конференції Арсеній Яценюк.

Також у позові згадано незаконне утримання за гратами лідерів опозиції. «Порушуються основні права і свободи людини і громадянина, а саме — право на мирні зібрання, на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, чиниться тиск на вільні засоби масової інформації... Грубо сфальшовано місцеві вибори 2010 року. Створюються механізми, що спрямовані на викривлення реального волевиявлення виборців на парламентських виборах у жовтні 2012 року», — сказано в документі.

Крім того, починаючи з 25 лютого 2010 року, дати складання Віктором Януковичем присяги Президента, Верховна Рада ухвалила 762 законодавчі акти. Голосування по них відбувалося з грубим порушенням Конституції, оскільки не було дотримано вимоги щодо особистого волевиявлення народного депутата, наголошує Об’єднана опозиція. І вважає, що Віктор Янукович, не використавши свого права вето щодо законів, а підписавши їх, тим самим теж порушив закон.

Голова Ради Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсеній Яценюк нагадав, що минулого року на День Незалежності опозиція внесла до парламенту проект закону про порядок імпічменту Президента України. На цьогорічний День Незалежності подала позов проти Януковича. «Україні потрібна незалежність від режиму Януковича», — підкреслив він.

«Відповідно до статті 111 Конституції України, імпічмент можливий, якщо є для цього вагомі підстави. Цей позов — перелік злочинів проти Української держави, які вчинив чинний Президент Янукович», — зазначив Арсеній Яценюк.

Він повідомив, що першою заяву про приєднання до цього позову підписала Юлія Тимошенко.

За його словами, цей позов ляже в основу діяльності Тимчасової спеціальної комісії з питання імпічменту Президента Януковича, яку Об’єднана опозиція «Батьківщина» обіцяє створити в новому парламенті.

«У нас є дуже чіткий план. Подання позову — це перший етап усунення Януковича від влади. Друге — в законопроекті про порядок імпічменту Президента України, внесеному опозицію, передбачається введення посад спеціального прокурора і спеціального слідчого. У ньому виписано саму процедуру імпічменту. Третє — нам потрібно 226 голосів у новій Верховній Раді України. Саме це є запорукою того, що парламент створить спеціальну комісію і відправить у відставку Президента Януковича», — розповів Арсеній Яценюк.

«Ми усвідомлюємо, що суд сьогодні також контролюється Януковичем, і саме він незаконно призначав сотні суддів до всіх судових інстанцій України. Але наш похід проти Януковича не обмежується тільки українськими судами. І в тому разі, якщо українські суди зволікатимуть із розглядом цього питання, ми звернемося до Європейського суду з прав людини», — наголосив він.

«Ми сформували чіткі юридичні підстави для того, щоб усунути Віктора Януковича від влади. Ми готові до складної боротьби в українських судах, ми готові до боротьби на вулицях. До боротьби за справжню українську незалежність, за незалежність громадян України від такої влади, яку сьогодні ми отримали. І ми цю владу зупинимо», — підкреслив Арсеній Яценюк.

Акція «Україна проти Януковича» розпочалася місяць тому. В її рамках у всіх регіонах держави було розгорнуто інформаційні намети опозиції, в яких громадяни мали можливість підтримати позов проти чинного Президента. Представники опозиції повідомили, що збір підписів під цим документом буде продовжено.

Павло СИДОРЕНКО
Газета: 
Рубрика: